Dijital Tarım ile Tarlalar Uzaktan Kontrol Edilecek!

Dijital tarım istasyonu sayesinde tarlalar uzak mesafelerden takip edilebiliyor.

Tarım hayatın sürdürülebilmesi için belki de en önemli şeylerden biri. Çağ teknoloji çağı olunca tarım anlayışında da bazı değişiklikler ve yenlikler oluyor. Bunlardan biri de dijital tarım anlayışı… Vodafone’un hazırladığı dijital tarım istasyonu sayesinde tarlalar uzak mesafelerden takip edilebiliyor.

Dijital tarım istasyonu ne işe yarıyor?

Koronavirüs nedeniyle herkesin birbirleriyle olan mesafeleri bugünlerde açıldı. Vodafone, geliştirdiği bir çözüm ile artık çiftçilere tarlalarını ve ürünlerini çok uzak mesafelerden izleyebilme imkanı sağladı. Bu uygulama sayesinde çiftçiler haftanın tüm günleri ve saatlerinde kesintisiz olarak cep telefonlarından tarlalarındaki durumu kontrol edebiliyorlar.

Çiftçiler uygulama sayesinde tarlalarını uzaktan izleyebiliyorlar. Ayrıca cep telefonlarına gelen uyarılar sayesinde operasyonlarını evlerinden de devam ettirebiliyorlar. Örneğin toprağın nem kalitesini, haşere durumunu, hava düzeyini takip edebiliyorlar. Erken uyarı sistemi sayesinde de anormal bir durum olması halinde önceden uyarılıyorlar.

Vodafone’un bu çözümü bazı ziraat odaları ve belediyeler tarafından da kullanılmaya başlanmış. Hatta bir örnek uygulama da yaşanmış. Şöyle ki: İzmir Kemalpaşa’daki üreticiler yılda altı defa ilaçlama yapıyorlarmış. Bu kadar fazla ilaçlama yapmalarına rağmen ise ürünlerdeki hastalıklara engel olunamıyormuş. Vodafone’un dijital tarım istasyonunun kullanılmaya başlamasıyla birlikte ilaçlama için en doğru zaman çiftçilere bildirilmeye başlanmış. Bu sayede, çiftçiler yılda sadece üç defa ilaçlama yaparak söz konusu hastalıkların üzerinden gelebilmişler.

Tarım sektöründe dijitalleşmeyle birlikte bu tarz IOT (nesnelerin interneti) çözümlerinin daha fazla kullanılması, verimde yüzde 25’e kadar artış meydana getiriyor. Ayrıca, toplam maliyetlerde ise yüzde 50’ye varan bir azalma sağlanıyor.

Peki siz dijitalin tarım gibi alanlarda kullanımı konusunda ne düşüyorsunuz? Sizce dijitalden başka hangi alanlarda yararlanılabilir? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

  • Evcil Hayvanlar için Teknoloji Ürünleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bahçıvan Robot Bahçe İşlerinizi Yapacak!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Artık Kendi Eşyanızı Kendiniz Yapabileceksiniz!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı