Mark Zuckerberg Kimdir Başarı Hikayesi

Dünya üzerindeki en geç milyarder unvanına sahip olan Mark Zuckerberg Kimdir Facebook’ u nasıl kurdu? İşte, Zuckerberg’in eğitim hayatı ve merak ettikleriniz…

Mark Zuckerberg Başarı Hikayesi

Mark Zuckerberg Kimdir?

14 Mayıs 1984 tarihinde White Plains – New York’ta dünyaya gelen Zuckenberg, Dobbs Ferry isimli banliyö bölgesinde büyümüştür. Toplam 3 kardeşi arasında erkek olan tek çocuktu. İyi eğitimli bir ailede yetişen Zuckerberg, eğitim hayatına daha küçük yaşlarda başlıyor.

Babası Edward Zuckerberg; bir diş hekimi, annesi Karen Zuckerberg ise bir psikiyatrist olan Mark, erken yaşta bilgisayar programlamaya ilgi duyuyor. 12 yaşındayken babasının diş hekimliği muayenehanesi için ofis içi iletişim sistemi olarak uyguladığı Zucknet adında bir mesajlaşma programı oluşturmuştur. Başarısının erken belirtileri nedeni ile ailesi ona bir bilgisayar programlama öğretmeni tutuyor ve Zuckerberg’in eğitim hayatına New Hampshire’da bir hazırlık okulunda devam etmesinin de yolu açılmış oluyor.

Lise yıllarında ise MP3 çalma listeleri için Synapse isimli bir “media player” geliştirmiştir. Hazırlık okulundan mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi’ne kaydoluyor. Üniversitede iken geliştirdiği FaceMash ile Facebook oluşumunun ilk adımlarını da atmış oluyor. Şu an Zuckerberg, net değeri 78 milyar dolar olan Facebook’un (FB) kurucusu, başkanı ve CEO’sudur.

Başarısının Sırrı!

Birçok zeki insan ile birlikte Mark, eğitim hayatına Harvard Üniversitesi’nde devam ederken, kampüste bilgisayar programcısı olarak iyiden iyiye tanınır hale gelir. İkinci sınıftayken oluşturduğu CourseMatch ve FaceMash programları ile popüler hale gelen Zuckerberg, Harvard öğrencilerinin birbirleri ile bağlantı kurmasına olanak tanıyan bir sosyal ağ sitesi oluşturmak için arkadaşları ile ortaklık kuruyor. Site resmi olarak Haziran 2004’te “The Facebook” adıyla yayına giriyor ve Zuckerberg bu siteyi yurt odasında kuruyor!

İkinci sınıftan sonra Zuckerberg, Facebook denen platformu tam zamanlı olarak sürdürmek için üniversiteden ayrılır. Web sitesi, 2004 yılı sonunda bir milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Kullanıcı artışındaki bu patlama, birçok risk sermayesi (VC) firmasının dikkatini çekiyor ve Zuckerberg’in 2005 yılında Silikon Vadisi’ne taşınmasının yolunu açıyor. Facebook, ilk tur risk sermayesi yatırımlarını Accel Partners’tan alıyor ve bu siteye 12,7 milyon dolar yatırım yapılıyor.

2005 yılının sonunda 5,5 milyon kullanıcıya ulaşan Facebook, 2005 yılından bu yana Facebook, Yahoo ve Microsoft gibi çok sayıda satın alma teklifi alıyor ve yasal savaşlar yaşanıyor. Buna rağmen Zuckerberg, tam 375 milyonu aşkın Facebook hissesine sahiptir. Ayrıca şirkette oy haklarının yüzde 60 oranını da elinde bulundurmaktadır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Teknoloji Zengini İnsanların İlginç Hayat Hikayeleri!” okumak için buraya tıklayın.
“Facebook Profilinize Kimler Baktı Nasıl Görebilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın
“Dünya’daki En Zengin 10 İnsanın Yıllık Servetleri!” okumak için buraya tıklayın.
“Facebook Kurucusu ve İlginç Başarı Hikayesi!” okumak için buraya tıklayın.

“Mark Zuckerberg Başarı Hikayesi” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlayda Tokuçcu

İlayda Tokuçcu

Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum. Teknolojinin hızına yetişmek ve güncel kalmak için Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı