Blockchain Teknolojisi'nin Getireceği O Değişime Hazır Mısınız? - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Blockchain Teknolojisi’nin Getireceği O Değişime Hazır Mısınız?


Teknoloji hızla ilerliyor. Elbette ilerlerken hayatımızdaki pek çok sıradan hale gelmiş şeyi ve akışı da değiştiriyor. İşte bu değişimi yapan teknolojilerden biri de blockchain teknolojisi… Tanımayanlar ya da bilmeyenler için blockchain teknolojisine ve bu teknolojinin günlük hayatımızda getireceği değişikliklere biraz yakında bakalım.

Günlük hayatta yaptığımız pek çok alışverişi bankalar,şirketler,hükümetler gibi pek çok aracı kuruma bağlı olarak yapıyoruz. Bu aracı kurumlar küreselleşmenin de etkisiyle yaptığımız alışveriş işlemlerinden önemli oranda kar elde ediyor. Bu kurumlar aynı zamanda dünya ekonomisinin temelini oluşturan kapitalizmin birer parçasını da oluşturuyorlar. Aracı olan kurumlar bilgileri tek bir merkezde depoladıkları için çeşitli siber saldırılara açık hale geliyorlar. Bu saldırılar sonucunda bilgilerimiz çeşitli kişi ve kurumların eline geçebiliyor.

Peki bu aracı kurumların olmadığı sadece alıcı ve satıcının dahil olduğu teknoloji sistemine sahip olabilir miyiz? Bu sistem bilgilerimizin daha güvenli olarak saklanmasını sağlar mı?

Blockchain Teknolojisi Nasıl Doğdu?

2008 yılında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle finans sektörü bir çöküş sürecine girdi ve bir çok banka iflas etti. Krizden sonra bankalara olan güven ve şeffaflık sorgulanmaya başlandı.Yine 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da kişiler “Bitcoın: Kullanıcılar arası elektronik para sistemi” adlı bir makale yayınladılar. Bu teknolojibankalara olan güven ve şeffaflık gibi bir çok soruna çözüm getirdi. Bu teknoloji 2008 yılından önce geliştirilseydi bu krizi önleyebileceği bile iddia edildi.

Peki blockchain teknolojisi nasıl çalışıyor ve neler yapılabilir? Bu teknoloji hayatımızda neleri değiştirecek, hangi değişime hazır olmalıyız?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı