Dijital Ayak İzinizi Sildiniz Mi? - Moblobi.com
İnternet

Dijital Ayak İzinizi Sildiniz Mi?


İnternet kullanımınızın tamamen özel olduğunu düşünebilirsiniz, ancak internette her yaptığınız harekette bir dijital ayak izi bıraktığınızı biliyor musunuz? Mesela bir web sitesine eriştiğinizde, bir hesaba kaydolduğunuzda, bir ürün satın aldığınızda, mesaj gönderdiğinizde veya arama motoru sonuçlarına göz attığınızda bile kendiniz hakkında bir şeyler paylaşmış oluyorsunuz. Bunlardan herhangi birini yaptığınızda ise artık internette bir ayak izi bıraktınız demektir. Buna dijital ayak izi deniliyor. Elbetteki ayak izleri takip edilebilir ve internette neler yaptığınız gözlemlenebilir 🙂

Birçok kişi, şirketlerin, özellikle de sosyal medya platformlarının verilerini topladıkları ve sattıklarını yıllar boyunca biliyor olsalar da, bu bilgileri paylaşmaktan çekinmemiştir. Hatta yakın zamandaki Facebook “skandal” ı, interneti kullanmanın getirdiği bazı gizlilik risklerinin sadece bir örneği. Neredeyse her büyük sosyal ağ, son birkaç yıldır bazı şekillerde hacklendi.

Artık çevrimiçi varlığınızın kontrolünü ele geçirmeye başlamalısınız. Kişisel bilgileri silmek ve internet ayak izinizi yok etmek zor, ancak yapabileceğiniz bazı pratik adımlar var. İşte size oluşturduğunuz dijital ayak izinizi silmek için 4 ipucu:

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1234Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı