Dahi İnsanlarda Olan 8 Özellik!

Dahi beyinler, insanoğlunun gelişiminde önemli roller üstlenmişlerdir. Ancak deha yüksek IQ seviyesiyle sınırlı bir olgu değildir. Elbette dahilerin özellikleri ve onları diğer insanlardan ayıran farklı özellikler vardır. Dahilerin sahip olduğu 8 belirleyici özellik, haberimizde…

Dahilerin özellikleri:

1- Uyumludurlar ve adaptasyon yetenekleri yüksektir:

Hayat her birey için normal akışında ilerlemiyor. Hayatın getirdiği alışık olmadığımız durumlara adapte olabilme süresi zekayla da ilişkili. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; zeki insanlar yeni olay ve durumlara daha hızlı uyum sağlıyor. Yeni durumlara adaptasyon sağlamak için bu kişiler; kendi davranışlarını da hızlı bir şekilde değiştiriyor. Bu duruma en iyi örneklerden birini 2020 pandemi süreci olarak verebiliriz.

2- Neyi bilip neyi bilmediklerini iyi bilirler:

Zeki insanların en belirgin özelliklerinden biri de bilmedikleri şeylerin farkında olmalarıdır. Birçok insan “Bilmiyorum” derken zorlansa da zeki insanların özelliklerinden biri; bilmediklerini gayet açık bir biçimde söyleyebiliyor olmalarıdır. Çünkü bilmedikleri şeyler her ne ise bunların problem oluşturmayacağının ve öğrenebileceklerinin farkındadırlar.

Araştırmalara göre, kişilerin bilişsel yetenekleri düştükçe kendi zeka seviyesi konusundaki düşünceleri abartılı hale geliyor. Örneğin yapılan deneylerde gözlemlenen bir sonuca göre; aynı sınava giren bir grup öğrenciden puanı yüksek olanlar; cevapların doğruluğu konusunda çoğunlukla kesin konuşmuyor hatta endişeli tutum sergiliyorlar. Ancak puanı düşük olan birçok öğrenci ise cevapların doğruluğunda çok daha emin oldukları bir tavır gösteriyorlar.

3- Bilgiye aç ve meraklıdırlar:

Merak, insanın kendini geliştirip öğrenmesi için en gerekli anahtar. Merak duymayan beyinler ilerleme de kaydedemiyorlar. Sürekli bilgiye aç kimseler hayatları boyunca öğrenmenin bitmeyeceğini de bilirler. Büyük işlere imza atmış birçok insan merak duygularının peşine giderek, edindikleri bilgilere, kendilerinden de katarak yenilik oluşturanlardır.

4- Bireysel çalışmalara daha yatkındırlar:

Yapılan araştırmalar zeki insanların bireysel çalışmalara daha yatkın olduğunu ortaya çıkardı. Kendi fikir, plan ve stratejileri olan bu insanlar çoğunluğa ayak uydurmakta çoğu zaman zorlanıyorlar.

5- Açık fikirlidirler:

Zeki insanlar tek bir doğrunun olmadığını bilerek farklı görüş ve düşüncelere kendilerini kapamazlar. Farklı bakış açıları hayatı ve durumları her yönüyle kavramaya  olanak sağlar. Açık fikirli olmak da bu sebeple önemlidir.

Açık fikirli insanlar karşılaştıkları fikir, olay ya da durumlar hakkında tatmin edici kanıtlar edinmeden de bir karara varmazlar. Çünkü bu olayında farklı yönleri olduğunun, görünen kısmın aldatıcı olabileceğinin farkındadırlar.

6- Çok okur ve çok öğrenirler:

Dahileri, dahi yapan tek şey IQ oranları değildir. Potansiyel zekalarını besleyerek gelişir ve üretirler. Zekanın anahtarı merak, merakın anahtarı ise okumaktır. Bilgiye aç beyinler çok okuyup öğrenerek bu açlıklarını gidermeye çalışırlar. Okumak ömür boyu süren bir etkinliktir. Tüm ömür merak, okuma, üretme süreçleri dahiler için devam eder.

7- Öz kontrol ve öz denetim sahibi olurlar:

Kişilerin kendilerini tanımaları ve kendilerine yukarıdan bakmaları oldukça önemlidir. Çoğu zaman insanların kendimiz hakkında ne düşündüğünü kafamıza takar, buna kafa yorarız. Ancak önemli olan kendimizi nasıl gördüğümüz, özümüz hakkında objektif olabilmemizdir.

Dahilerin ilginç özellikleri arasında olan bir özellik de budur. Kendilerini yukarıdan bakan bir gözle incelebilmek, böylece kontrol edip denetim sağlayabilmek. Üstbiliş ise düşünmeyi düşünebilme olarak tanımlanabilir. İnsan düşünür, akıllı insan ise düşündüğünü düşünebilir. Üstbiliş sahibi kimseler düşünce katmanlarını anlayabilir, denetleyebilir ve kontrol edebilirler.

8- Başkalarının hayatlarına saygılıdırlar:

Açık fikirli olmakla bağdaşık olan bu özellik zeki insanların bir diğer özelliğidir. Zeki insanların empati yeteneklerinin oldukça gelişmiş olduğu deney ve araştırmalarla kanıtlandı. Empati kuran insanlar başkalarının duygu ve düşüncelerini anlayarak olayların farklı yönlerini görebilirler. Böylece diğer insanların fikir, görüş ve duyguları hakkında daha hassas ve saygılı davranırlar.

Peki sizce başka hangi özellikler dahilerin özellikleri arasında gösterilebilir? Sizce dahileri normal insanlardan ayıran özellikler gerçekten var mı? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Tüm Zamanların En İyi 5 Bilim Adamı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Steve Jobs Hakkında Çekilmiş 3 İlginç Film!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Stephen Hawking’in İlginç Hayatı ve Kehanetleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Seda Keskin

Seda Keskin

Dünyayı her saniye değiştiren teknolojiyi takip etmek dahi artık çok güç. Dünyanın bu hızlı değişimini takip etmeyi seviyorum. Yazarak, çizerek, okuyarak, izleyerek bunu gerçekleştirmeye çalışıyorum. Dijital dünyada kendimi geliştirmeye her zaman açığım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı