İlk Uzay Yolculuğu Hakkındaki 5 Gerçek!

Dünya tarihinde gerçekleşen ilk uzay yolculuğu nasıl gerçekleşti? İlk uzay yolculuğu hakkındaki 5 şaşırtıcı gerçek, haberimizde...

İnsanoğlu uzun uğraşlar sonucunda ilk uzay yolculuğunu seneler önce gerçekleştirdi. Bilim insanları gelişen teknolojiyi kullanarak bunun çok daha ötesine geçmek için günümüzde de çalışmalarını sürdürüyorlar. Peki uzaya giden ilk insan kimdi? Tarihte gerçekleşen ilk uzay yolculuğu hakkında ilginç bilgiler, haberimizde…

İlk uzay yolculuğu hakkındaki 5 şaşırtıcı gerçek:

Uzay ve evren insanların hep ilgisini çeken konulardan. Yüzyıllar boyunca insanlar uzay ile ilgili çalışmalarda bulunmuşlar. Ve sonunda ilk uzay uçuşu gerçekleşmiş. Tarihte uzaya ilk kez giden kişi Soyyetler Birliği pilotu Yuri Gagarin’dir. 12 Nisan 1961 tarihinde Vostok 1 uzay aracıyla uzaya çıkmış. Uzaya çıkan ilk insan olarak uluslararası bir ün kazanmış ve bu başarısıyla birlikte uzay çağını başlatarak yeniliklerin önünü açan kişi olmuş. Fakat pek çoğumuz ilk uçuştan haberdar bile değiliz. Sizlere ilk uzay yolculuğu hakkında merak edilenleri aktaralım:

1- Vostok Programı nedir?

Vostok programı, Sovyetler Birliği’nin insanlı uzay uçuşları için tasarladığı programdır. Bu doğrultuda insanoğlu ilk kez Vostok 1 uzay aracı ile uzaya gitti.

2- İlk uzay aracı hangisi?

Vostok 1, dünya çevresinde bir tam dönüş yapan uzaya ilk kez gönderilen uzay aracıdır. Küresel bir kapsül şeklindeydi. Fırlatıldıktan sonra 200 mil yüksekliğe çıktı. Uçuş süresi toplamda yüz sekiz dakika sürmüştür. Uçuş boyunca Vostak 1’in doğrultusu kendi haline bırakıldı. Uzayda salınması gözlemlendi. Aracın tam otomatik bir sistemi vardı. İniş motorları ateşlenmeden kısa bir süre önce Vostok 1’in doğrultusu sistem tarafından düzeltildi.

3- Uzaya giden ilk insan nasıl seçildi?

1960 yılında Sosyetler Birliği, 19 pilotu Vostok Programı kapsamında seçti. Bu pilotları fiziksel ve zihinsel çeşitli sınavlardan geçirdiler. Finale son iki aday kaldı. Bunlar Yuri Gagarin ve Gherman Titov idi. Bu iki adayın seçilmesindeki en önemli faktör boylarının kısa olmasıydı. Çünkü uzaya gönderilecek aracın kokpiti oldukça küçüktü. Bilmeyenler için hemen belirtelim: Kokpit; uzay kabinine verilen bir diğer isim. Daha sonra diğer pilot arkadaşları arasında yapılan bir oylamayla Gagarin’in uzaya gitmesine karar veriliyor. Bunun nedeni ise mütevazi ve sporcu kişiği olarak gösteriliyor.

4- Görevden önce neden bir kukla uzaya gitti?

Görevden birkaç hafta önce insan boyutlarındaki bir kukla ile bir köpeği uzaya göndererek bu durumu test ettiler. Hatta 1993 yılında uzaya gönderilen kukla açık arttırmayla satıldı.

5- Fırlatma rampası şu an nerede?

Vostok 1’in uzaya gönderildiği fırlatma rampası şu an Kazakistan’da bulunuyor. Günümüzde hala bu tarz işlerde kullanıldığı belirtiliyor.

Peki siz ilk uzay yolculuğunu daha önceden biliyor muydunuz? İlk uzay yolculuğu hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Uzay Yolculuğu Yapan İnsanlara Olan Tuhaf Şeyler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • NASA’nın Milyon Dolarlık Uzay Tuvaleti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Karadelik Hakkındaki 10 İlginç Bilgi! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatih Korkmaz

Fatih Korkmaz

Sanat, teknoloji, tasarım, müzik, sinema, arkeoloji ve felsefenin günümüz teknolojine dair izleri… Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı