Facebook Kurucusu ve İlginç Başarı Hikayesi!

Hala popüler olan bu Facebook'u bu kadar popüler yapan ne? Facebook kurucusu ve başarı hikayesinin içerisindeki ilginç detaylar, haberimizde…

Facebook dünyanın en popüler ve halen daha en çok kullanılan sosyal medya platormlarından biri. Hala popüler olan bu uygulamayı bu kadar popüler yapan ne? Facebook kurucusu ve başarı hikayesinin içerisindeki ilginç detaylar, haberimizde…

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in başarı hikayesindeki ilginç detaylar:

Facebook’un başarı hikayesi ve her adımın nasıl zirveye götürdüğü çokça konuşulur. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, dünyanın sayılı milyarderleri arasında yer alıyor. Facebook gibi dünya çapında yaygın olarak kullanılan global bir iletişim ağını kurmak elbette ki birçok girişimci açısından imrenilecek bir olay. Dünya genelinde herhangi biriyle bile iletişim kurma olanağı yaratan Facebook’un sadece bu özelliği bile onu sözkonusu dönemde popüler kılmaya yetmişti.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, bir diş hekimi ve psikiyatrist çiftin 4 çocuğundan biri olarak New York’ta dünyaya geldi. İlkokul yıllarından beri kodlamaya ilgisi vardı. Henüz 12 yaşındayken babası için randevu sistemi gibi bir araç geliştirdi. Bu araç, odası ve resepsiyon arası mesaj aktarımı sağlıyordu. Daha sonraları ise eğlence olsun diye oyun ve iletişim araçları geliştirmeye devam etti. Onun bu ilgisini gören babası ona özel ders vermesi için bir bilgisayar öğretmeni buldu.

Lise çağına geldiğinde, müzik severlerin dinlediklerine göre tahmini liste oluşturan ve onlara mp3 çalma listesi sunan bir uygulama geliştirdi. Microsoft ve AOL şirketleri bu uygulamayı kadrajına alarak Mark’a teklifte bulundu ancak Mark bu teklifi reddetti. Üniversiteye geldiğinde yazılım geliştirici olarak ün salmıştı bile.

Üniversite yıllarında FaceMash adlı bir uygulama yapmaya karar verdi. Okulun sitesini hackleyerek öğrenci resimlerini indirdi ve iki kız öğrenciyi kıyas yaparcasına hangisi güzel tarzında bir yazıyla bu uygulamada paylaştı. Uygulama fazla rağbeti kaldıramayınca çöktü ve okul bu olaya kayıtsız kalmadı. Bu uygulamanın ne kadar ilgi gördüğünü fark eden Mark elbette ki durmadı.

Mark Zuckerberg, finansal destekte önemli paya sahip 3 ortağıyla birlikte 4 Şubat 2004’te şimdilerde popüleritesini koruyan Facebook’u kurdu. Uygulamaya ilk yatırımlar, Silikon Vadisi içinde yer alan PayPal’den geldi. Sıra artık gelişmeye geldi. Çok geçmeden piyasaya sürülen Facebook 1 milyon kitleye ulaşmıştı bile. Şimdilerde ise bu rakam çok çok artmış durumda.

Peki siz Facebook kurucusu ve hikayesi konusunda ne düşüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Stephen Hawking’in İlginç Hayatı ve Kehanetleri!”  haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Teknoloji Devleri ve Kurucularının İlginç Hikayeleri!”  haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Elon Musk’un İlginç Eğitim Hayatı!”  haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlkay Miran

İlkay Miran

Grafik tasarım son sınıf öğrenciyim. Sanatsal alana daha yatkın ve yakın olsam da yeniliklere açık biri olduğumdan SEO alanında da kendimi geliştirmek istedim. Bunun sebeplerinden biri hızlı tüketimin sebep olduğu gelişmeler ve bunu kovalayan yeniliklere yakın olmazsak çağın bir adım gerisinde kalmış hissediyoruz. Sizlerde bu yenilikleri merak ediyor ve kısa bir zaman ayırarak gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız sizleri Moblobi.com'daki köşemi takibe bekliyorum: https://moblobi.com/author/ilkay-miran/https://moblobi.com/author/ilkay-miran/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı