Geleceğin 5 İş Becerisi Hakkında Tüm Detaylar

Bilindiği üzere içinde yaşadığımız dünya, her geçen gün hızla gelişmeye devam ediyor. Teknoloji, her gün ulaşılamaz denen yerlere ulaşmaya devam ediyor. Otonom araçlar, pizza ve hamburger yapabilen makineler, neredeyse bilince sahip olduğunu düşündürecek kadar başarılı şekilde programlanmış yapay zekalar, her birimizin aklına benzer bir soruyu getiriyor. Gelecekte işimi bir robota kaptıracak mıyım? Bu yazımda sizlere yakın gelecekte robotlar tarafından yapılamayacak, geleceğin 5 iş becerisi hakkında detayları sunacağız.

Geleceğin 5 İş Becerisi Hakkında Tüm Detaylar

1. Empati Duygusu ve İletişim Becerisi Gerektiren Meslekler

Bizi biz yapan ve diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğimiz şüphesiz ki iletişim kurabilme yeteneğimizdir. Bu nedenle türü fark etmeksizin iletişim ile ilerleyen tüm meslek gruplarında insan olmazsa olmazdır.

Gelecekte çok gelişmiş iletişim kabiliyetlerine sahip yapay zekalar üretilebilir. Yine de en azından bu yüzyılda işinizin bir robot tarafından elinizden alınmayacağına emin olabilirsiniz.

2. Yaratıcılık Gerektiren Meslekler

Gelişen teknoloji, bizlere inanılmaz güçlü işlemciler, ram’ler ve bunlar gibi pek çok bilgisayar parçasını sunsa da bu parçalar tek başlarına yeterli değil.

Çok güçlü bilgisayarlar bizlerin onlara sorduğu soruları hızlıca algılayabiliyor olsa da tek başlarına bir şey üretmek onlar için imkansız. Siz de içerisinde yaratıcılık barındıran bir iş koluna sahipseniz yakın zamanda işinizin robotlar tarafından ele geçirileceği endişesine kapılmanıza gerek yok.

3. Tamir Bakım ve Onarım İşleri

Gelişen teknoloji sayesinde makineler, bizlere arızalı parçalarının hangisi olduğunu söyleyebiliyor ancak hala kendilerini tamir edecek gelişmişlikte değiller.

Makineler ve robotlar kendilerini tamir edecek yeteneğe veya onları tamir edip bakımlarını yapacak başka robotlara sahip olana kadar işinizin güvende olduğuna emin olabilirsiniz.

4. Fiziksel Beceri Gerektiren Meslekler

İnsanlar vücutlarının her bölümünü inanılmaz yetenekler için geliştirip kullanılabilen canlılardır. Robotların kahve yapabilmesi, bir kutuyu taşıyabilmesi onlar için şimdilik çok üst düzey başarılar.

Bu nedenle fiziksel beceri gerektiren bir işe sahipseniz yakın gelecekte işinizin bir robot tarafından ele geçirilmeyeceğine emin olabilirsiniz.

5. Hayal Gücü ve Vizyon Gerektiren Meslekler

Hayal gücü ve vizyon gerektiren becerileri içerisinden barındıran meslekler de şimdilik güvende görünüyor. Robotlar, her ne kadar gelişmiş olsalar da bu özelliklere sahip değiller.

Teknoloji akıl almaz bir hızla gelişiyor. Gelecekte işsiz kalmamak istiyorsanız sizin de bu hıza ayak uydurmanız gerekmekte.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“İşte Geleceğin En Çok Kazandıracak Meslekleri!” okumak için buraya tıklayın.
“Geleceğin En Popüler 20 İşi!” okumak için buraya tıklayın
“Gelecekte Parlayacak 10 İlginç Meslek!” okumak için buraya tıklayın.
“Gelecekte Karşılaşacağımız 5 İlginç Meslek!” okumak için buraya tıklayın.

“Geleceğin 5 İş Becerisi Hakkında Tüm Detaylar” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı