Seyahatinizi Yapay Zeka Planlıyor!

Tüketicilerin bir bilet alırken yaklaşık onlarca siteyi ziyaret ettikleri günümüzde, seyahat eden insanların büyük bir çoğunluğu online sitelerden yani çevrimiçi ortamlarda arama yapmakta. Seyahat sektörüyle uğraşan firmaların başarılı olmalarının yolu yapay zeka dan geçmekte gibi görünüyor…

Seyahat rezervasyonu yapmak isteyen birisi bir gün içerisinde ortalama yüzlerce web sitesini ziyaret edebiliyor. Müşteri satın alma kararı almadan önce bu aramalar bazen günlerce ve haftalarca sürebiliyor.  Seyahat tutkunları için arama motorları, rezervasyon uygulamaları, çevrimiçi seyahat hizmeti veren uygulamalar ve indirim siteleri aracılığıyla daha iyi tekliflerin arayışı içerisinde oldukları için seyahat sektöründe dijitalleşme noktalarının sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Eğlence amaçlı ve iş amaçlı seyahat edenlerin yüzdeleri burada yol ayrımına geliyor. Uçak bileti bulmak için arama yapanların sayısı bir hayli fazla. Yapılan istatistikler sonucunda eğlence amaçlı seyahat eden bireylerin yüzde 43 gibi bir oranı iş amaçlı seyahat edenlere göre daha hızlı bir şekilde uçak bileti bulmak istiyorlar.

Derin öğrenme denilen terim bu verileri işlemede ve insan beyninin işleyişini şekillendirmekle görevli olan bir yapay zeka dalını oluşturduğunu görüyoruz.  Beynimizdeki biyolojik nöron denilen kısımlardan ilham alan derin öğrenme, müşterilerin satın alma potansiyeline dair daha güvenilir, akılda kalıcı ve daha zengin ve makine tarafından daha kolay yorumlanabilir kullanıcı tanımlamalarını elde eden, insan müdahalesini içeren herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen bu işlemleri mümkün kıldı. Bizde yapay zeka tarafından kuşatılmış olan bu seyahat sektörlerine uyum sağlamaya başladık. Onları günlük hayatlarımız da en basit haliyle bir bilet satın alırken kullanmaya başladık.

Peki yapay zeka ile seyahat sektöründe neler olacak? 

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı