Dijital Ayak İzi Nedir?

Çoğu insanın internet kullanıcısı olduğu bir çağda yaşıyoruz. Her gün onlarca siteye giriyor, e-mail atıyor, video izliyor, belki de her gün sosyal medyada paylaşım yapıyoruz. Peki, internette yaptıklarımız öylece ortadan kaybolup gidiyor mu? Bu sorunun cevabını öğrenmek için “dijital ayak izi” kavramını bilmeniz gerekiyor.

Bu yazımızda sizler için dijital olan ayak izinin ne olduğunu, ne işlev gördüğünü ve dijital ayak izimizin bizim hakkımızda neler bildiğine değineceğiz.

Dijital Ayak İzi Nedir?

İnternette eskiden hayranı olduğunuz herhangi bir ünlü için kurduğunuz siteyi ya da şifresini unuttuğunuz Facebook hesabınızdaki gönderilere rastlamak, sizin için pek de hoş bir durum olmayabilir.

Aslında internette yaptığımız aktiviteler, biz silmediğimiz sürece internette iz bırakır ve birileri tarafından takip ve analiz ediliyor. İnternette sörf yaparken geride bıraktığımız bu izler ise “dijital ayak izi” olarak tanımlanmakta.

Bu Ayak İzi Bizim Hakkımızda Ne Biliyor?

Dijital iz; pasif ve aktif ayak izi olarak ikiye ayrılır. Aktif dijital iz; bizim dünya ile paylaşmayı seçtiğimiz bilgilere (sosyal medya paylaşımlarımız, yardım kampanyasına attığımız imza, doldurduğumuz formlar vb.) denirken, pasif iz ise girdiğimiz sitelerden toplanan bilgiler ile elde ediliyor.

Aktif izlerimiz zaten varlığından haberdar olduğumuz bilgileri kapsadığı için pasif ayak izlerini anlamak ise daha karmaşık bir durumdadır. Siteler, çerezler aracılığıyla bilgilerimizi toplayıp sitedeki aktivitelerimizi takip edebiliyor. Hatta dijital izlerimizdeki veriler aracılığı ile kişiselleştirilmiş reklamlar görüyoruz. Bu da demek oluyor ki dijital izlerimiz, kişisel bilgilerimizden tutun 2011 yılında arkadaşınızın fotoğrafına yaptığınız bir yoruma, herhangi bir web sitesinde imlecinizi en çok nereye yönelttiğinizden moda anlayışınıza kadar geniş yelpazede bir bilgiyi barındırıyor olabilir.

Dijital olan bu izin elbette olumlu yönleri de var. İçinde bulunduğumuz çağda, dijital kimliğinizin olması son derece önemli. Hem sosyal hem de iş yaşamınız için sizi yansıttığına inandığınız, güçlü dijital bir ayak izi oluşturmalısınız. Bundan dolayı artık işverenler, iş adaylarını internet üzerinden mutlaka araştırıyor. Yeni tanıştığınız kişiler ise adınızı arattığında, önüne gelen sosyal medya hesaplarınızdan sizi takip ediyor ve paylaşımlarınızı görüyor. Bu yolla dijital ortamı lehinize kullanabilirsiniz.

Peki, Bu İzleri Nasıl Yönetebiliriz?

Bu konuda daha kontrollü olmak için kullandığınız cihazlardaki, uygulamalardaki ve sosyal medya hesaplarınızdaki gizlilik ayarlarınızı değiştirebilir ve belirli aralıklar ile arama motorlarında kendi isminizi aratabilir, sizi rahatsız eden dijital izlerinizin bir kısmını kaldırabilirsiniz.

Buna ek olarak üye olduğunuz her platformun, indirdiğiniz her uygulamanın ve programın bilgilerinizi kullanabileceğini aklınızdan çıkarmayıp daha bilinçli tercihler yapabilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Dijital Ayak İzinizi Sildiniz Mi?” okumak için buraya tıklayın.
“Dijital Dönüşüm Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken 4 Şey!” okumak için buraya tıklayın
“Dijital Ayak İzinizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın.
“Dijital Benliğiniz Siz Öldükten Sonra Nasıl Yaşayabilir?” okumak için buraya tıklayın.

“Dijital Ayak İzi Nedir?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Beren Demirağ

Beren Demirağ

Merhaba, ismim Beren. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde okuyorum. Dijital pazarlama, gönüllülük yapmak ve renkli olan her şey beni heyecanlandırıyor. Ayrıca psikoloji, yabancı diziler ve görsel sanatlara büyük bir ilgim var. Okumaktan ve öğrendiklerimi meraklısına anlatmaktan zevk aldığım için burada yazıyorum. Sizi Moblobi'deki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı