Uzay Yolculuğu Yapan 10 Hayvan ve İlginç Hikayeleri!

Uzay yolculuğu yapmış olan 10 hayvan ve yolculukları sırasında başlarından geçen ilginç hikayeleri, haberimizde...

Uzay yolculukları, insanlık için artık imkansız şeyler değil. Hatta insanların uzaya seyahat etmek için sıraya girmiş olduğunu dahi biliyoruz. Bunun için elbette ki milyonlarca dolardan bahsediliyor. Geçmişte uzaya giden pek çok hayvan da bulunuyor. Uzay yolculuğu yapan 10 ilginç hayvan, haberimizde…

Uzay yolculuğu yapan 10 hayvan:

Uzay yolculuğu genel olarak roket taşıyan uzay araçlarının fırlatılmasıyla gerçekleşiyor. Atmosfer dışına çıkılarak yapılan bir yolculukta; uzay aracı içinde insan veya insan olmadan da gerçekleşebiliyor. Uzay araçları, bazen süreli bazen de süresiz olarak gönderiliyor. Bazıları Dünya’ya tekrar dönüyor; bazıları ise sonsuza dek orada kalıyor. Uzaya sadece insanlar yolculuk etmiyor. Birçok hayvan da bugüne kadar uzaya gönderildi. Uzaya gönderilen hayvanlar ve ilginç hikayeleri şöyle:

1- Meyve Sineği:

1947’de Uzay’a gönderilen ilk hayvan meyve sineğiydi. Sinek tercih ediliyor olmasının en önemli sebebi ise  bazı özelliklerinin insanlara çok benzemeleri. Uzay sınırı 100 km’dir. Fakat meyve sinekleri uzay sınırını aştılar ve 109 km’ye yükseldiler. Sinekler Dünya’ya döndüklerinde ise canlılardı.

2- Maymun 2.Albert:

Uluslararası Uzay istasyonu 400km’de bulunuyor. 1949 yılında 134 km yükselerek uzay yolculuğu yapan ilk hayvan; 2.Albert’dir. Hint şebeği olarak anılan maymun; Dünya’ya giriş yaparken paraşütte yaşanan bir sorun sebebiyle ne yazık ki yaşamını yitirdi. Albert uzaya giden tek maymun değildi. 1940-1950 yılları arasında birçok maymun uzay yolculuğu yapmıştır.

3- Fareler:

Bilirsiniz ki fareler üzerinde birçok denemeler yapılıyor. Çünkü insanlara yine en çok benzetilen hayvanlardan biri farelerdir. Bu sebeple de uzay yolculuğunun insana etkilerini gözlemlemek için sık sık uzaya gönderildiler. 1950’de gönderilen fare 137 km aştı. Fakat o da paraşüt sorununu nedeni ile yaşamını yitirdi.

uzay yolculugu yapan 10 hayvan moblobi

4- Kedi Felicette:

Fransa tarafından gerçekleştirilen bir uzay yolculuğu sırasındaki plan Felix isimli kediyi uzaya göndermekti. Fakat Felix kaçmayı başardı. Kaçan kedi Felix’in yerine Felicette isimli kedi gönderildi. 1963 yılında uzaya giden Felicette; sağlıklı olarak Dünya’ya dönmeyi başardı.

5- Kaplumbağalar:

1968 yılında kaplumbağalar ilk kez Sovyetler tarafından uzaya gönderildi. 1975 yılında uzaya gönderilen kaplumbağalar ise 90,5 gün kalarak; uzayda en uzun kalan hayvanlar olarak tarihe geçti.

6- Köpek Layka:

Sovyetler Birliği tarafından 3 Kasım 1957 yılında Sputnik 2 uzay gemisinde Layka adlı köpek; 1 öğün yemek ve 7 gün oksijen tüpü ile uzaya gönderildi. Layka yaşamını yitirdi. Ölüm nedeninin ise aşırı ısınma sebebiyle olduğu tahmin ediliyor ve uzaya fırlatılmasının ardından 3-5 saat içinde öldüğü tahmin ediliyor. 1950-60’lı yıllar arasında Rusya 57’den fazla köpeği uzaya gönderdi.

7- Hamamböceği:

2 gün boyunca uzayda kalan hamamböcekleri. Dünya’ya 33 yavru ile beraber döndüler. Bu uzaya gönderilip, üreyen ilk hayvan olarak tarihe geçti.

8- Su Ayıları:

Su ayıları -272 ile 151 derece sıcaklık arasında yaşayabiliyorlar. Canlılar arasında en dayanaklı varlıklar olarak adlandırılıyorlar. Karada, denizde ve tatlı suda yaşayabiliyorlar. Su ayıları milyon yıllar yaşayabiliyorlar. 2007 yılında uzaya gönderildiklerinde bilim insanlarının amacı; böylesine dayanıklı bir hayvan türünün uzay koşullarında dönüşüme uğrayıp uğramamasını anlamaktı.

9- Sincap Maymun Gordo:

Amerika Birleşik Devletleri tarafından, 1958 yılında Uzay’a gönderilen Sincap Maymun Gordo; Dünya’ya dönemedi ve yaşamını yitirdi.

10- Balık:

Japonya tarafından 2011 yılında uzaya balık gönderildi. Çünkü bu tür, insan omurgalarına en yakın balık türü olarak bilinen sazan balığı ise özellikle tercih ediliyor. Bilim insanlarının bu balıkları göndermedeki amacı ise, uzay koşullarında, balıkların ne gibi tepkiler verebileceğini görmek.

Peki siz uzay yolculuğu hakkında ne düşünüyorsunuz? Uzaya yolculuk eden hayvanların en çok hangisinden ve hikayesinden etkilendiniz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Uzay Araçları Hakkında 20 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uzay Yolculuğu Yapan İnsanlara Olan Tuhaf Şeyler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uzay Yolculuğunda Tuvalet Sorunu Nasıl Çözülüyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Güneş

Fatma Nur Güneş

Merhaba, ben Fatma Nur Güneş. Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı