Zamanda Yolculuk Hakkında İlginç Gerçekler!

Zaman yolculuğu mümkün mü? Solucan delikleri ile yapılabilir mi? Dede paradoksu nedir? Zamanda yolculuk hakkındaki ilginç gerçekler, haberimizde

Uzun yıllardır birçok insanın hayali olan zamanda yolculuk, gerçekleşti mi yoksa gerçekleşebilir mi hala tartışma konusu. Neredeyse her bilim kurgu filminde anlatılan ve hayretler içinde izlediğimiz zamanda yolculuk etmek mümkün mü? İlginç detaylar, haberimizde…

Zamanda yolculuk mümkün mü?

İngiltere’de bulunan bir üniversitede zamanda yolculuk üzerinde derinlemesine araştırmalar yapılıyor. Uzmanlar yıllar boyunca akılları kurcalayan bu sorunun yanıtını arıyor. Ancak bu araştırmalar kapsamında aklınıza hemen “acaba zaman makinesi mi yapıyorlar” sorusu gelmesin. Çünkü araştırma tanımı zamanda yolculuğun mümkün olup olmaması üzerine kurulmuş.

Uzmanlar araştırma kapsamında birçok farklı fikri mercek altına alıyorlar. Bu fikirler arasında elbette ki çok dikkat çekici, büyük fikirler de bulunuyor. Konu zaman olunca birçok farklı alan ile ilgili sorular da gündeme geliyor.

Bu enteresan ve önemli projenin öncülerinden biri olan Dr. Effingham, zaman yolculuğu ihtimalinin ölçülemeyecek kadar küçük olduğunu ancak imkansız olmadığını söylüyor.

Bu uluslararası araştırma kapsamında ilginç bir araştırma da yapılıyor. Meyve sineklerinin zamanı nasıl algıladığı araştırılıyor. Bu konunun araştırılmasındaki amaç ise insanlarda bulunan dejeneratif hastalıklarında önemli bir rol alan zaman cizgisini ve zaman algısını daha iyi anlamak.

zamanda yolculuk moblobi

Dede paradoksu nedir?

Bu konuda araştırma yapan uzmanlar “Dede paradoksu” gibi klasik argümanlara da eğiliyorlar. Dede paradoksuna göre; eğer bir kişi geçmiş giderse dedesini öldürebilir ve o kişinin doğması imkansız olur. Dedesini öldüren kişi doğamazsa geçmişe gidemez ve bu şekilde zaman yolculuğu imkansız hale gelmiş olur.

Ancak araştırma içerisinde bulunan felsefecilerin bu konuda karşı görüşleri de bulunmakta. Bu görüşler geçmişe yolculuk edenlerin dedelerini öldüremeyecekleri yönünde. Bunun sebebini ise dedelerini öldürmek isteyenlerin çeşitli birçok aksilik ile karşılaşacaklarını ve bunu yapamayacakları şeklinde.

Bir başka öngörü ise zaman yolculuğu yapan kişinin yaptığı değişiklikler arkasında bırakmış olduğu dünyayı değiştirmek yerine paralel evrende başka bir olaylar dizgisi başlatması şeklinde. Aynı zamanda bu teoride çoklu evren teorisi‘ne dayanıyor.

Bu ve bunun gibi birçok sorulara yanıt arayan araştırmacılar; zamanı geçen saatler ve günleri ölçme yolu olarak değil; daha çok uzay gibi bir boyut olarak düşünmemiz gerektiğini ortaya koyuyorlar.

Solucan delikleri zamanda yolculuk yapmayı sağlıyor mu?

Zamanda yolculuk etmenin bir diğer yolu ise solucan delikleri olarak görülüyor. Bu delikler uzay-zaman boyunca teorik delikler olarak tanımlayabiliriz. Bu delikler evrendeki farklı yerleri birbirine bağlaya bildikleri gibi geçmişe ve geleceğe de gidebilirler.

Tabii ki bütün bunların her biri kanıtlanmamış birer teori. Zaman yolculuğu konusunda belki çok küçük bir ihtimal var. Ancak ya bu ihtimal ya hiç gerçekleşmeyecek ya da çok uzun yıllar sonra gerçekleşecek.

Peki siz zamanda yolculuk hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Dark Dizisini Sevenlerin İzleyebileceği 10 Dizi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Az Bilinen 15 Tuhaf Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uzay Yolculuğu Hakkındaki 10 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bende varya zamanın lineer olduguna inanmıyorum ve cidden zamanda yolculuk yada başka zaman kavramları olacağını düşünüyorum. saçma geliyor çünkü bazı şeyler umarım ben ölmede bunlar bilimin kanıtladıgı şeyler olur. Gerçi bir kanıt var Einstein teoremi ama daha gelişse cidden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı