Karanlık Madde Hakkında Bilinmeyen Gerçekler!

Evrenin bilinmeyen en gizemli maddesi olan karanlık madde hakkında bilinmeyen 6 ilginç gerçek, haberimizde...

Fizikçiler ve bilim insanları son 25 yılda karanlık madde nedir ve ne tür parçacıklardan oluşur gibi soruları yanıtlayabilmek için birçok fizik teorisi geliştirdiler. Peki uzayın bilinmeyen bu gizemli maddesi hakkında ne sonuçlara ulaşıldı? İşte karanlık madde hakkında bilinmeyenler, devamı haberimizde…

Evrenin Gizemli Sırrı karanlık madde hakkında bilinmeyen 6 gerçek:

Karanlık madde kavramı, 1932-1933 yıllarında öne sürülmüş. Evrenin yüzde 21’ini oluşturan bu madde gözle görülemiyor fakat yıldızları bir arada tutarak uzaya savrulmasını önleyen bir yerçekimi alanı oluşturuyor. İşte bu madde hakkında bilinmeyen 6 gerçek:

1- Aslında heryerde var

Gezegenler, yıldızlar, asteroitler, galaksiler… Kısacası görebildiğimiz ve hakkında bilgi sahibi olduğumuz şeyler toplam evrenin yüzde 5’inden daha azını oluşturuyor. Geri kalan kısmın yüzde 70’i karanlık enerjiden oluşurken, yüzde 25’i ise karanlık maddeden oluşuyor.

2- Görünmez mi?

Karanlık maddeyi inceleyemeyiz. Çünkü bu sıradışı madde ışıkla etkileşime girmediği için görünmezdir.

3- Uzaydaki görünümü bozar

Gökbilimciler uzak galaksileri gözlemlerken “kütleçekimsel mercekleme” olarak bilinen ve karanlık madde yüzünden oluşan bir yerçekimi kuvvetinin etkilerini görür. Bu etki sonucu bu madde ışığı fiziksel olarak galaksilerin etrafında bükerek görünüşlerini bozar.

4- Karanlık maddenin hammaddesi bilinmiyor

Bilim insanlarına göre bu madde henüz tanımlanamamış parça ya da parçacıklardan oluşuyor.

5- Aslında böyle bir madde yok mu?

Bazı kişilere göre karanlık madde keşfedilememiş parçaçıklardan oluşmuşken bazı kişilere göre böyle bir madde yok. Ancak araştırmalar gösteriyor ki galaksinin her bir köşesindeki yıldızlar aynı hızlarda dönüyorlar. Bu durum ise henüz tespit edilemeyen, dış kısımlardaki karanlık bir şeylerin varlığını da bize kanıtlıyor.

6- Karanlık madde galaksilerin oluşmasında rol oynadı

Büyük patlamadan sonra bu madde, evreni bir ağ gibi sarmaya başlayarak uzayda görünmez bir ip görevi üstlendi. Galaksiler bu ağların üzerine kuruldu ve oluştular.

Uzmanlara göre karanlık maddeyle ilgili kesin olan üç şey var. Bunlar; normal bir gaz bulutu olmadığı, antimadde olmadığı ve karadelik olmadığı. Şu anda elimizdeki veriler dahilinde yeterince bilgi sahibi olamadığımız bu gizemli madde, gelecekte teknolojik imkanların da gelişmesi sonucu bulunacak yeni bulgular ışığında çok daha fazla gündeme gelecek gibi duruyor.

Peki siz karanlık madde hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu madde hakkında bilinmeyen diğer gerçekler neler olabilir? Haberimizde…

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Norveç’teki Kıyamet Günü Kasası’nda Neler Var?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka Dünya’ya Yaklaşan 11 Göktaşı Tespit Etti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Stephen Hawking’in İlginç Hayatı ve Kehanetleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatih Korkmaz

Fatih Korkmaz

Sanat, teknoloji, tasarım, müzik, sinema, arkeoloji ve felsefenin günümüz teknolojine dair izleri… Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı