Bir Karadeliğe Düşerseniz Ne Olur?

Karadelik her zaman uzayın en gizemli konularından olmuştur. Peki bir karadeliğe düşerseniz başınıza neler gelebilir? İlginç detaylar, haberimizde...

Uzay araştırmalarına ilgi duyan insanların merak ettiği soruların başında; bir insanın karadeliğe düşmesi durumunda neler olabileceği de gelir. Hakkında birçok şeyi günümüz teknolojisi ile saptadığımız karadeliklerin gizemi halen daha tam olarak çözülemedi. Yani böyle bir durumda kimse tam olarak gerçekten ne olabileceğini bilmiyor. Düştüğünüz zaman iki türlü durum ortaya çıkabilir. Ölebilirsiniz ya da bir şekilde hayatta kalmayı başarabilirsiniz. Peki karadelik nedir? Karadeliğe düşerseniz ne olur? İlginç detaylar, haberimizde…

Karadelik nedir?

Karadelik, uzayın bilinmeyen noktasıdır. Güneş sistemi tarafından aydınlatılamıyor. Kütlesi de oldukça büyüktür. Bu yüzden çok güçlü bir çekim gücüne sahiptir. Karadelik, uzayda bulunan belirli ölçüdeki maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesne olarak tanınıyor. Bu tür nesnelerin ışık yaymamalarından dolayı “kara” olarak adlandırıldıkları biliniyor. Karadeliğin hacmi yoktur. Üç boyutlu değildir.

Kara deliğe düşerseniz ne olur?

Kara deliğe düşme gibi bir durum elbette ki yaşadığımız dünyada herkesin başına gelecek bir olay değil. Yani endişelenmeye şimdilik gerek yok. Ancak gelecek zamanda dünya yaşanılamaz bir yer haline gelirse ve uzayda hayatımızı devam ettirmek zorunda kalırsak işte o zaman belki de birçoğumuzun  başına gelebilecek bir tehlike haline gelecektir. Karadeliğe düştüğünüzde iki ayrı gerçek oluşuyor. Kuvvetli çekim gücü sizi deliğe götürürken sizi yok edebilir ya da aynı şekilde size zarar vermeden deliğe çekebilir.

karadelik duserseniz ne olur moblobi

Bu olay biraz garip görünebilir ama gerçek, karadeliğin boyutuna göre değişebiliyor. Kara delik küçük olursa ölüm durumu gerçekleşiyor. Çünkü en dış katmanında bulunan “olay ufku”nu geçerseniz durumunuz çok kötü. Karadeliğin gel-git etkisiyle sizi spagetti makarna gibi uzatıp daha sonra sıkıştırabilir. Uzay teriminde buna “spagettileştirme” deniliyor. En son noktaya ulaştığınızda ise atom parçalarına kadar ayırır.

Eğer karadelik büyükse, ‘olay ufku’ merkezinden uzak olduğu için yaşama ihtimaliniz çok yüksek. Gel-git etkisi de daha az. Bu olay karadelikte güvenli bir şekilde yaşamanıza ve orada hayatınızı devam ettirmenize izin veriyor. Tabi bu da çok iç açıcı bir durum değil.

Karadelikler, uzayın bükülmesiyle ortaya çıkıyor. Bu noktada önemli olan bir durum ise bir karadeliğe düşerseniz ışıktan daha hızlı gitmeniz gerektiği… Çünkü delikte sizinle beraber sürüklenen başka cisimler de var. Onlara yakın olmamanız gerekiyor.

Peki siz karadelikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizi ürkütüyorlar mı yoksa merak mı uyandırıyorlar? Bir Karadeliğe düşme fikri sizde ne hissettiriyor? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Karadelik Hakkındaki 10 İlginç Bilgi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dünyanın En Büyük Teleskobu ve Yapabildiği İlginç Şeyler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • NASA’nın Üzerinde Çalıştığı 10 Çılgın Uzay Teknolojisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Emre Ünaldı

Emre Ünaldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. E-ticaret, sosyal medya ile yakından ilgileniyorum. Sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı