İnsan Beyni Nasıl Genç Kalıyor?

Beynin yaşlanma sürecinin oldukça yavaş olduğu gözlemlendi.

Beyin, iyi tasarlanan, insan hayatı için önemli bir yere sahip olan bir makinedir. Vücudumuzdaki diğer organlar gibi beynin de kendi içinde bir yaşlanma süreci vardır. Ancak beynin yaşlanma sürecinin oldukça yavaş olduğu gözlemlendi. Bunun sebebi ise, beynin vücuttaki en dirençli organlardan biri olmasından kaynaklanıyor. Peki insan beyni nasıl genç kalıyor? Devamı, yazımızda.

İnsan Beyni Biz Yaşlandıkça Bile Nasıl Genç Kalıyor?

İnsan beyni, vücudun dirençli organlarından birisi olması sebebiyle kolayca yaşlanmıyor. Ancak sabit olarak da kalmıyor. İnsanlar doğdukları andan itibaren vücutları organlarıyla beraber büyümeye başlıyor. Onlar büyüdükçe bütün organları gelişiyor. Beyin gelişimini tamamladıktan sonra diğer organlar gibi yaşlanmaya başlıyor. Ancak yaşlanma süresi çok uzun sürüyor. Normal yaşlanmada, beynin bazı kısımları küçülürken, nöronlar birbirleriyle bağlantılarını yitirebiliyor. Bu değişikliklerin günlük yaşamlarımız üzerinde sadece küçük bir etkisi var. İnsanların beyinleri sürekli uyum halinde ve yeni koşullar altında gelişiyor. Bunun nasıl gerçekleştiği, bilim adamları tarafından hala çözülemedi. İnsan beynine en fazla hasarı veren alzheimer hastalığında bile sadece beynin %5’ lik kısmı zarar görüyor.

İnsan beyni çeşitli parçalardan oluşuyor. Bu parçalar, beynin bir bölümünde etkisiz hale gelirse diğer parçalarla aktif hale getirilebiliyor. Bu sayede, beyin fiziksel değişikliklere uyum sağlıyor ve uzun süre sağlıklı kalabiliyor.

İnsan Beyni Nasıl Çalışıyor ?

İnsan beyninin iki türlü çalışma şekli var ve ona göre hareket ederler. Birincisi bilincin yaptığı, ikincisi ise bilinçdışı yapılan hareketlerdir. Bilincin açık olduğu zamanlar gün içinde yapılan önemli, önemsiz her şeyi insan beyni hafızasına kaydediyor. Gece vaktinde insanlar uykuya daldığında beynimiz bilinçdışı hareketler sergilemeye başlıyor. Gün içinde yapılan her şeyi sıralıyor. Önemli olan şeyleri hafızada tutarken, önemsiz olanları ise çıkartıyor. Bütün bunlar olurken insanlar hiçbir şey hissetmiyor.

Yukarıda insan beyni nasıl genç kalıyor anlattık.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

  • İnsan Beyni Hakkında 20 Şaşırtıcı Gerçek!” okumak için buraya tıklayın.
  • Beynimizin Gerçekten Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?” okumak için buraya tıklayın.
  • Zeka Geliştirdiği Kanıtlanmış 5 Alışkanlık!” okumak için buraya tıklayın.
  • Sanal Gerçeklik Gözlüğü Beyni Nasıl Kandırıyor?” okumak için buraya tıklayın.
Etiketler
Emre Ünaldı

Emre Ünaldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. E-ticaret, sosyal medya ile yakından ilgileniyorum. Sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı