Instagram İçin Doğru Hashtag Nasıl Bulunur?

Instagram gönderilerinizi daha fazla kitlelere ulaştırmanın yollarından en önemlisi, instagram hashtag’lerini doğru kullanmak gerekliliğidir. Instagram hashtag’ler, markalar ve kişisel hesapların tanınırlığını, bilinirliğini hatta ticari anlamda son derece etkili oluyor. Peki, Instagram hashtag nedir? Instagram için doğru hashtag nasıl bulunur?

Instagram Hashtag Nedir?

Instagram hesaplarımız aracılığı ile ilgilerimiz, becerilerimiz, kişisel hobilerimiz, işimiz, markamız gibi sosyal hayatımızı ve sahip olduklarımızı görünür kılabiliyoruz. Paylaştığımız gönderiler ve hikayeler uyguladığımız stratejilerin ve etkileşimlerin en önemli aracı.

Bu stratejilerden biri de, instagram’ın sunduğu Instagram Hashtag’lerdir. Instagram Hashtag (etiket), mavi renkli # simgesi ile ifade edilen konu başlıklarını içeriyor ve hesaplarınızın etkileşiminde önemli bir rol oynuyor.

Instagram Hashtag Faydaları Neler?

Instagram hesabındaki mevcut takipçi listeniz büyük oranda tanıdığınız insanlardan oluşmakta. Bu listeyi genişletmek ve tanımadığınız kişilere ulaşmanın yolu da doğru hashtag kullanımından geçmektedir. Böylece, Instagram hashtag’ler ile hesaplarınızdaki takipçi sayısını, beğeni oranını, yorum sayısını ve popülerliğini arttırabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken ilk husus, hedef kitlenizi belirlemeniz. Ardından potansiyel takipçilerinizin görmek istedikleri paylaşımlarda bulunmanız. Başarılı bir hesap oluşturmak, denemeler ve püf noktalar ile mümkün olabilir.

Instagram İçin Doğru Hashtag Nasıl Bulunur?

1. Post Paylaşırken İçerikle İlgili Hashtag Dikkatlice Düşünülmeli ve Araştırılmalı!

– Öncelikle Instagram hashtag için postunuz ile ilgili maksimum 30 adet hashtag düşünün. Burada dikkat edilmesi gereken konu; popüler ve genel hashtag olanı değil içerikle ilgili daha ilginç, spesifik olanları seçmeniz.
– Instagram, hashtag postun konusu ile ilgili ve insanlar için faydalı ise daha fazla etkileşim alıyor. Örneğin; #life hashtag’ini kullanacaksanız, #lifestyle #lifeisgood #lifegoals hashtag’lerini de kullanın.

2. İçeriğin Yoğun Olduğu Instagram Hashtag’leri Fazla Tercih Etmeyin!

– Kullandığınız hashtag’lerin popülerliği, içerikle ilgili olan post sayısının fazlalığı ile ilgilidir. Örneğin; #lifestyle hashtag’i 241.003.243’den fazla kullanılmış ancak #lifeisgood 23.571.762’den fazla kullanılmış. Buradan da #lifeisgood hashtag yoğunluğu daha az olduğu için postunuzun görüntülenme ve etkileşim alma ihtimali #lifestyle’a göre daha fazla olacağı sonucunu çıkartabiliriz.
– Instagram, hashtag’ler aracılığıyla etkileşim arttırmak için gönderi sayısı binlerde olan hashtag’leri kullanmak daha etkili oluyor.

3. Gönderi ve Instagram Hashtag’in Uyumluluğunu Analiz Edin

– #lifeisgood hashtag’ini eklediniz fakat paylaştığınız gönderi bir sokak hayvanı olursa muhtemelen etkileşim oranı ters etki yaratacaktır. Bu yüzden gönderinize alakasız hashtag’ler eklemediğinizden emin olun.
– Hashtag’leri kendi beğendiğiniz konu başlıklarını değil, kazanmak istediğiniz potansiyel hedef kitleniz ile ilgili seçmeniz gerekiyor. Örneğin; bir butik markası kurdunuz. Gönderilerinizde #foodie #engineerlife gibi hashtag’lere yer vermemek gerekiyor. #boutique #boutiquelife #boutiqueshopping hashtag’leri faydalı olabilir.

4. Hashtag’in Niteliğine ve Estetiğine Odaklanın

– Gönderi açıklamasındaki hashtag’leri ve emojileri açıklamanın birkaç satır altına eklemek, etkileşimi arttırdığı iddia ediliyor.
– Hashtag sayısında önerilen sınır ise 5-15 adet aralığı. Bu sınırları geçen ya da altında kalan gönderilerin düşük etkileşim oranında kaldığı belirtiliyor.
– Hashtag kullanırken İngilizce etiketler seçmek gönderinizi dünya genelinde görünür kılıyor. Örneğin; hashtag dünyasında gelmiş geçmiş en popüler Instagram Hashtag’lerden bazıları; #love #instagood #tbt # like4like #followme #selfie #repost…
– Kullanacağınız hashtag’lerde harf sayısına yani kelime uzunluğuna dikkat edin. Örneğin; #booksaremyoldfriends hashtag’i pek estetik gözükmüyor ve okunmak istenmiyor.

Hashtag’i Doğru Kullanamadığınızı Düşünüyorsanız Yapmanız Gerekenler

– Hangi hashtag’leri kullanmanız konusunda herhangi bir fikriniz yoksa Instagram Keşfet’i kullanın. Potansiyel hedef kitlenizin neleri beğendiğini görebilirsiniz.
– İlgi çekici, trend olan gündemi Twitter’dan da takip edebilirsiniz. Twitter, hızlı ve kısmen güvenilir bir haber kaynağı. Buradan potansiyel takipçilerinizin ilgilendiği konuları araştırın ve ona uygun hashtag’leri seçin.
– Trend olan Instagram hashtag’lerini bulabileceğiniz araçlarda mevcut. Instagram Hashtagif, ücretli bir platform ancak deneme sürümü bulunuyor. Hashtag bulma konusunda ilk etapta zorlanıyorsanız kendinizi geliştirmek için bu tarz platformlar yararlı olabilir.
– Bunun yanı sıra ücretsiz olan Seek Metrics Instagram Hashtag aracını deneyebilirsiniz. Seçtiğiniz içerikle ilgili size 30 adet hashtag sunuyor. Örneğin; #sport hashtag’i ile alakalı #sportslife #sportsclothes gibi alakalı hashtag’leri buluyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Instagram Hesabınız için Hashtag İpuçları!” okumak için buraya tıklayın.
“20 İlginç Instagram Biyografi Fikri” okumak için buraya tıklayın
“Instagram Gönderilerini Planlama İpuçları” okumak için buraya tıklayın.
“Instagram Takipçi Sayısını Arttırmanın 10 Farklı Yolu!” okumak için buraya tıklayın.

“Instagram İçin Doğru Hashtag Nasıl Bulunur?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı