100 Yıl Sonra Bizi Neler Bekliyor?

100 yıl sonra neler olacak? Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz şeyler gerçek olacak mı? 100 yıl sonra hayatımızda olacak 10 şey, haberimizde...

Jetgiller, Geleceğe Dönüş, Terminatör… Çoğumuz bu yapımları biliyoruzdur. Bu 3 yapımın ortak bir özelliği var. Her biri birbirinden farklı olsa bile ortak nokta gelecek ile ilgilidir. Bizlerde her zaman geleceği merak etmiş, yarınımızın nasıl olacağını düşünmüşüzdür. 100 yıl sonra neler olacak ipuçları, haberimizde…

100 yıl sonra hayat nasıl görünecek?

1- Gsm’e elveda

Gelecekte telekomünikasyon altyapısı olmayacağı söyleniyor. Kuantum bilgisayarı teknolojisi ile veriler anlık olarak iletilebilecek.

2- Çoklu evrene geçiş yapılacak

Maalesef bu bildiğimiz paralel evren durumu değil. Bunun yerine hayatlarımız sanal ve gerçek dünya olarak ikiye ayrılacak. Bir gün gerçek dünyada yaşarken belki de birkaç günümüzü sanal dünyada geçirebilecek duruma geleceğiz.

3- Daha toplumsal

Sadece yaşadığımız toplumu düşünmek yerine insanlar daha çok küreseli düşünmeye başlayacak. Belki de bu sayede dünya barışı ilk kez gerçekten sağlanabilir.

4- Daha uzun bir yaşam süresi

İnsan ömrünün 150 yıla kadar çıkabileceği söyleniyor. Bu varsayım gerçekleşirse o günleri bizler de görebileceğiz.

5- Yapay zeka hayatımızın bir parçası olacak

Yapay zeka geliştikçe hayatımızın en büyük parçalarından biri olacak. Öyle ki bir bebek doğar doğmaz beynine yerleştirilen bir çip ile sağlığını kontrol için, konum belirleme ve daha nice özellik ile takip edilebilecek.

6- Otomasyon artacak

Otomasyon öyle artacak ki artık araba kullanmamıza gerek kalmayacak. Yapay zekalı araçlar seçilen konuma sizi otomatik olarak araba içinde götürebilecek duruma gelecek.

7- Koloni sistemi başlayacak

Bu koloni sistemi eskiden olduğu gibi Dünya üzerinde olmayacak. Diğer gezegenleri yaşanır kılmak için bir takım insanlar bu gezegenlere koloni kuracak ve yaşanabilirlik seviyesini arttıracaklar. Kim bilir belki ileride tek evimiz Dünya olmaz.

8- Robotlar bizi istila edecek

Bu noktada kötü bir istiladan söz etmiyoruz. Sadece şu an gelişmekte olan robotlar iyice gelişecek ve sayıları daha çok artacak. Bu sayede ev içinde yapmamız gereken işleri onlar yapabilir duruma gelecek.

9- Holografik ekranlar

Artık fiziksel olarak gerçekten var olan cihazlara ihtiyacımız kalmayacak belki de gözümüze taktığımız bir lens ya da saatimizden yansıttığımız bir hologram sayesinde izlemek istediğimiz şeyleri izleyebileceğiz.

10- Mahremiyet azalacak

Teknoloji arttıkça mahremiyetin zorlaştığı bir gerçek. Peki daha çok teknoloji gelişirse mahremiyetimize ne olacak? Mahremiyet ne kadar önemli gelse bile teknolojinin getirdiği fayda insanlar için daha önemli olacak. Zaten baktığımızda mahremiyetimiz 10 yıl öncesine kadar insan zihninde önemli bir konumda mı?

Peki siz en çok 100 yıl sonra ne olmasını bekliyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Dijital Ölümsüzlük Dönemi Geliyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dünyanın En Zengin İnsanlarının 10 İlginç Hobisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İlk Uzay Yolculuğu Hakkındaki 5 Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Kadri Aydın

Kadri Aydın

Merhaba, ben Kadri. Tiyatroyla, uzayla, oyunlarla ve teknoloji ile ilgilenen bir “Reklamcılık” mezunuyum. Umarım bu maceramızdaki yazılardan memnun kalırsınız. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı