Akıllı Arabalar Kaza Yaptığında Kim Suçlu Olacak?

Geleceğin en önemli teknolojilerinden akıllı arabalar eğer bir kazaya karışırsa bu durumda kim suçlu olacak? İlginç detaylar, haberimizde...

Akıllı arabalar kendi kendilerine yol katedip bir noktadan diğerine gidebiliyor. Sürücüye ihtiyaç duymayan bu araçlar belirli yazılımlarla çalışıyor. Günümüzde denemeleri sıklaştığı için ve bazı yerlerde kullanılabilir durumda olduğu için akıllı otomobillerle gelecekte daha sık karşılaşacağız gibi duruyor. Sürücüsüz akıllı arabaların karıştığı olası bir kaza durumunda kim suçlu olacak? İlginç detaylar, haberimizde…

Akıllı arabalar kaza yaparsa kim suçlanacak?

Akıllı arabalar çok gelişmiş sensörler, navigasyonlar ve yol kontrol metodlarına sahip olsalar da; kaza yapma ihtimalleri bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde sürücüsüz bir Uber aracı bir yayanın ölümüne yol açtı. İnsanların akıllı arabalar hakkındaki soru işaretleri de çoğalmaya başladı. Eğer aracı bir insan kullanıyor olsaydı; suçluyu bulmak çok daha kolay olacaktı.

Uber bu olaydan sonra sürücüsüz araç testlerini askıya aldı. Uzmanlar böyle durumlarda sensörlerin verilerinin değiştirilemeyecek bir yazılımla kaydedilmesinin önemli olduğunu düşünüyor. Akıllı arabalar herhangi bir kazaya karışırsa suçlunun belirlenmesi için farklı durumlar var:

akilli arabalar kaza moblobi

Örneğin eğer aracın kullanımı tamamen otomatik değilse, yani insan dokunuşlarına ihtiyaç duyabiliyorsa; bu gibi bir durumda şoförün karar verebileceği noktalarda nasıl davrandığına bakılıyor. Araç sürücünün kontrolünden çıkmışken kaza gerçekleşirse ve sürücünün yapabileceği bir şey bulunmuyorsa; suçlunun sürücü olmadığı kabul ediliyor.

Eğer araba tamamen insansız bir şekilde çalışıyorsa ve bir kaza geçirdiyse; olay trafik polislerinden çıkıp bilişime kaymaya başlıyor. Bundan sonra aracın üretici firmasına, servisine ve sahibine soruşturma başlatılıyor. Eğer arabanın sahibi aracın tüm yükümlülüklerini yerine getirdiyse, gözler üreticiye ve servise dönüyor. Aracın üretiminde ya da bakımlarında bazı sorunlar meydana gelmiş olabiliyor.

Bazen ise bu akıllı araçlara uygun yollar olmayabiliyor. Şeritlere ve uyduya göre yönünü bulan bu araçlarda yanlış çekilmiş şeritler ya da şeritlerin bulunmadığı yollarda kaza yapılırsa suçlu kim olacak? Bu durum hala kafa karıştırıyor. Bu sebeple de akıllı araçlar şimdilik komple güvenli görülmüyor. Çünkü trafikte her şey stabil bir durumda gelişmiyor. Bazen önlerine çıkabilen bir insan ya da sokak hayvanı kazaya sebebiyet verebiliyor. Böyle bir durumda suçluyu aramak yetersiz kalabiliyor. Bu yüzden akıllı arabaların biraz daha zamanı olduğu düşünülüyor.

İleride bir akıllı otomobil alıyorsanız güncellemelerini, servise götürme zamanlarını ve benzeri şeyleri iyi takip etmelisiniz. Yoksa sizin yapmadığınız bir kaza yüzünden suçlu bulunabilirsiniz.

Peki siz akıllı arabalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kaza anlarında kimler suçlu? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Önemli Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Geleceğin Akıllı Arabalarının Yapabileceği 10 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Arabanızda Akıllı Telefonunuz ile Yapabileceğiniz 9 İlginç Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı