Uçağa Binmeden Bilmeniz Gereken 10 Gerçek!

Çağımızın en önemli ulaşım aracı olan uçak yolculuğu yapmadan önce bilmeniz gereken 10 ilginç gerçek, haberimizde...

Uzak bölgelere giderken bir çoğumuz araba yerine hava aracını tercih ediyoruz. Bunun en büyük nedenlerinden biri yolcuğun daha kısa sürmesi. Uçuş sırasında bir çok konuyu merak ederiz ancak uçuş görevlilerine sorsak bile bizlere gerçeği söylemeyeceklerini düşünürüz. Hatta bazı kişiler cevap bulamadıkları bu sorular yüzünden uçuş korkusu da yaşayabiliyorlar. Çağımızın en önemli teknolojilerinden uçak yolculuğu hakkında az bilinen 10 ilginç gerçek, haberimizde…

Uçak yolculuğu hakkında az bilinen 10 sır:

1- Kanatlarda yer alan kancalar

Nerdeyse çoğu uçakta, acil çıkış slaytını kullanmak için pürüzsüz ve kaygan bir kanat üzerine basılması gerekir. Bu olayı daha kolay hale getirmek için kanatlara özel bir kanca yeri tasarlanmıştır. Bir ucu kapakta ve diğer ucu slayt tabanında kanatçıklara tutturulmuş bir emniyet halatı uzatılır. Bu şekilde yolcular, güvenll tahliye gerçekleştirebilir.

2- Kokpitte bulunan balta

Çoğu ülkenin kanunlarında yer alan maddeye göre balta, pilotlar ve kabin görevlileri tarafından kullanılan acil durum ekipmanlarından biridir ve yalnızca kokpitte tutulmalıdır. Balta gibi bir tehlike yaratacak keskin bir aletin bulunmasının sebebi ise yangın sonucu çıkan bir kapıyı açmak veya acil çıkış sağlamak için pencereye kırmaya yarıyor.

3- Pencerelerde bulunan küçük boşluklar

Uçakta bulunan pencerelerde 3 adet cam bulunmaktadır. Dışarıda yer alan cam basınçları içeride tutar, iç cam dışarıdan gelen basıncın yapmış olduğu hasarı engeller, deliğin bulunduğu orta camın görevi de hava akışını düzenlemede yardımcı olur.

ucak yolculugu moblobi

4- Yardımcı güç ünitesi

Uçaklara bindiğimizde, pilot tarafından motorlar açılmamışken bile sesler duyarız. Bu durumun motorlar bozulduğunda sistemler için güç sağlayan APU neden olur .Ayrıca motorları çalıştırır.

5- Hava mareşalliği servisi

Hava mareşalleri, sivil gibi gizli bir şekilde uçuş yaparlar bunun nedeni her hangi bir terör örgütü üyesi veya suçluyu etkisiz hale getirmek için bulunurlar. Bir çok ülke kendi mareşalliğine sahiptir.

6- Ekip dinlenme bölmesi

Bazı uçakların içerisinde, uzun uçuşlar yapan kabin görevlilerinin dinlenebilmesine yönelik küçük gizli odacıklar bulunur. Ancak bu bölmeler yolcu koltukları kadar rahat değildir, sadece bir süre dinlenebilmeleri için vardır.

7- Acil çıkış kapısı kolları

Bu kapı kolları, uçuş görevlilerinin yolcuları panik halinde bekletmeleri için yapılmıştır. Böylece çıkışlara hızla giden yolcular tarafından itilmekle karşı karşıya kalmazlar.

8- Klima sistemleri

Havadayken uçağın içerisine havanın nereden girdiğini hiç düşündüğünüz mü? Aslında soluduğumuz hava motor türbininin kompresör kademesinden çıkar. Hava filtreleri kirli havayı temizler ve soğutur. Bu filtreler kirli havada olan bakterilerin yüzde 95’ini tutar.

9- Cooper kanadı

Bu cihaz, Dan Cooper adındaki kişinin bir yolcu uçağını kaçırması ve ardından paraşütle atlamasından sonra tüm boeing ve airbus uçaklarına eklenildi.

10- İçeride bulunan siyah üçgen

Kanatların en iyi görülebileceği yerleri işaretlemek için kullanılıyor. Pilotlar, kanat pozisyonları konusunda kuşku içerisinde olursa incelemek için bu noktaları kullanıyorlar.

Peki sizin uçak korkunuz var mı? Uçak yolculuğu hakkında sizin bildiğiniz diğer gerçekler neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “İlk Uzay Yolculuğu Hakkındaki 5 Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Silikon Vadisi Hakkındaki 10 Karanlık Detay!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Karadelik Hakkındaki 10 İlginç Bilgi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Ömer Talha Alioğlu

Ömer Talha Alioğlu

Merhaba, ben Ömer. Grafik Tasarım bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sanatsal konular üzerinde eğitim almış olsam da; Tarih, Teknoloji, Oyun, Askeri gelişmeler konularında bilgi sahibiyim. Günümü internette geçerip neler olduğunu yakından takip ederim. Sosyal yaşantımın yanında sanal yaşantımın da olduğunu söyleyebilirim. Yerinde takılıp kalanlardan değil ileriyi düşünüp hareket edenlerdenim. Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı