Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram, Facebook, TikTok, YouTube gibi gelir elde edilen sosyal mecralarda elbette bir hashtag görmüşsünüzdür. Tabi ki hashtag’ler; Twitter, Pinterest, Linkedln gibi hemen hemen her sosyal mecrada mevcut. Peki, hashtag nedir? Kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Hashtag Nedir?

Hashtag’leri sosyal medyada gönderilen postun veya içeriğin konusunu belirtmek üzere karma sembolü ile (#) yazılan mesajlar şeklinde tanımlayabiliriz.

Videolara ve fotoğraflara göre oluşturulmuş hashtag’ler bulunmakta. Hatta bu hashtag’ler kullanıcının kitlesini büyütüyor, içeriğini daha fazla kullanıcının görüntülemesini sağlıyor.

Peki, bu hashtagler nasıl belirlenir biliyor musunuz? Videonuza en doğru hashtagi belirleyip kitlenizi büyütmek ve paylaşımlarınızın birçok insana ulaşmasını istiyorsanız aşağıdaki adımlara dikkat etmelisiniz.

Hashtag Nasıl Kullanılır?

– Araştırma Yapın

İçeriğinizi oluşturmak için araştırma yapmalısınız. Daha sonrasında oluşturduğunuz içerik doğrultusunda hashtag belirlemek için de minik bir araştırma yapmalısınız ki postunuz doğru kitleye ulaşsın.

– Paylaşımınız İle Bağlantılı Olsun

Doğru İçerik Doğru Hashtag!

Bu bir kural değil elbet fakat birçok kullanıcı herhangi bir konu ile alakalı postlara ulaşmak istediğinde hashtag yazıyor ve araştırma yapıyor. Siz postunuza doğru hashtag vermek yerine alakasız hashtagler ile donatırsanız geri bildirimleriniz pek olumlu olmayacaktır.

– Kitlenize, Markanıza ve Ürününüze Odaklanın

Videonuzda ne gösteriyorsunuz? Hangi markaya dikkat çekmeye çalışıyorsunuz? Hedef kitleniz kim?

Bu soruların yanıtları ile kendinize profesyonel bir hashtag oluşturabilirsiniz. Unutmayın paylaşımla bağlantılı bir hashtag kullanmalısınız. Paylaşımınızda hangi marka veya ürüne odaklanıyorsanız onu söyleyin!

Hashtag Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Öncelikle sembol kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz! Bu sembol (#) ile hashtaglerinizi girmelisiniz.
2. Hashtag kullanırken noktalama işareti, özel karakter, boşluk veya emoji kullanamazsınız.
3. Hashtaginizi yayınlarken büyük harf kullanabilirsiniz fakat bu bir şey değiştirmez. Küçük harf kullanılmış başka bir post ile aynı hashtag altında görünecektir. Yalnızca görünürlük açısından büyük harf kullanımı fark yaratacaktır.
4. Her sosyal mecranın hashtag kullanımları ile ilgili belirli kuralları söz konusudur. Bunları bilmelisiniz.
5. Sembolünüzü koyup yazdığınız hashtaginizi sizden evvel başka kullanıcı veya kullanıcılar da yazmış olabilir. İçeriğiniz bu kullanıcılar ile aynı hashtag başlığı altında olacaktır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Instagram İçin Doğru Hashtag Nasıl Bulunur?” okumak için buraya tıklayın.
“Sözlük: Hashtag Nedir?” okumak için buraya tıklayın.
“Instagram Hesabınız için Hashtag İpuçları!” okumak için buraya tıklayın.

“Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı