Elektronik Para Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Para, M.Ö. (milattan önce) 7. yüzyıldan beri hayatımızda yer almakta. Marketten alışveriş yaparken, internetten giysi siparişi verirken, faturalarımızı öderken kısacası hemen her alanda parayı kullanıyoruz. Bu yazımızda paraya alternatif olma yolunda ilerleyen elektronik para konusuna değineceğiz.

Para Nedir?

Para, değiş tokuş sistemi kullanılan ölçü ve hesap birimidir. Günümüzde T.C. Merkez Bankası tarafından üretilen madeni para ve kağıt paralar ödeme aracı olarak kullanılıyor. Hayatımızı şekillendiren para, değer biriktirme aracı görevi görüyor.

Elektronik Para Nedir?

Paradan sonra hayatımıza giren teknolojinin en iyi icatlarından biri hiç şüphesiz elektronik paralardır. Nasıl ki birçoğumuz paramızı cüzdanda bulunduruyor isek elektronik para da elektronik bir cüzdanda muhafaza ediliyor.

Elektronik Para ve Kripto Para

Kripto paralar günümüzde sanal para olarak biliniyor. Elektronik para kullanımı yalnızca elektronik ortamlarda dijital para işlevinde kullanılıyor. Dünya genelinde elektronik para birimi olan milyonlarca kripto para türü bulunuyor. Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında icat edilen Bitcoin, en çok bilinen sanal para olarak zirvedeki yerini koruyor.

Elektronik paraları devlet her an denetliyor. Merkez Bankası da günümüzde kullanılan paralara hızlıca ulaşmanızı sağlamakta. Kriptoloji adlı matematik içeren şifreleme bilimi ürünü kripto paralar ise hiçbir kuruluşa bağlı bulunmuyor. Gerçek paranın işlevini veya geçerliliğini taşımamakla birlikte kripto paralar blockchain denen cüzdan tarafından korunmaktadır. Her ne kadar şifreleme sistemi olsa da kripto paralar ile işlem yapmak pek çok riski de içerisinde barındırıyor.

Hackerler ve bilgisayar korsanları, kripto paraları çalabiliyor. Bilgisayar çökme sorunları ile birlikte bütün kripto paraların yok olma ihtimali de var. Değişken değere sahip olan kripto paralar, kaybetme olasılığı taşımakta. Hayatımızın merkezinde olan gerçek para güvenilir bir değer biriktirme aracıdır. Paranızla bugün veya yarın neler alabileceğimizi tahmin edebiliyorsunuz. Kripto paraların değeri çok çabuk değişiklik gösterebiliyor. Dijital ortamda var olan kripto paraların gelecekteki değeri öngörülemediği için birikim yapma fikri pek de doğru değil. Hiç şüphesiz gerçek paralar, dijital paralara göre daha çok güvenilirlik taşıyor.

Elektronik paralar, nakit ve cüzdan taşıma olayını ortadan kaldırarak kişiye zaman kazandırıyor. İhtiyaç duyduğunuz anda pratik bir şekilde para transferi yapabilirsiniz. Elektronik paraları her gün alışveriş yaparken kullanabiliyorsunuz. Yaptığınız her işlem devlet tarafından güvenli bir şekilde kayıt altına alınmakta. Akıllı kartlar bünyesinde bireysel hesaplarınızı saklayabilirsiniz. Elektronik paralar e-kimlik görevi görerek hayatımıza eşlik ediyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Bitcoin Dışındaki En Popüler 10 Kripto Para!” okumak için buraya tıklayın.
“Kullanabileceğiniz En İyi 5 Bitcoin Cüzdan Uygulaması!” okumak için buraya tıklayın
“Bitcoin Sahibi Kadınlar Kendilerine Daha Çok Güveniyor!” okumak için buraya tıklayın.
“Binance Türkiye Borsasında İşlem Yaparken Dikkat Emeniz Gerekenler” okumak için buraya tıklayın.

“Elektronik Para Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Berna Sayan

Berna Sayan

Merhaba, ben Berna. Işık Üniversitesi Mimari Restorasyon bölümü mezunuyum. Tiyatro ve müzikle ruhumu beslemeyi tercih ediyorum. Teknolojinin faydalarının yansıdığı daha minimalist bir yaşam hayalim var. Empati, yaratıcılık ve samimiyetle... Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı