Bitcoin Sahibi Kadınlar Kendilerine Daha Çok Güveniyor!

Son günlerin en popüler konuları arasında kripto paralar da yer alıyor. Hatta dünyada pek çok yerde artık kripto paralar ile alışveriş dahi yapılıyor. Elektronik para birimlerinden olan Bitcoin kullanımı da dünya üzerinde çok yaygın.

Kripto para işlem platformu olan Btc Türk ile İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi “Türkiye Pazarında Bitcoin ’i Anlamak’ araştırmasını yapmışlar. Bu araştırma Türkiye’de bu konuda yapılmış olan ilk bilimsel çalışma özelliğini taşıyor. Sonuçlara göre Bitcoin kullanan kadınların kendine güveni yükseliyor. İşte araştırmadan çıkan ilginç sonuçlar…

Araştırma kripto paralar konusunda ülkemizde farkındalık yaratmak ve finans sektörü ya da akademiler için kaynak sağlamak amacıyla yapılmış. Toplamda 15-55 yaş aralığında olan 379 kişi ile gerçekleşen çalışmadaki kitlenin %64’ünü erkekler; %36’sını kadınlar oluşturmuş.

Bitcoin kullanan kadınlar kendine güveniyor!

Sonuçlardan çıkan en şaşırtıcı veri ise Bitcoin kullanan kadınların kullanmayan kadınlar oranla kendilerine çok daha fazla güveniyor olmaları. Bu kadınlar, daha dışa dönük ve daha esnek tutum sergiliyor ve sosyalleşmeye önem veriyorlar. Bitcoin kullanan kadınlar, genellikle evli ve ortalama 4 kişilik ailelerde yaşayan kadınlardan oluşuyor. Genellikle en az üniversite mezunu oluyorlar ve üst sosyo ekonomik statüye sahip bulunuyorlar.

Araştırmada ayrıca kadınların tasarruf yapmayı sevdiği ve çaba gösterdiği aslında yatırım aracı olarak da daha çok altın tercih ettiği ortaya çıkmış. Erkekler ise kadınlarla karşılaştırıldığında tasarruftan ziyade yatırım yapmayı daha çok seviyorlar.

Kadınlar Bitcoin gibi elektronik paraları kullanıyorlar peki internette genellikle neler yapıyorlar? Erkeklerden daha farklı olarak neye önem veriyorlar? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı