Çöplerinizi Akıllı Çöp Kutusu Dışarı Çıkaracak! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Çöplerinizi Akıllı Çöp Kutusu Dışarı Çıkaracak!


İnsanların evişleri arasında yapmaktan hoşlanmadığı ve bazen en ihmal ettiği işlerden bir tanesi de çöpçıkartmak. Özellikle artık yeni yapılan apartmanlarda apartman görevlilerinin olmaması bu görevi konut sahiplerine yüklüyor. İş koşturmacasında da bazen çöplerin atılması unutulabiliyor. Bu biriken çöpleri kimin atacağı konusunda çıkan tartışmalara son verecek olan yeni bir teknoloji geliştirildi. İşte akıllı çöp kutusu ile ilgili detaylar…

Akıllı çöp kutusu nasıl çalışıyor, ne işe yarıyor?

Hızla gelişen teknolojiile birlikte günlük hayatımızı kolaylaştıracak birçok akıllı çözüm geliştirildi. Yorulmanıza gerek kalmadan evsüpüren robotlar; sizin için toplantı saatlerinizi, sağlığınızı ve hatta öğünlerinizi takip eden akıllı asistanlar bunlardan birkaçı. Yeni geliştirilen akıllı çöp kutusu da evdeki çöpatma görevinizi sizin yerinize üstleniyor. Bu akıllı çöp kutusunun adı Smartcan. Smartcan, zamanında çıkarılmayan çöplerin oluşturduğu kötü kokulardan kurtulmanızı sağlarken; sizin koşuşturmacanızda çöpçıkarma görevini üstleniyor.

Akıllı çöp kutusu, çöp toplama saati geldiğinde evinizde bulunan istasyondan çıkıp çöp toplama alanındaki bekleme istasyonuna gidiyor. Çöp toplama görevlileri çöpkutunuzu boşalttıktan sonra da hiç vakit kaybetmeden evinizdeki yerine dönüyor.

Smartcan,dünyaca ünlü akıllı evçözümleri üreten Rezzi tarafından üretilmiş. Rezzi, geliştirdiği teknolojileri tasarlarken, insanların günlük hayatlarından gereksiz işleri uzaklaştırmasına yardımcı olmak amacını taşıyor. Yani herkesin karşılaştığı sıradan ve günlük fiziksel görevlerin yükünü hafifletmeye yardımcı olmayı amaçlıyor. Bunlardan biri de çöpve çoğu insan çöpçıkartmayı sevmez. Bu nedenle de bu teknolojibu sorunu ortadan kaldırmak için düşünülmüş.

Bu akıllı çöp kutusunun nasıl çalıştığını merak edenler için hemen bunu da açıklayalım: Smartcan, motorlu ve uzak ağ bağlantılı. Bu bağlantıyı sağlamak için de bir telefon uygulaması ile eşleşerek çalışıyor. Uygulamayı indiren Smartcan kullanıcıları iki adet istasyon konumu belirliyor. Konumlardan biri evdeki istasyona diğeri ise çöp toplama alanındaki istasyona ait. Daha sonra ise kullanıcıların çöp toplama gününü ve saatini sisteme girmesi gerekiyor. Böylelikle Smartcan vakti geldiğinde çöpünüzü sizin için çıkartabiliyor. Otonom bir şekilde belirlenen konuma ulaştıktan sonra da sabırla çöparabasını bekliyor. İşi bittiğinde tekrar evdeki yerini alıyor.

Peki akıllı çöp kutusu hakkındaki önemli detay ne? Ne zaman piyasaya çıkacak? Fiyatı ne kadar olacak? Bu akıllı çöp kutusu hakkındaki önemli endişeler neler? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı