Arabalar Hakkında Şaşıracağınız 20 İlginç Bilgi

Hayatımızın büyük çoğunluğunda bulunan otomobiller hakkında 20 ilginç gerçeği öğrenmeye ne dersiniz.

Otomotiv sektörünün hayatımızın büyük bir bölümünü meşgul ettiğini ve gelişen teknolojiyle beraber her geçen gün daha da ilgi çekici otomobillerin üretilmesi ile hayatımızda daha da yer edindiğini söylemek gerekiyor. Hayatımızın büyük çoğunluğunda yer alan otomobiller hakkında 20 gerçeği öğrenmeye ne dersiniz. Geçmişten günümüze bu alanda bilmemiz gereken önemli bilgiler neymiş bir bakalım. Arabalar hakkında şaşıracağınız 20 ilginç bilgi yazımızda.

1) İlk Motorlu Araç 1769 Yılında Üretildi

Fransız Nicolas-Joseph Cugnot tarafından 1769 yılında üretilen otomobil buharla çalışıyordu ve üç tekerlekli olmasıyla türünün son örneği olarak tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı.

2) İlk Trafik Işıkları

İlk trafik ışıkları ilk olarak İngiltere de kullanıldı ve tarih 10 aralık 1968’i gösteriyordu. İlginç olan şey ise kulanım amacıydı. O dönem manuel olarak çalışan ışıklar politikacıların parlementoya giriş çıkışını kolaylaştırmak için kullanılıyordu. 4 sene görevini yaptı ve sonrasında trafik ışığına doğru dönüştü.

3) İlk Otomobil Hırsızlığı

İlk otomobil hırsızlığı 1896 yılında yapılmıştır. Baron de Zuyle isimli şahsa ait olan Peugeot marka araba tamire verdiği teknisyen tarafından çalındı.

4) Otomobil Kokusu Aslında Zararlıdır

Yeni alınmış kitap, yeni alınmış ekmek kokusu, yeni biçilmiş çim kokusu gibi yeni alınmış araba kokusu da insanlar tarafından beğenilir. Ancak araba kokusu aslında 50 adet uçucu organik bileşiklerin bir karışımıdır ve insan sağlığına zararlı etkileri görülebilir.

5) Otomobiller Ortalama 30.000 Parçadan Oluşuyor

Bir otomobil yapım sürecinin karmaşıklığını en açık bir şekilde gözler önüne seren etkenlerden biri de otomobilin toplam parça sayısıdır. Ortalama 30.000 parçadan oluşan bir otomobil her bir parçanın birbiri ile uyum içinde çalışabilecek bir mühendislikle üretilerek daha hayran olunası bir makine olarak karşımıza çıkıyor.

6) İlk Radyo Chevrolet Tarafından Kullanıldı

Araba içinde eğlence sistemleri arasında kabul edeceğimiz bir sistem olan radyo 1922 yılnda Chevrolet tarafından kullanıldı.

O dönemler büyük tepki çeken radyo araç içinde dikkat dağıtan ve kazaya sebebiyet veren bir şey olarak görülüyordu. İnsanların bu önyargıyı aşması biraz zaman aldı.

7) Dünya da En Çok Araba ABD’de Bulunuyor

En çok deyince aklımıza Çin gelse de Dünyada en çok kullanılan araba 300 milyon ile ABD’dir. Çin’de ise bu sayı 78 milyondur.

8) Ferruccio Lamborghini Boğa Burcuydu

Ferruccio Lamborghini ürettiği araba markasının adını kendi burcundan yola çıkarak tasarladı ve hafızalarda yer edinen ve küçük bir bölümünü dahi görsek hangi logo olduğunu anımsayabileceğimiz ikonik bir hal aldı.

9) Enzo Ferrari Alfa Romeo’da Çalışıyordu

Enzo Ferrari ailesini kaybettikten sonra hayata atılmak zorunda olan bir genç olarak alfa romenun yolunu tuttu ve burada önce yarış pilotu oldu ve sonrasında Scuderia Ferrari adında kurduğu yarış takımı ile yönetici sınıfına yükseldi.

10) Ferruccio Lamborghini Bir Ferrari Hayranıydı

Ferruccio Lamborghini otomov sektöründe traktör ürettiği dönemlerde sıkı bir Ferrari hayranıydı ve bu hayranlık onu Ferrari almaya itti. Ancak sorunlu bir debriyaj problemi nedeniyle iletişim kurduğu yetkililer tarafından aşağılandığı için hem debriyaj sorununu kendisi çözdü hem de Enzo ferrariye olan nefretinden Lamborghini ile üretim bandına girdi.

11) Hava Yastığı 320km Hız İle Açılır

Kaza anında aniden gelişen ve ne olacağını kestiremediğimiz anormal durumlarda hava yastığı, sağlığımız açısından bütün olabiliteleri değerlendirerek 320 km hız ile açılacak bir seviyede üretilmiştir.

12) Hız Sabitleyicinin Mucidi Görme Engelleydi

1940’lı yıllarda Ralph Teetor tarafından icat edilen hız sabitleyici günümüzde hemen her araçta aktif olarak kullanılıyor.

13) Volkswagen Model İsimleri Rüzgardan Alınmıştır

Volkswagen bünyesinde bulundurduğu otomobil modellerinin ismini rüzgar isimleriyle karşılıyor. Örneğin Passat Almanca da alize rüzgarı, jetta ise jet rüzgarı demek.

14) Dünyanın En Alçak Arabası

Dünyanın en alçak arabası 48,46 cm’dir. Ve bu tüm haliyle yasaldır. Ek olarak bu rekorun hala kırılmadığını hatırlatalım.

15) Orta Sınıf Otomobil Üreten İlk Kişi

Henry Ford orta sınıf otomobil üreterek halka kolayca alabileceği otomobiller sunmuştur ve tarihte bunu yapan ilk kişidir. Ürettiği modelin adı ise Model T’dir ve 1908 yılında üretilmiştir.

16) Güney Afrika BMW’leri

Güney Afrika’ya ihraç edilen BMW’lerde hırsızlık olaylarına karşı geliştirilen ani benzin boşaltma sistemi vardır.

17) Arabaya Aşık Olmak

Mechanofhilia ile arabalara veya mekanik malzemelere duyulan cinsel istek olarak tanımlanıyor. Kulağa ilginç gelse de arabasıyla büyük aşk yaşayan ve arabasıyla ilişki yaşayan insanlar var. Hatta Edward Smith adındaki bir adam 1000’den fazla araba ile seks yaptığını açıklamıştır.

18) Otomobiller ve Atların İlişkisi

Otomobiller çok önceki yıllarda üretilmeden sık kullanılan atlar kullanılmadığı zaman ölüme terk ediliyordu ve bakımı yapılmıyordu. Otomobiller üretildikten sonra bu sorun ortadan kalkmış ve kurtarıcı olarak kabul edilmiştir.

19) BMW Kadın Sesli Navigasyon Sorunu

Almanya’da erkek şoförler kadından direktif almayı sevmedikleri için BMW fabrika çıkışlı olarak ürettiği bu araçları geri çağırmak zorunda kalmıştır.

20) Volkswagen Aslında Daha da Büyük

Otomotiv sanayisinde önemli bir konuma sahip olan Volkswagen bu alanda çok farklı konularda öncülü etmiştir ve her geçen gün daha da genişleyerek kendisini iyi seviyeye getirmiştir.

Volkswagen’e Ait Otomobil Markaları; Bentley, Bugatti, Lamborghini, Audi, Ducati, Porsche olarak sıralanabilir.

Yukarıda arabalar hakkında şaşıracağınız 20 ilginç bilgi vermeye çalıştık.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

  • Akıllı Arabalar Kaza Yaptığında Kim Suçlu Olacak?” okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Önemli Gerçek!” okumak için buraya tıklayın.
  • Geleceğin Akıllı Arabalarının Yapabileceği 10 Şey!” okumak için buraya tıklayın.
  • Arabanızda Akıllı Telefonunuz ile Yapabileceğiniz 9 İlginç Şey!” okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı