Robotların Öğreneceği En Zor 5 Şey!

Robotlar, hayatımızın birçok alanına dahil olmuş ve artık çoğu işi yapabilen teknolojik araçlardır. Gelişen teknoloji ve yazılımlar ile insan hayatını kolaylaştırıyorlar. Tabi ki bu akıllı robotların da zor öğrendiği ya da uygulayamadığı bazı şeyler olabiliyor. Peki, robotların öğreneceği en zor 5 şey nedir?

Robotların Öğreneceği En Zor 5 Şey!

Günümüzde akıllı robotlar, her geçen gün daha da geliştirilse de onlara öğretmekte zorlanılan ya da uygulayamadıkları konular da bulunmakta. Şimdi, bir robota öğretebileceğiniz en zor 5 maddeyi sıralayalım.

1. Tahminde Bulunma

Robotlara olayları önceden kestirmeyi öğretmek gerçekten çok zordur. Genelde olan olayları analiz eder ve ona göre bir reaksiyon gösterirler.

Tahmin edebilme becerisi hayal gücünden gelir. Robotlar ise hayal edebilme yetisine sahip değil. Örneğin; bir insan, sigarasını çıkardığında onun ateşe ihtiyacı olabileceğini robot düşünmez. Tabi ki sadece bunu yapmaya kodlandı ise bir çakmak uzatabilir.

2. Duyguları Hissetme

Duygular, canlılar için çok fazla anlam ifade ediyor. Robotlar için aynı şey söylenemez çünkü onlar hareketlerini ve algılarını kodlara ve daha çok mantığa oturtur. Sizin sinirli, üzgün veya çok mutlu olduğunuzu fark edemezler.

İnsanları ve makineleri ayıran en büyük özelliğin, duyguları hissetme olduğunu söyleyebiliriz. İnsan vücudu bir takım hormonlara sahiptir ve korkabilir, aşık olabilir ya da depresyona girebilir. Robotlar ise sadece yapması gerekeni yapar.

3. Sohbet Edebilme

Sohbet etmek, düşündüğünüzden çok daha karmaşık bir işlemdir. Beyniniz kelimeleri algılar, analiz eder, duruma göre değişebilen anlamlar çıkartır ve çok kısa sürede yanıt verir.

Sizin sürekli bilinçsiz bir şekilde yaptığınız bu işlemin, robotlar tarafından yapılması oldukça zordur. En iyi yazılımlardan olan iPhone’un Siri’si bile bu konuda yeterli değildir.

4. Yalan Söyleme ve Kandırma

Yalan söylemek, oldukça karmaşık bir olgudur. Doğadaki her canlı diğerini kandırabilme potansiyeline sahiptir. Örneğin; bazı balık türleri mercan taklidi yapar ve yakınına gelen balık sürülerini avlar.

İnsanların birçoğu sürekli yalan söyler ve etrafındakileri kandırır. Kandırmak gerçekten farklı durumlara uyum sağlanarak yapılması gerektiği için robotlar için oldukça zordur. Bu da yalan söylemenin ve kandırmanın doğaçlama şekilde yapılmasından kaynaklıdır.

5. Yeni Yetenekler Kazanma

Robotlar, kendilerine yazılan kodları yerine getiren makinelerdir.

Yeni yetenekler kazanmak için ise kendi kendine kod yazabilmesi ve kendine yeni yetenekler yüklemesi gerekir. Bunu bir robota öğretmek çok zordur. Bu yüzden robotlar yeteneklerine yenisini ekleyemez.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Hem Öğreten Hem de Eğlendiren Top Robot!” okumak için buraya tıklayın.
“Haftanın Sorusu: Eşinizin Bir Robot Olduğunuzu Öğrenseniz…” okumak için buraya tıklayın
“Bu da Oldu: Yürümeyi Kendi Kendine Öğrenen Robot!” okumak için buraya tıklayın.

“Robotların Öğreneceği En Zor 5 Şey!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı