Google’ın Kurucuları ve Emeklilikleri

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in Google’ı kurma süreci ve emeklilikleri hakkındaki detaylar yazımızda.

Google ile birlikte internet ortamında yeni bir dönem başladı. Zamanla ve gelişerek hayatımızın her alanına girmeyi başardı. İnterneti çekip çeviren Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in Google’ı kurma süreci ve emeklilikleri hakkındaki detaylar yazımızda.

Google’ın Kurucusu Kimdir?

Başlarda sadece bir arama motoru olan Google şimdilerde ise internetin çok büyük bir alanını kapsamakta. Larry Page, 26 Mart 1973 tarihinde dünyaya geldi. Okul hayatında Nikola Tesla’nın biyografisini okuduktan sonra bir şeyler yapmak istedi. Doktora eğitimi alırken Sergey Brin ile burada tanıştılar. Sergey Brin ise 1973’te Sovyetler Birliği’nde dünyaya geldi. O da en az Larry kadar idealist bir çocuktu.

Sergey Brin ve Larry Page, Stanford Üniversitesi’nde doktora eğitimlerini alırken çok iyi arkadaş oldular. 4 Eylül 1998’de Google’ı kurdular. İkili, o zamanki arama motorlarından farklı bir şey yapmak istemişti. Aranan niteliklerle, niteliklerin bulunduğu siteleri eşleştirmek gibi. İlk olarak ‘BackRub’ ismini verdikleri bu arama motoru daha sonra ‘googol’ oldu. Sonrasında değişerek ve gelişme göstererek bugün bildiğimiz Google haline geldi. 19 Ağustos 2004 tarihinde halka açıldı. Bu aşamadan sonra işler çok hızlı gelişmeye başladı.

Google Kurucularının Emeklilikleri

2011-2015 yılları arasında Google hızla büyüdü ve teknoloji alanında büyük adımlar atıldı. Kurucular ilerleyen yıllarla beraber birçok başarıya isimlerini yazdırdılar. Google, 2015 yılında Alphabet bünyesine giriş yaptı. İlk aşamada bu yenilikle birlikte yeni işlerin gelişeceğini duyuran kurucular, daha sonrasında şirketin CEO’su olmayı bıraktıklarını açıkladılar. Fakat hala kuruluşun hissedarları ve kurucu ortakları olarak kalacaklarını açıkladılar. Sundar Pichai artık Google’ın CEO’su olacak. Larry Page’in 50.8 milyar dolarlık, Sergey Brin ise 49.8 milyar dolarlık servetinin olduğu biliniyor.

Bununla birlikte Google artık bir arama motoru dışında geliştirdiği yeniliklerle de dikkat çekiyor. Google Drive gibi geniş bir depolama alanı sunuyor. Google, akıllı gözlük Google Glass, telefonları Google Nexus ve Google Pixel gibi yeniliklerle, gelecek yıllarda da adını sıkça duyacağımız şirketlerden biri olacak.

Peki siz Google’ı hangi sıklıkla kullanıyorsunuz? Google’ın kurucuları hakkında bilginiz var mıydı?

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

  • İlginç Özelliklere Sahip En İyi 5 Navigasyon Uygulaması! ” okumak için buraya tıklayın.
  • Android Kullanıcıları için 8 Podcast Uygulaması!” okumak için buraya tıklayın.
  • Google Play Store’dan En Çok İndirilen 10 Uygulama!” okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yılmaz

Dilara Yılmaz

Merhaba, Ben Dilara. Haliç Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisiyim. Edebiyat, müzik ve çizimle ilgileniyorum. Zihnimdekileri sanatla harmanyalıp hayata geçirmek bana en keyif veren şey. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı