Facebook Gölge Profil Nedir? Nasıl Oluşur?

Kalabalık bir caddeye çıkıp yoldan geçenlere Facebook hesapları olup olmadığını sorsak, sanırım “yok” cevabını çok nadir duyarız. Yılda aktif 2.6 milyar kullanıcıya sahip olan ve dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, kullanıcı verileri konusunda defalarca gündeme geldi. Yazımızda, Facebook gölge profil nedir? Nasıl oluşur sorularına yanıt vereceğiz.

Kullanıcıların çoğu artık verilerinin depolandığını öğrenmiş durumda. Yine de Faceebok’u hiç kullanmamış olsanız bile bu platformda verilerinizin bulunma ihtimali her zaman olabilir.

Facebook Gölge Profil Nedir?

Siz bir Facebook hesabı açmasanız dahi Facebook, sizin rızanızı almadan sizin için kişisel iletişim bilgilerinizin yer aldığı bir profil oluşturur. Buna gölge profil adı verilir.

Gölge Profil Nasıl Oluşur?

Numaranızın rehberinde kayıtlı olan bir arkadaşınızın Facebook hesabı olduğunu varsayalım. Facebook, bu kişiye “kişileri içe aktar” bağlantısını göstererek bu kişinin telefon rehberinde bulunan numaraları ve isim bilgilerini bu kullanıcıya gösterir.

Herhangi bir Facebook hesabı olmayan bir bireyin iletişim bilgileri, tam bu anda Facebook üzerinde depolanır. Facebook bunu gelecekte bir hesap açtığınızda bu kişiyi de haberdar etmek için kullanır ancak bunu yaparken sizden hiç bir izin almaz.

Ne Kadar Ücretsiz?

Bu büyülü dünyayı kullanmak tamamen ücretsiz ancak karşılığında Facebook sizden bu zamanın en değerli madeni olan verilerinizi alıyor.

Gölge profil gibi rahatsız edici olan bir diğer unsur ise siz Facebook hesabınızı kapatsanız dahi Facebook sizden alıp depoladığı verileri silmez ve gerektiğinde kullanmaya devam eder.

Bunu Engellemenin Bir Yolu Var Mı?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır. İnsanlara numaranızı vermezseniz veya numaranızın kayıtlı olduğu kişilerin Facebook kullanmasını engellerseniz ayrı tabi.

Bireyler, rehberlerindeki kişileri Facebook ile paylaşmamak için ayarlar seçeneğinden senkronizasyon ayarlarını kapatırlar ise bu durumun önüne geçmiş olurlar. Buna rağmen bunu yapmak pek kolay bir durum olmadığı ve çok fazla menü değiştirmek gerektiği için bu pek fazla tercih edilmemektedir.

Maalesef artık dünya böyle bir yer. Gün içinde saatlerce kullandığımız sosyal medya uygulamaları, bizlerin ensesinde olan birer ajandan farksız. Verilerinizin korunması dileğiyle!

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“5 Yaygın Facebook Sorunu ve Çözümü” okumak için buraya tıklayın
“Facebook Hesap ve Sayfa Oluşturma Adımları” okumak için buraya tıklayın.
“Facebook Gaming Nedir? Nasıl Çalışır?” okumak için buraya tıklayın.

“Facebook Gölge Profil Nedir? Nasıl Oluşur?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı