100 Yıl Önce Hayat Nasıldı?

Düşünün! Bundan tam 100 sene öncesinden ABD’de (Amerika Birleşil Devletleri) yaşam nasıldı? Hiç şüphesiz 1920 yılı, yeni bir on yılı başlattı. Birçok yenilik ve bolluk dolu bir yaşam getirdi. Şimdi sizler ile geçmişe bir yolculuğa çıkalım ve 100 yıl önce hayat nasıldı sorusunu inceleyelim.

100 Yıl Önce Hayat Nasıldı?

Yaşam Beklentisi Daha Kısa Oldu

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1920 yılında bilim dünyası tarafından erkeklerin ortalama yaşam süreleri 53,6 yıl olarak tespit edilmişti. Bu süre kadınlar için ise 54.6 yıldı.

Bu rakamları, günümüzün ortalama 78,93 yıllık yaşam süresi ile karşılaştırırsanız ne kadar yol kat edildiğini görebilirsiniz! 1920’li yıllarda başlıca ölüm nedenlerinin başında kalp hastalığı, pnömoni ve tüberküloz yer almaktaydı ve dünya adeta bir pandemi sürecinde idi.

İnsan Zekası, Yapay Zeka Tarafından Büyük Ölçüde Güçlendiriliyor

Her yerde bulunan büyük ölçekli otomasyon, çok sayıda insan çalışanının yerini sanal veya robotik meslektaşların almasına yol açtı. Güçlü AI artık hemen hemen her düzeyde iş, hükümet, ordu, imalat ve hizmet sektörlerini işgal ediyor.

Ayrı varlıklar olmaktan ziyade bu AI’lar genellikle insan zihni ile birleştirilir ve ikincisinin kabiliyetini büyük ölçüde genişletir. Örneğin; bilgi ve beceriler artık doğrudan beyinde indirilebilir ve saklanabilir hale geldi. Bu, temel bilgi ve verilerin yanı sıra birçok fiziksel yeteneği de içermekte. Bir kişi kendini savunmayı öğrenebilir. Örneğin, herhangi bir spor dalında uzman olabilir ya da yeni bir aracı kullanmayı birkaç saniye içerisinde öğrenebilir.

Dünya, bu insan ve makinelerin adeta harmanlanması ile değişti. Yapay zekanın çok daha büyük gücü, aynı zamanda insan ırkına hem efendi hem de hizmetçi olduğu anlamına gelir.

Bu insan-yapay zeka birleşiminin faydaları implantların kapsamlı bir şekilde kullanılmasını gerektiriyor. Bu da nüfusun önemli bir kesiminin hala kabul etmeyi reddettiği bir durum olarak dikkat çekmekte. Trans insanlar ile karşılaştırıldığında, bu yükseltilmemiş insanlar mağara adamı gibi oluyor. Entelektüel gelişim de binlerce yıl geride. En son teknolojiyi kavrayamayan çevrelerindeki dünya, gittikçe daralan perspektiflerinden hızlı ve tuhaf görünür. Tartışmasız bu da toplumda büyük bir bölünme yaratıyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Zamanda Yolculuk Hakkında İlginç Gerçekler!” okumak için buraya tıklayın
“Bill Gates’e Göre Hayatımızı İyileştirecek 4 Yeni Teknoloji!” okumak için buraya tıklayın.
“100 Yıl Sonra Bizi Neler Bekliyor?” okumak için buraya tıklayın.

“100 Yıl Önce Hayat Nasıldı?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Güneş

Fatma Nur Güneş

Merhaba, ben Fatma Nur Güneş. Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik üretiyorum. Köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı