Gelecekte Parlayacak 10 İlginç Meslek!

Geleceğin meslekleri neler? Günümüz mesleklerini rafa kaldıracak yeni meslekler hangileri? Gelecekte çok kazandıracak 10 popüler meslek, haberimizde...

Teknoloji ve toplumsal değişiklikler yeni meslekleri beraberinde getiriyor. Çok yakın gelecekte günümüz mesleklerinin pek çoğu dönüşüme uğrayacak. Peki gelecekteki meslekler neler olacak? Geleceğin meslekleri arasından en popüler 10 meslek, haberimizde…

Günümüz mesleklerinin önüne geçecek geleceğin meslekleri :

Yeni teknolojilerin geliştirilmesiyle birlikte yeni meslek grupları da ortaya çıkıyor. İşte pek çok kişiye göre günümüz mesleklerini rafa kaldıracak olan; önü açık meslekler:

1- Drone pilotluğu

Dronelar son yıllarda hayatımızda önemli yerlere sahipler. Dronelar güvenlik, kuşbakışı çekim ve hatta kurtarma operasyonları gibi çeşitli konularda kullanılıyor. Yaygınlaşan drone kullanımıyla birlikte drone pilotluğu mesleğine olan ihtiyaç da arttı. Kurtarma operasyonları ya da askeri alanlar gibi kritik müdahale gerektiren yerlerde iyi drone pilotlarına ihtiyaç duyuluyor.

2-Blockchain geliştiricisi

Blockchain internette sıklıkla duyduğumuz Bitcoin para biriminin temel taşıdır. Bu sanal para blockchain sayesinde şifreleniyor ve güvende duruyor. Bitcoin kullanımın artmasıyla blockchain mühendislerine olan ihtiyaç da artıyor.

3- Alternatif enerji mühendisliği

Dünyada fosil enerji kaynaklarının tükenmeye başlamasıyla birlikte yeni enerji kaynağı arayışları başladı. İnsanlar güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, dalgaların kinetik enerjisi gibi doğaya zararı olmayan enerji kaynaklarına yöneldiler. Bu alternatif enerji kaynaklarından yüksek verimle faydalanmak için enerji mühendislerine ihtiyaç arttı.

4- Atık madde mühendisliği

İnsanlar düzenli olarak ürünler tüketip, atıklar meydana getiriyorlar. Bu atıklar doğru değerlendirilebilirse geri dönüştürülüyor. Bu sayede hem doğa daha az kirlenmiş oluyor hem de daha az doğal kaynak kullanılmış oluyor. Artan insan nüfusuyla birlikte artan atık miktarı, atık madde mühendisleriyle yeniden değer kazanabiliyor. Atık madde mühendisliği geleceğin mühendislikleri arasında gösteriliyor.

5- Dijital içerik uzmanlığı

Dijitale dönüşüm yeni meslek ihtiyaçlarını arttırdı. Markalar, ünlüler, influencerlar sosyal medyada paylaşım yapmak için yaratıcı içeriklere ihtiyaç duymaya başladı. Marka değerini yükselten, içeriklerin etkileşimlerini arttıran dijital içerik uzmanlığı önemli yeni meslekler arasında.

6- Dijital terzilik

İnsanlar sık sık internetten kıyafet almayı tercih ediyor. Bazen alınan kıyafetler kişiye uymuyor. Bunun önüne geçmek için dijital terziler kıyafetleri kişinin bedenine göre uyarlayarak, bu sorunu ortadan kaldırıyor.

7- Finansal iyileştirme koçluğu

Nakit para kullanımının gittikçe azalmasıyla insanların harcamalarını takip etmesi zorlaştı. Gelecekte Bitcoin gibi sanal paraların kullanımıyla daha da zorlaşacak. İnsanlar mali durumlarını düzenlemesi için finansal iyileştirme koçlarına ihtiyaç duyuyor. Finansal iyileştirme koçluğu da önü açık meslekler arasında.

8- Tıbbi danışmanlık

Göz ile muayene edilebilecek hastalıklarda uzaktan tıbbi danışmanlık yapılabiliyor. Doktorlar hastalarıyla görüntülü konuşma yaparak, tanı koyabiliyor. Özellikle virüs dönemlerinde online muayene eden doktor sayısı epey arttı. Tıbbi danışmanlık rağbet gören yeni mesleklerden biri.

9- Sanal gerçeklik programlama

Hızla yükselen teknoloji türlerinden biri sanal gerçeklik teknolojisi. Sanal gerçeklik insanı gerçek dünyadan ayırarak, başka bir dünyaya geçiriyor. Hala gelişmekte olan bu teknoloji, daha fazla yeni dünyaya ihtiyaç duyuyor. Bunun sonucunda sanal gerçeklik programlamacılığı da yükselen meslekler arasında.

10- Uçan araba teknisyeni

Uçan araba teknolojisi günümüzde beklenildiği kadar gelişmese de gelecekte daha fazla kullanılacağı öngörülüyor. Uçan arabaların yaygınlaşması üretim, teknik servis gibi alanlarda çalışan açığı oluşturacak. Uçan araba teknisyenliği de umut vaat eden yeni mesleklerden biri.

Peki siz geleceğin meslekleri ve önü açık olan meslekler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gelecekte hangi meslekler dönüşüme uğrayacak? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • İşte Geleceğin En Çok Kazandıracak Meslekleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Gelecekte Karşılaşacağımız 5 İlginç Meslek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kodlama Öğrenebileceğiniz 10 Mobil Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı