İnsan Irkının Boy Uzaması Devam Ediyor Mu?

İnsan türü, artık hiç olmadığı kadar uzun. Bilim adamları, insan ırkının geçmişten günümüze kadar boyunun uzayıp, uzamadığını araştırıyor. Boy uzaması konusnda yapılmış pek çok bilimsel çalışma da bulunuyor. Geçmişe baktığımızda insan ırkının boyunun uzaması konusunda yapılan çalışmalar, evrim sürecinde boyun uzamasının her dönemde değişiklik gösterdiğini gözler önüne serdi.

Yaklaşık 4 milyon önce insan türünün ortalama boyu 125-130 cm iken, 2.2 milyon yıl önce yaşayan Homo türünün de ortalama olarak 20 cm daha uzun olduğu biliniyor. 1.6 milyon yıl önce var olan Homo Erectus’un ise boyu 10 cm daha uzamıştı.

Son 1.4 milyon yıl içerisinde dünyada olan Homo naledi ve Homo floresiensislerin tamamının da 140 cm’den daha uzun olduğu yapılan çalışmalar doğrultusunda kanıtlandı.

Boy sürekli uzar mı?

İlk olarak, boyda gözlemlenen artış, insanın doğuşundan beri sürekli olmamıştır; on dokuzuncu yüzyılın ortalarında bir dönem yükselişler tespit edildi. İskeletler üzerinde yapılan incelemeler, taş devrinden 1800’lerin başına kadar boy açısından önemli bir farklılık göstermemektedir. I. ve II. Dünya Savaşları sırasında Alman çocukların boyları gelişim gösterememiştir. Bunun sebebi olarak da savaş ve açlık olarak açıklanmıştır. Savaş sonrasında insanların gıdaya ulaşmasının kolaylaşması, daha iyi şartlara sahip olması sayesinde yeniden ortalama boylarda artış gözlemlenmiştir.

Yaşam standartları doğrudan etkiler!

Bu tür veriler, yetersiz beslenmenin neden olduğu yavaş büyümenin, zaman içerisinde tersine çevrilebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, çocukluk dönemindeki kronik yetersiz beslenme, zekâ dahil olmak üzere boy ve diğer özellikleri kalıcı olarak etkiler.

Neticede bir popülasyonun ortalama boyu, bir popülasyondaki yaşam standartları ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Daha somut bir örnek ile açıklayacak olursak, Afrika’da yaşayan ilkel kabilelerin, boylarının kısa olduğu saptanmıştır. Almanya örneğinde olduğu gibi bu bölgelerde yaşayan insanların; gıdaya ulaşmada güçlük çekmesi, sağlık konusunda imkanlara sahip olmaması boylarını doğrudan etkilemiştir. Kısacası daha iyi maddi imkanlara sahip olan insanların genetikleri incelediğinde uzun vadede boy ortalamalarının arttığı belirtilmiştir.

Son 150 yıla göre daha uzunuz

İnsanoğlu son 150 yılda boy uzaması konusunda ciddi bir dönüşüm geçirdi. Küresel nüfusumuz yalnızca bir milyardan yedi milyarın üzerine çıktı. Gelişmiş ülkelerde, ortalama yaşam süresi 1800’lerin ortalarında 45 küsur yıldan günümüzde yaklaşık 80 yıla fırladı. Ve hatta fiziksel olarak değiştik, türümüzün büyük bir kısmı artık hiç olmadığı kadar uzun.

Ortalama insan boyu, İngiltere’den, Amerika Birleşik Devletleri’ne ve Japonya’ya kadar uzanan sanayileşmiş ülkelerde 10 cm’ye varan artışlar gösterdi. Bugün, genç Hollandalı erkekler ve kadınların ortalama boyları sırasıyla yaklaşık 184 cm ve 170 cm’dir, her ikisi de 19. yüzyılın ortalarındaki akranlarından ortalama 19 cm daha uzundur. Münih Üniversitesi’nden emekli ekonomi tarihi profesörü John Komlos, “Bu, insanları şok etmek için iyi bir rakam” diyor.

Neden sürekli uzuyoruz?

Tarih boyunca boy ortalamalarımızın, arttığı bir gerçek. 2. Dünya Savaşı’nda ülkelerini yöneten Winston Churchill 167 cm, Vladimir Lenin ise 165 cm’lik boya sahipti. Günümüze geldiğimizde Justin Trudeau’nun 188 cm, Joe Biden’ın 183 cm’lik boylara sahip olduğunu görüyoruz. Merak edilen şey, daha ne kadar uzayacağız?

Az önce bahsettiğimiz zengin insanların, daha fazla imkândan ötürü daha uzun boylu olduklarını açıklamıştık. Bu durum aynı zamanda bizim neden uzadığımızın cevabı. Durumu olmayanların boylarında yaşanan düşüşler, iki farklı grubu meydana getiriyor. Daha doğrusu genetik çeşitlilik ortaya çıkıyor. Bu yelpaze arttıkça boyumuz da uzuyor.

Doğal seçilim ve boy uzaması

Boyu uzatan faktörlerden bir tanesi de doğal seçilim. İnsanların ortalama boyu, daha iyi beslenme ve partner seçimi nedeniyle artıyor. Bunun en büyük sebebi kadınların yaptığı tercihler… Nasıl mı? Kadınlar, soyunun devamı için uzun boylu erkekleri tercih ediyor. Çünkü kadınlar, uzun boylu erkekleri daha çekici buluyorlar. Sebebine gelecek olursak, günümüzde uzun boylu erkekler, kadınların bilinçaltında, “Güçlü ve erkeksi” olarak kodlanmış durumda. Bu da kadınların, uzun boylu erkekleri tercih etmesinde bir sebep olarak ortaya çıkıyor. Öte yandan kadınlar, gen aktarımında çocuklarının, seçtikleri partnerin DNA’sına sahip olmasını yani onlar gibi uzun boylu, çekici ve güçlü olmasını istiyor.

Yukarıda mümkün olduğunca boy uzaması hakkında bilgiler paylaştık.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Kafanın Büyüklüğü IQ’yu Etkiler mi?” okumak için buraya tıklayın.
“Evde Parfüm Nasıl Yapılır?” okumak için buraya tıklayın
“Astrolojinin Dini Kökeni Var mı?” okumak için buraya tıklayın.

Yazıyı paylaşmak isterseniz aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.

Etiketler
Moblobi.com

Moblobi.com

Yeni dünya insanlarına eğlenceli ve ilginç içerikler... Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Sosyal medyada @moblobi hesaplarımızdan takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı