Airbnb Nedir? Nasıl Çalışır?

Oteller ya da pansiyonlar dışında konaklama yapmanıza imkan tanıyan Airbnb, size daha ucuz ve güvenli bir konaklama sağlayabilir. Peki, airbnb nedir? Nasıl çalışır?

Seyahat yapmak bazı insanlar için hobi, bazı insanlar için ise bir gereklilik. Yaşamımızda konaklama yapmak ise birçok durum için gerekli. Bununla birlikte oteller dışında nerelerde konaklama yapabiliriz? Airbnb sizin için birçok seçenek sunuyor.

Airbnb Nedir ve Nasıl Çalışır?

2008 yılında hayata geçirilen Airbnb, ihtiyacınız durumunda size kalmak için belirli bir ücret karşılığında ev sunan bir işletmedir. Yalnızca bir ev değil bu sitede oda kiralamanız da mümkün.

Seyahatlerinizde ya da acil bir durumda bir ev ya da otel tutmak için Airbnb kullanabilirsiniz. Evinizi ya da odanızı Airbnb misafirlerine açmak isterseniz siz de bir profil oluşturup ev sahibi olabilirsiniz.

Ev sahipleri Airbnb sitesine kiralamak istediği evin ya da odanın fotoğrafını koymalıdır. Kullanıcılar ise istedikleri ilanları seçip tarih aralığı belirlemeliler. Rezervasyon işleminden adres bilgileri kiracı ile paylaşılır.

Airbnb Hakkında 20 İlginç Bilgi

1. Ev Sahibiyle İletişim

Airbnb size kalacağınız veya tutmak istediğiniz evin sahibiyle her an iletişim kurabileceğiniz mesajlaşma imkanı sunar. Bu da güvenilirlik açısından kullanıcılar için artı bir durum.

2. İndirim Kuponu

Arkadaşlarınızı davet ederek kupon kazanabilirsiniz. Sizin referansınızla üye olan bir kişi ile indirim kazanma şansına sahip olursunuz.

3. Değerlendirme

Airbnb ev sahipleri, her 3 ayda bir değerlendirilir. Böylece site içerisindeki evlerin kalitesi daim kalmaktadır.

Siz de Airbnb kullanıyorsanız yorum ve değerlendirme yapmanız diğer kullanıcılar açısından oldukça önemli.

4. İlk Deneyim

İlk kez Airbnb kullanıyorsanız evlerin puanlarına dikkat etmeniz sizin işinize yarayacaktır. 5.0 ya da 4.5 gibi puan alan evler sizin için doğru bir tercih olabilir.

5. İstekleriniz

Özel olarak istediğiniz ya da olmasını istemediğiniz bir özelik veya bir durum var ise arama yaparken filtreleme seçeneğini kullanabilirsiniz.

6. İptal Etmek

Rezervasyonunuzu iptal etmek iterseniz çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle ‘Geziler’ kısmına giriş yapmalısınız. Daha sonra ‘Gelecek Planlar’ kısmında iptal seçeneğini seçiniz. İşte bu kadar basit.

7. Beslenme

Airbnb ev sahibi kullanıcıları birçoğu bu evlerde size yemek yapma imkanı sunmakta. Bu sizin için bir kriter ise lütfen arama yaparken evde bir mutfak olmasına ve ev sahibinin bu durum için izinlerini dikkatlice izleyin.

8. Yaş Sınırı

Airbnb kullanıcılarının 18 yaşını doldurması gerekmektedir. 18 yaş altı kullanımlar yasaklanmıştır.

9. Para Tasarrufu

Otellerde ya da pansiyonlarda kalmak yerine Airbnb kullandığınızda çok daha ucuza konaklama sağlayabilirsiniz.

10. Seyahat Rehberi

Airbnb, konaklayacağınız yerlerde aktiviteleri ve olası güzargahları içeren bir klavuz sunar.

11. Logo

Airbnb dünya çapında yaygın olan bir kuruluş olduğu için farklı kültürlere ev sahipliği yapan bir düzeni var. Bu yüzden Airbnb logosu iç içe geçmiş sembollerden oluşmakta.

12. Uzun Süreli Konaklama

Yapılan yenilikler ile birlikte sadece kısa süreli kiralamalar değil uzun süreli konaklama yapacak kişiler için de seçenekler bulunuyor. Bir öğrenciyseniz ya da birkaç ay konaklama durumunuz var ise bu tür kiralamalar da yapabilirsiniz.

13. Aile Dostu

Airbnb kullanıcıları arasında aileler de vardır. Çocuklar için uygun olan evler Airbnb seçenekleri arasında oldukça yaygındır.

Çocuğunuz varsa buna uygun evleri arayabilirsiniz.

14. Ofisler

Airbnb’nin dünya üzerinde birçok kullanıcısı bulunmakta. Bu durum da ofis çeşitliliğini artırıyor. Airbnb’nin dünya üzerinde 30’dan fazla ofisi bulunmaktadır.

15. Farklı Yerler

Airbnb oldukça farklı çeşitlilikte konaklama yerleri sağlamaktadır. Bunlardan birkaçı alışıla gelmiş evlerden değildir.

Örneğin; Endonezya’da bulunan bir bambu evde ya da Kanada’da bulunan yüzen bir evde konaklama imkanınız da bulunmakta.

16. Komşular

Kiraladığınız evin çevresindeki komşularınızı rahatsız etmek istemeyebilirsiniz. Bunun için kurallara uymanız sizin ve komşularınız için en uygun durumdur.

17. Evcil Hayvanlar

Airbnb hayvan dostu bir oluşumdur. Ev sahibinizin belirlediği kurallar doğrultusunda evcil hayvanınızı da yanınızda bulundurabilirsiniz.

18. Erken Rezervasyon

Airbnb oldukça yaygın kullanıldığı için konaklama yapacağınız evin kiralanıp kiralanmadığına bakmalısınız. Erken rezervasyon yapmanız, istediğiniz evin elinizden kaçmasını önleyecektir.

19. Kültür Çeşitliliği

Özellikle yaşadığınız ülkenin dışında seyahat ediyorsanız tutacağınız evde birkaç kişi ile kalabilirsiniz. Farklı dil, din ve kültürden insanlarla yaşamak sizin için keyifli olabilir.

20. Konaklama Çeşitlilği

Airbnb, kullanıcılarına dünya üzerinde 6 milyondan fazla konaklama imkanı sunmakta. Böylece dünyanın neresine giderseniz gidin telefon uygulamasından istediğiniz evi bulabilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Seyahat Sevenlere Yardımcı Olacak 3 Uygulama!” okumak için buraya tıklayın.
“İşinizi Kolaylaştıracak 10 Seyahat Uygulaması!” okumak için buraya tıklayın.
“Gezginlere Tasarruf Sağlayan Seyahat Uygulaması!” okumak için buraya tıklayın.

“Airbnb Nedir? Nasıl Çalışır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yılmaz

Dilara Yılmaz

Merhaba, Ben Dilara. Haliç Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisiyim. Edebiyat, müzik ve çizimle ilgileniyorum. Zihnimdekileri sanatla harmanyalıp hayata geçirmek bana en keyif veren şey. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı