Etkili YouTube Kullanma Yöntemleri

Youtube, hepimiz için başlangıçta bir video izleme ve müzik dinleme platformuydu. Yıllar ilerledikçe durum farklı yönlere evirildi. Bu yazımızda sizlere etkili YouTube kullanma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

İçerik üretimi, yaratıcılık, eğlence ve bilgi edinme gibi pek çok alanı kapsayan bir sosyal medya platformu haline dönüşen YouTube, artık bir meslek edinme aracı diyebiliriz. İnsanlar yazıyor, çiziyor, giyiniyor, anlatıyor hatta tanımadıkları kişilere günlük hayatlarını gösteriyor. Bizler de bunları takip ederek keyifli zaman geçirmeye çalışıyoruz. Bununla beraber YouTube, yalnızca aç izle, eğlen kapat çerçevesinde bir sosyal medya platformu değil. Bu platformdan daha fazla yararlanıp, çeşitli kişiselleştirmeler yapabilirsiniz. Nasıl mı? İşte YouTube’dan daha iyi yararlanmanın 10 yolu…

Etkili YouTube Kullanma Yöntemleri

1. Para Kazanın!

İçerik üreticisi olarak YouTube’da yer alabilirsiniz. Yapmanız gereken bir kanal açmak ve konu belirleyip videolar çekerek içerik üretimi sağlamak.

Üstelik bunun için başta profesyonel ekipmanlara ihtiyacınız da yok. Yalnızca telefonunuzun kamerasından yararlanabilirsiniz.

2. YouTube Premium Üyeliği Başlatın ve Reklamsız İzlemenin Keyfini Çıkarın

Premium üyelik, yalnızca reklamsız video keyfi sürmenizi sağlamaz. Bunun yanında YouTube Music ile entegre olarak müzikleri de akıllı cihazınıza indirerek istediğiniz zaman istediğiniz yerde çevrimdışı dinleyebilirsiniz.

Bununla birlikte YouTube videolarını da indirebilir ve çevrimdışı izleyebilirsiniz.

3. Eğitim Alın

YouTube, birçok kesime hitap ettiği gibi öğrencilere ve her daim öğrenmek isteyenlere de hizmet veriyor.

İster dil öğrenin, ister bir hobinizi geliştirin ya da sınavlarınıza çalışın. YouTube içerik üreticileri sizler için birçok içerik hazırlamış olacaklardır.

4. YouTube Hesabınıza Başka Uygulamalar Bağlayın

YouTube hesabınıza PUBG, Riot Games gibi uygulamaları bağlayarak da izleyebilirsiniz. Bunun için Ayarlar / Bağlı Uygulamalar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

5. Gizlilik Ayarlarınızı Gözden Geçirin!

Her mecrada olduğu gibi YouTube platformunda da gizlilik bir hayli önem teşkil etmekte.

Arama ve izleme geçmişinizi tamamen kapatmanızda veya sık sık temizleme yapmanızda fayda var.

6. Kaydedilenlerinizi Kişiselleştirin

Film, müzik, eğlence gibi birçok farklı gruptan kaydedilen videolarınızı daha sonra izlemeniz için farklı listeler oluşturup gruplara ayırabilirsiniz. Bu şekilde ne zaman ne izlemek istiyorsanız kolaylıkla erişebilirsiniz.

7. YouTube Originals

YouTube, diğer izleme platformları gibi kendine has özgün yani orijinal içerikler sunmakta.

Birçok kullanıcı bunu görmüyor veya gözünden kaçırıyor. Sol taraftaki sütundan YouTube orijinal içeriklerini ziyaret edebilirsiniz.

8. Basit Klavye Kısayollarını Keşfedin

Mouse kullanmaya bile mecalinizin olmadığı zamanlar klavyenizde bulunan birkaç tuş ile videonuzu izlemeye devam edebilirsiniz.

K = Oynat, Duraklat
J = Videoyu 10 saniye geri al
L = Videoyu 10 saniye ileri al
M = Sesi aç, kapat
0 = videonun başına git

Daha fazla kısayola ulaşmak için ana sayfanızın sağ kısmında yer alan profil fotoğrafınızın bulunduğu kısma tıklayıp aşağı sürükleyerek “Klavye Kısayolları” alanından buraya erişebilirsiniz.

9. Canlı TV Yayınlarını İzleyin

Youtube platformu üzerinden birçok tv kanalının canlı yayınlarına ulaşıp izleme imkanınız bulunmakta.

Bu canlı yayınları izleyebilir aynı şekilde yan tarafta bulunan sohbet alanından izleyiciler ile de sohbet edebilirsiniz.

10. YouTube’dan Daha Fazla İçerik!

Sol sütunu aşağıya kaydırarak YouTube’dan daha fazla içerik kısmına ilerleyerek oyun veya canlı sekmesine gidebilir, YouTube deneyiminizi arttırabilirsiniz.

En iyi canlı oyun yayınlarına ve canlı Tv’lere erişim sağlayabilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“10 Faydalı Youtube Hilesi!” okumak için buraya tıklayın.
“YouTube Fenomeni Olmak İçin Yapmanız Gerekenler!” okumak için buraya tıklayın
“En Sık Karşılaşılan 5 Youtuber Sorunu” okumak için buraya tıklayın.
“YouTube Ebeveyn Kontrolü Ayarlama” okumak için buraya tıklayın.

“Etkili YouTube Kullanma Yöntemleri” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı