Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otobüsü Sileo’yu Tanıyalım

Türkiye, son zamanlarda yerli üretim konusunda yaptığı yatırım ve atılımlar ile dikkatleri üzerine çekmeye devam etmekte. Togg, Hicon7W ekskavatör, çeşitli silah sanayi yerli üretimleriyle belirgin adımlar atılıyor. Bu yazımızda üretimine 2014 yılında başlanan ve 2017 itibariyle 2. Nesil otobüs üretimine geçilen Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü Slio’yu inceleyeceğiz.

Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otobüsü Sileo’yu Tanıyalım

Tasarımı Bozankaya şirketine ait olan yerli otobüs Siloe; oldukça sessiz ve çevre duyarlı olması sebebiyle ülkemizde her gün binlerce kilometre yol yapan otobüslerimizin hava ve ses kirliliği konusunda bizlere daha rahat bir yaşama imkanı sağlamakta.

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü Sileo’nun üretiminin tamamlanması sonrası üretici firma; şehirdeki yaşam kalitelerine bir etkide bulundukları için son derece mutluluk duyduklarını dile getirdi. Ülkemizde her gün binlerce litre yakıt harcanırken Sileo bu maliyeti büyük oranda düşürmektedir.

Yerli otobüs Sileo; 10, 12, 18 ve 25 metre uzunluğunda modellere sahip. Motor olmadığı için daha geniş iç hacme sahip olan otobüs, 75 kişiden 232 kişiye kadar boyutlarına göre yolcu taşıma kapasitesine sahip. Yere oldukça alçak mesafede olduğu için yolcuların hızlı bir şekilde inip binmesinden dolayı zamandan bir nebze de olsa tasarruf sağlamakta. Bunun yanı sıra; Alman VDV, İtalyan CUNA ve StVZO’nun gerekliliklerine uygundur. Ayrıca yakıt tüketimi konusunda oldukça tasarruflu olan otobüs, satış sonrası servis bakımlarının maliyetinin çok düşük olması nedeni ile de otobüse yapılan yatırımın çok kısa bir sürede amorti edildiği açıklandı.

Türkiye’nin ilk yerli otobüsü Sileo, yaklaşık 400 km yolu sadece 4 saatlik şarj ile yapabilmekte. Bunun yanı sıra rejeneratif frenler ile fren enerjisine dönüştürüp bataryasını dinamik şarj da edebiliyor. Otobüs kilometre başına 0.8 kilovat saat enerji tüketimiyle dizel araçlara kıyasla %80 daha verimli olan Sileo’nun bu testi tam dolu yolcu kapasitesi ve tüm klimalar açık bir şekilde iken denenmiştir.

İlk yerli elektrikli otobüs Sileo, ihtişamlı görünümü ile oldukça dikkat çekmekte ve başta Almanya olmak üzere farklı ülkelere de ihraç edilmektedir.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“İlk Sürücüsüz Otobüs Yola Çıkıyor!” okumak için buraya tıklayın.
“Elektrikli Arabalar Çevre Dostu Mu?” okumak için buraya tıklayın
“Geleceğin Akıllı Arabalarının Yapabileceği 10 Şey!” okumak için buraya tıklayın.

“Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otobüsü Sileo’yu Tanıyalım” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı