Hayatta Kalma Tavsiyeleri

İnsanoğlu yüzyıllardır neslinin devamını getirmek adına hayatta kalmak için yaşam mücadelesi veriyor. Günümüzde yaşamak hayat standartları bakımından insanlık tarihinin ilk zamanlarına göre biraz daha kolay olsa da o zamanlar çok zor olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde. Geçmişten günümüze insan ırkı olarak yaşam sürmüş son ırk olan Homosapiens insan ırkı mağara adamları olarak tabir edilen Australopitheceus’lara göre daha modern bir yaşam tarzına dönmüşlerdi. Ancak ilk zamanlar bu standartlara ulaşmak adına ilk ırkın kendisini geliştirmesi ve medeniyet olarak devrimsel nitelikte buluşlara imza atması gerekiyordu. Bugünkü yazımızda mağara adamı olarak insanlık tarihine ayna tutan 10 hayatta kalma becerisini inceleyeceğiz. İşte doğada hayatta kalma için tavsiyeler.

1-Sürtünme İle Ateş Yakmak

Çok uzun zaman önce ilk defa kullanılmış olan sürtünme yöntemiyle ateş yakma tekniği günümüzde hala kampçılık faaliyetlerinin temel yapıtaşlarından biri olarak kullanılıyor. Uzaktan basit gözüken ama herkesin yapamadığı sürtünme ile ateş yakma tekniklerine bir göz atalım.

Öncelikle ihtiyacımız olan malzemeler; tamamen kuru bir ahşap sahibi olmanız gerekir. Ancak ahşabın kuru olmasından ziyade lifli ve ısındığı zaman saman gibi dağılıyor olması lazım.  İkinci bir malzeme olarak da üzerinde sürtünme işlemini yapacağımız lifli bir sarmaşık, yabani bir meyve ağacı veya sert bir ceviz ağacı işimizi görür.

İşleme başlarken önce tabana koyacağımız tahta parçasına, üzerinde döndüreceğimiz çubuğun yarı çapı kadar bir oyuk açmamız gerekiyor. Yarı çapı kadar açmamızın nedeni sürtünme katsayısını artırmak ve daha hızlı alevlenme sağlamak için olduğunu söyleyelim.

Sonrasında döndüreceğimiz çubuğun ucunu düzensiz bir şekilde kesip keskin çizgiler oluşturarak ısınma yüzdesini tekrar artırıyoruz.

Son olarak alt taban ağacına açtığımız deliğin diğer tarafına gerekli oksijen miktarının girmesi için minik bir delik açıyoruz. Ve deliğin yan tarafına açılı bir kesik atarak yukarıdan düşen sıcak odun parçalarının alev almayı sağlayacak çalıların üzerine düşecek bir kanal oluşturmuş oluyoruz.

İşleme başlarken uzun çubuğu deliğe yerleştirip elimizi tepe noktasına konumlandırıyoruz. Sürtme işlemine en yukardan başlayarak aşağıya doğu ısı dağıtımı yapıyoruz ve böylece çubuğun uç tarafına daha fazla ısı göndermiş oluyoruz. Bir süre bu işlemi yaptıktan sonra yanma ihtimalini anladığımız an kuru çalıları o bölgeye atarak kıvılcım ile bir ateş sahibi olabilirsiniz.

2-Lifli Bitkiler ile Düğüm Atmak

Hepimiz bir şeyleri deste haline getirmek veya muhafaza etmek için bir şeyleri bağlama girişiminde bulunmuşuzdur. İple bir şeyler bağlamak neredeyse hayatımızda en sık yaptığımız şeyler arasındadır.

Geçmişte bir şeyler bağlamak adına gerçekleştirilen ilk hareket sağlam lifli bitkilerin lifleri ile geçekleşti. Ağaç yapısı esnek, uzun kauçuk kökleri gibi ağaçlar tercih edildiği bu bağlama türünde çok iyi sonuçlar alındı ve izleri günümüze kadar ulaşmayı başardı.

3-Taş Bıçak Yapımı

Elbette yaşam standartlarımızı yükseltmek ve hayatta kalma adına ihtiyacımız olan malzemeler arasında kesici bir bıçağın olmaması beklenemezdi. Daha çok kendilerini korumak adına kesici alet barındıran mağara adamları bir süre sonra her alanda kullanmaya başladılar.

Bunu  nasıl keşfettiklerine gelirsek keskin kaya parçalarının mağara adamlarının cildine zarar vermesi ile keşfedilmiş keskinliğin, zaten ihtiyacını hissettiği bir alet olmasının da etkin olduğu bir süreçten sonra kayalardan bıçak yapma sürecine girdiler.

Sonra daha kullanışlı aletler üretmek için keskin kaya parçalarını uzun sopaların ucuna bağlayarak avlanma yöntemi geliştirdiler. Böyle gelişe gelişe birbirini tamamlayıcı neden sonuç ilişkileri yaratarak günümüz insanlığının modern bir medeniyet üzerinde yaşamasına vesile oldular.

4-Tuzak Kurma

Yabani hayatın içinde beyni olan ve potansiyel bakımından diğer varlıklardan üstün olan insanoğlunun  mağara adamı bile olsa kendisini koruma içgüdüsü ile oluşturdukları tuzaklar hayatta kalmalarında büyük rol oynamıştır. Önce kendilerini koruma içgüdüsüyle hareket edip tuzak kurma için daha sonraları avlanma ve beslenme ihtiyacını gidermek için kullandıklarını söyleyebiliriz.

5-Su Kaynatma

Hayatta kalma için su belki de en önemli unsur. Su kaynatmak günümüzde mikropları kırmak arındırmak temizlemek amacıyla kullanılan bir yöntem. Peki bu yöntemin insanlığın ilk dönemlerinde mağara adamlarının ham suyu virüsler, bakteriler, amip ve parazit solucanlar ve diğer mikroorganizmalardan arındırmak için geniş yüzeye ve derinliğe sahip kayalarda kaynattıklarını biliyor muydunuz?

Bu sayede kötü hastalıkların ve ölümlerin önüne mikroptan arınmış su ile geçerek temel ihtiyaçlardan birini karşılamışlar.

6-Barınak İnşa Etme

En temel ihtiyaçların başında gelen barınma ihtiyacı eski dönemlerde dışarda kalmanın tehlike arz etmesi ihtimalinin yüksek olması nedeniyle çok daha zorunlu bir hal almıştır.

Yabani hayvanların kol gezdiği ve her an bir tehlikeyle karşı karşıya kalmanızın kaçınılmaz olduğu zamanlarda kendinize barınma ihtiyacını karşılayacak malzemeler bulmalısınız.

Doğanın size sunduğu etmenlerden yararlanıp bir ev inşa etmek için dikkat etmeniz gereken noktalar olduğunu da unutmamanız gerektiğini hatırlatalım. Peki nedir dikkat etmemiz gereken noktalar?

Öncelikle inşa sırasında zamanlamayı iyi yapmanız ve karanlığa kalmamanız gerekiyor. Sakıncalı sonuçların doğacı bir akşam olmaması için başınızı sokacak yapı çalışmalarını hızlandırmalısınız.

Sonra drenaj bölgenizi yaratıp su birikintisine neden olmayan zemin seçmeli ya da kendiniz su kanalları oluşturmalısınız. Hızlı bir inşaat için toplayacağınız malzemelerin çokluğuna dikkat edin ve yeterli olup olmadığını kontrol edin. İnşa işlemi gerçekleşirken malzeme toplamaya gitmeniz sizi yavaşlatır.

Barınacağınız evi bitirdikten sonra sağlam bir kapı oluşturarak içeriye girişleri kapatmalısınız. Ve aynı şekilde yağmurdan korunmak adına geniş yapraklı bitkilerin çatınızı oluşturmasını sağlamalısınız.

7-Yabani Otlar ve Çiçekler

Yabani bir hayat sürerken avlanarak karnımızı doyuracak bir hayvan etine ihtiyaç duyarız. Ancak bazen şansımız istediğimiz yönde gitmez ve elimiz boş döneriz. Böyle durumlarda aç kalmamak adına yabani bitkiler yemek zorunda kalabiliriz. Ancak dikkatiniz vermeniz gereken nokta yediğiniz şeyin yabani bir ot olmasıdır. Yani adını ve türünü daha önce görmediğiniz bir ot yemek midenizi zehirleyebilir ve daha da kötüsü ölümünüze yol açabilir. Bu yüzden yediğiniz yabani otları iyice öğrenmeli ve yememeniz gereken otları iyi belirlemelisiniz.

8-Yol Bulma İpuçları

Yolumuzu kaybettiğimiz zamanlarda navigasyon ile çözüm bulabiliriz. Peki ya uçsuz bucaksız yer yüzünde yolunu kaybeden bir mağara adamı yolunu nasıl bulur?

Güneş ve  Ay ile doğru yolu bulan mağara adamları bu iki etken sayesinde kaybolmalarını sorun yapmadılar. Her iki gök cisminin de doğudan yükselip batıdan battığını ve gece ortaya çıkan takım yıldızlarının kuzeyin ne tarafta olduğunu gösterdiğini bilen mağara adamları yol bulmakta zorlanmıyor.

9-Balık Avlama

Şimdilerde olduğu gibi o zamanlarda yaygın olan balık avlama eylemi karın doyurmak için yapılması gereken bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor.

Keskin mızraklarla be orak tarzında yaptıkları aletlerle balık avlayan mağara adamları Protein ihtiyacını bu alandan gideriyordu.  Kalsiyum, selenyum, folik asit, fosfor bakımından zengin olan balık, kan basıncının düşmesinde ve beyin fonksiyonlarının gelişmesi gibi alanlarda fayda sağladığı için vazgeçilmez bir tüketim ürünü olarak değerlendiriliyor.

10-İz Sürme

İz sürmek bize fayda ve zarar getirme açısından etki edebilir. Örneğin doğa da bırakılan hayvan izlerinin keşfini iyi yapmış olmanız ve hangi hayvanın nerelerde yaşadığını ne ile beslendiği gibi ipuçlarından haberdar olmanız sizi vahşi hayvanlarda uzak tutar. Ancak aç bir karna sahipseniz eti güzel hayvanların da nerede yaşadığını bilmek zorundasınız. Böylece dikkat ve analiz seviyesi yüksek bir mağara adamı bu konuda başarılı olmuştur.

Yukarıda hayatta kalma için tavsiyeler verdik. Bir mağara adamının hayatta kalmak adına hangi yolları izlediğini sizlere aktarmaya çalıştık. İlginizi çeken ve günümüz hayatıyla bağlantı kurduğunuz noktalar hangileri oldu?

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

  • İnsan Beyni Hakkında 20 Şaşırtıcı Gerçek!” okumak için buraya tıklayın.
  • İnsan Beyni Nasıl Genç Kalıyor?” okumak için buraya tıklayın.
  • Beynimizin Gerçekten Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?” okumak için buraya tıklayın.
  • Zeka Geliştirdiği Kanıtlanmış 5 Alışkanlık!” okumak için buraya tıklayın.
  • Sanal Gerçeklik Gözlüğü Beyni Nasıl Kandırıyor?” okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak için aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı