Bahçıvan Robot Bahçe İşlerinizi Yapacak! - Moblobi.com
Yaşam

Bahçıvan Robot Bahçe İşlerinizi Yapacak!


Birçok işimizi robotlar yapmaya başladı. Özellikle de bize günlük hayatımızda zor gelen bazı işleri robotyardımcılar elimizden alıp; hayatımızı kolaylaştırıyorlar. Bunlar arasına bahçe işleri de eklendi. İşte detaylar…

Bahçıvan robot neler yapacak?

Güneş en önemli enerji kaynaklarından biri. Enerji kayakları hızla tükenirken güneş enerjisi ile çalışan eşyalar çok daha önemli bir hale gelmeye başladı. Güneş enerjisiyle çalışan araba, gece lambası ve bisikletten sonra şimdi de güneş enerjisiyle çalışan robotlar hayatımıza girdi. Bu robot bahçe işlerinde size yardımcı oluyor. Yabani otları temizleyerek; bahçenizi temiz hale getiriyor.

Güneş enerjisi ile çalışan ve bahçedeki yabani otların temizlenmesinde yardımcı olan bu robotun adı Tertill. Bu robot hem bahçıvanların hem de bahçe işleriyle kendileri ilgilenen kişilerin oldukça zaman kazanmasını sağlıyor. Çünkü yabani otları toplamakla geçen uzun zamanı üstleniyor ve onların sadece bitkileriyle ilgilenmesine imkan sağlıyor.

Genellikle güneş ışığı ve gübreden, bahçedeki bitkilerin yanısıra yabani otlar da faydalanır. Bu yabani otlar sebebiyle de bitkiler yeterince su, gübre ve güneş ışığını alamadıklarından verimli mahsul veremezler. Tertill adlı bu robot da aslında yabani otları temizleyerek; gübre, su ve güneş ışığından bitkilerinizin faydalanmasını böylece daha verimli bitkiler elde etmenizi sağlıyor.

Tertill adlı bu bahçıvan robot yabani otları algılayacak bazı sensörlere sahip. Bu sensörler sayesinde bahçede gezerken yabani otları tespit ediyor ve ortadan kaldırıyor. Bahçıvanrobot, bitkiyi ve yabani otları ayırt edebilme özelliğine sahip. Yani bitkilere zarar vermeden yalnızca yabani otları temizliyor. Bunu yaparken kullandığı akıl ise yüksekliğe dayalı. Örneğin eğer bitki robot kabuğuna değecek kadar büyükse sensörler sayesinde geri çekiliyor. Ancak bitkinin boyu kısa ise onun etrafını bitki büyüyene kadar bir şeylerle çevrelemek gerekebilir. Böylece Tertill robotun onu algılayıp geri dönmesini sağlamış olursunuz.

Peki bahçıvan robot bir bataryaya gerek duyuyor mu? Hangi özelliği sayesinde kendi enerjisini kontrol edebiliyor ve bunu akıllıca kullanabiliyor? Kötü hava koşullarında ne yapıyor? Arazi şartlarında kullanılıyor mu? Sensörleri sayesinde tehlikeleri ve neleri algılayabiliyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı