Akıllı Şehirlerde Neler Olacak?

Akıllı şehir nedir? Akıllı şehirler olağanüstü teknolojilere mi sahip olacak? Akıllı şehirlerde hangi teknolojileri göreceğiz? İpuçları, haberimizde...

Akıllı şehir denildiğinde pek çok insanın aklına uçan arabalar, uçan taksiler geliyor. Çizgi filmlerdeki gibi olağanüstü teknolojilerin olduğu gezegenler olarak düşünülüyor. Peki nesnelerin interneti teknolojisinin ortaya çıkmasıyla üzerinde çalışılan akıllı şehir nedir? Akıllı şehirler gerçekten de olağanüstü teknolojilere mi sahip olacak? İpuçları, haberimizde…

Akıllı şehir nedir?

Akıllı şehir projeleri aslında enerji tüketiminin artışı, iklim değişikliklerin yaşanması, karbon salınımının artması, nüfus artışındaki hızlı yükselme gibi sorunları ortadan kaldırmak için geliştirilen yeni bir sosyoekonomik yapı. Bu tür yapılarda şehrin içerisinde bulunan akıllı cihazlar kullanılarak elde edilen verilerle yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedefleniyor. Yani asıl amaç yaşanılabilir daha konforlu hayat sunmak.

Fakat unutmayalım ki, bu durumda insanların attığı her adım teknoloji sayesinde izleniyor olacak.

Akıllı şehir projeleri içerisinde neler olacak?

Akıllı şehirlerde nelerin olacağına dair birçok örnek bulunuyor. Akıllı şehir projeleri içerisinde yer alması beklenen bazı teknolojiler şöyle olacak:

  • Temiz Enerji ve Aydınlanma

Enerji tasarrufunu amaçlayan akıllı şehir projesinde sokaklarda akıllı lambalar bulunuyor. Bu lambalardaki sensör sayesinde sadece sizin yürüdüğünüz alanın aydınlanması hedefleniyor. Yani siz sokakta yürüdüğünüzde sizinle birlikte lambalarda tek tek açılıyor.

  • Akıllı Binalar

Akıllı şehirlerde akıllı binalar bulunuyor. Bu binalarda yer alan sensörler aracılığıyla tüketilen enerji, elektrik ve su kontrol edilebilir hale geliyor. Böylelikle daha fazla tasarruf elde edilmiş oluyor.

  • Güvenlik

Her yerde olduğu gibi akıllı şehirlerde de güvenlik konusuna önem veriliyor. Güvenliği sağlamak amacıyla da bu şehirlerde çok sayıda kamera bulunuyor. Bu kameralar sayesinde suçluların daha hızlı bir şekilde bulunması ve suç oranının azaltılması hedefleniyor. Bu uygulamaya Çin’de gerçekleştirilen güvenlik sistemini örnek olarak verebiliriz.

  • Dijital Kiosklar

Akıllı şehirlerde yer alan dijital kiosklar sayesinde toplu taşıma saatleri, konum tarifi, acil durumlarda aranması gereken numaralar gibi konularda gereken yardımı alabilirsiniz.

  • Eğitim

Akıllı şehirlerde ücretsiz dersler verilebilecek laboratuvarların kurulması da bu proje kapsamına giriyor ve bu imkandan herkesin yararlanabilmesi hedefleniyor.

Akıllı şehirlerde yer alacak olan projelere akıllı çöp toplama sistemi, akıllı trafik, akıllı alan parkları ve daha birçok çeşit uygulamayı örnek olarak verebiliriz.

Peki siz akıllı şehir projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelecekte akıllı şehirler sizce nasıl olmalı?  Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Efsane!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Ev Hakkında 20 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Güneş Kremi Süren Akıllı Kabin Sahillerde Olacak!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı