Facebook Gaming Nedir? Nasıl Çalışır?

Facebook şirketi, birçok farklı internet sitesine ve sosyal medya platformuna sahip. Facebook’un oyun sektörü yatırımlarından olan Facebook Gaming ise kullanıcıların aklında bazı soru işaretleri oluşturmakta. Peki, Facebook Gaming nedir? Nasıl çalışır?

Facebook Gaming Nedir?

Dünyada milyonlarca oyun yayını izleyen internet kullanıcısı var. Bu büyük sektör, Amazon şirketine ait Twitch ve Youtube Gaming sitelerinde tekelleşmiş sayılıyordu. Facebook Gaming, tam olarak bu iki büyük şirkete rakip çıktı ve oyun severler için canlı yayın platformu olarak piyasaya hızlı bir giriş yaptı.

Facebook Gaming başlangıçta bağımsız bir site olarak başladı. Daha sonra Facebook uygulamasının içerisinde bir kısa yola sahip oldu. Şu an Facebook Gaming’in akıllı telefonlarınıza indirebileceğiniz bir uygulaması da mevcut.

Facebook Gaming, en önemli rakibi olarak gösterilen Twitch platformuna nazaran daha az bir komisyon oranı almakta. Bu neden ile popüler yayıncılar tarafından tercih edilmekte. Yayıncılar, canlı yayın yaparken aynı zamanda videolarını da kaydedebiliyor. Facebook sitesi ile entegre çalıştığı için de çok daha kolay ve etkileşimli kitleler oluşturabiliyorlar.

Facebook Gaming, başlangıçta arayüz olarak çok beğenilmese de şu an bunu aşmış izlenimi vermekte. Artık Facebook Gaming kategorileri ve oyunları, kolay anlaşılabilir bir şekilde konumlandırıyor.

Facebook Gaming Nasıl Çalışır?

Ekranın sol tarafında Home kısmı bulunmakta. Hemen altında tüm oyunları arat seçeneği mevcut. O anda oynanan canlı e-spor karşılaşmaları, takip ettiğiniz yayıncılar, izlemeyi tercih ettiğiniz oyunlar ve canlı yayın başlatma seçeneği de sol taraftaki panelde bulunuyor.

Ekranın orta kısmında yer alan büyük alandan ise en çok izlenenler, o an yayın yapanlar ve arkadaşlarınızın hangi kanalları izlediğini görebilirsiniz. Home seçeneğinden istediğiniz zaman ana sayfaya dönebilirsiniz.

Tüm oyunlara göz at seçeneğinden daha fazla oyun keşfedebileceğiniz bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Bunun yanı sıra yayıncılara göz at seçeneği alanından yeni yayıncılar keşfedebilirsiniz.

Oyun oyna kısmından arkadaşlarınız ile basit Facebook oyunlarını oynayabilirsiniz. Facebook Gaming diğer yayın platformlarından farklı olarak oyun oynama özelliğini de sunar. Facebook Gaming üzerinden siz de oyun yayını yapıp para kazanabilirsiniz.

Facebook Gaming, Twitch ve Youtube Gaming. Peki, sizce hangisi daha başarılı?

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Oyun Sevenler için Facebook Gaming Uygulaması Yayınlandı!” okumak için buraya tıklayın.
“Facebook’da VR Tabanlı Oyun Deneyimi!” okumak için buraya tıklayın
“Popüler E-Spor Takımları ve Oyuncuları Kimler?” okumak için buraya tıklayın.

“Facebook Gaming Nedir? Nasıl Çalışır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı