Yeni Başlayanlar İçin Fotoğraf Makinesi Tavsiyeleri?

Başlangıç seviyesinden profesyonel seviyeye kadar piyasada çok fazla fotoğraf makinesi seçeneği bulunuyor. Özellikle bu işe yeni başlıyorsanız aralarından birini seçmek oldukça zor oluyor. Bu yazımızda yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi tavsiyeleri paylaşacağız.

Hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri de fotoğraflar oluyor. Akıllı telefonlarımızla hemen her şeyin fotoğrafını çekiyoruz. Ancak bazen bunu biraz daha ileri taşımak istiyoruz. Daha iyi fotoğraflar çekmek için fotoğraf makinesi almayı düşünebiliyoruz. Başlangıç seviyesinden profesyonel seviyeye kadar piyasada çok fazla fotoğraf makinesi seçeneği bulunuyor. Özellikle bu işe yeni başlıyorsanız aralarından birini seçmek oldukça zor oluyor. Bu yazımızda yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi tavsiyeleri paylaşacağız.

Neden Fotoğraf Makinesi Almalısınız?

Fotoğraf çekmek tutkuyla yapılan bir iştir. Akıllı telefonlarınızla fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bir aşamadan sonra bu tutkuyu bir adım daha ileri götürmek istiyorsunuz. Her ne kadar akıllı telefon markaları her yıl çıkardıkları yeni model telefonların kamera özelliklerini geliştirse de fotoğraf makinelerinin kalitesine ulaşamıyorlar. Bu tutkunuzu keyifle yapmak için bir fotoğraf makinesi almayı düşünebilirsiniz.

Fotoğraf çekmeye yeni başlıyorsanız hemen profesyonel seviyede bir makine almanıza gerek bulunmuyor. Öncelikle başlangıç seviyesinde bir fotoğraf makinesi ile bazı temel özellikleri öğrendikten sonra kendinizi ilerletmeniz daha faydalı oluyor.

Fotoğraf makinesi tercihinizi yaparken ilk başta kompakt fotoğraf makineleri ve DSLR makinelerden hangisiyle başlamak istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Kompakt Fotoğraf Makinesini Neden Tercih Etmelisiniz?

Fotoğraf çekmeye yeni başlayan ve bazı şeylerin otomatik olmasını isteyenlerin ilk tercihi kompakt fotoğraf makineleri oluyor. Ayrıca genellikle boyutları küçük olduğu için kolay taşınabilen bu makineleri her an yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Değiştirilebilir lens yapısına sahip olmadıkları ve hazır çekim modlarıyla otomatik çekim yapabilme imkanına sahip olduğunuz kompakt fotoğraf makineleri, yeni başlayanlar için büyük kolaylık sağlıyor.

Kompakt fotoğraf makinesi alırken yapılan en büyük hata kaç megapiksel kamerası olduğuna bakılmaması oluyor. Fotoğraf makinelerinde megapiksel özelliği sadece fotoğrafın büyüklüğü ile alakalı bir durum. Yani yüksek megapiksel fotoğraf çeken makinelerle daha büyük boyutlu fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Eğer fotoğraf kalitesi iyi bir kompakt makine almak istiyorsanız, görüntü sensörü boyutlarına dikkat etmelisiniz. Çünkü görüntü sensörü ne kadar büyükse o kadar daha iyi renkler ve alan derinliği elde ediyorsunuz.

Özellikle kompakt fotoğraf makinelerinin zoom özelliği de dikkat çekici özelliklerden biridir. Genellikle zoom özelliği optik zoom ve dijital zoom olarak iki farklı şekilde ifade ediliyor. Optik zoom, fotoğraf makinesinin lensinin görüntüye aynı boyut ve netliği koruyarak yakınlaşmasıyla yapılıyor. Yani optik zoom ile çektiğiniz fotoğrafların kalitesi düşmüyor. Ancak dijital zoom, mevcut görüntünün büyütülmesiyle elde ediliyor. Aslında bu, bilgisayardaki bir fotoğrafın büyütülmesiyle aynı anlama geliyor. Dijital zoom ile çekim yapıldığında fotoğrafın kalitesinde belli oranda bir düşüş yaşanıyor.

Kaliteli fotoğraf çekmek ve bu tutkunuzdan zevk almak istiyorsanız optik zoom değerine bakarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Sadece otomatik ayarlarda fotoğraflar çekerek fotoğrafçılığınızı geliştiremezsiniz. Kendi istediğiniz tarzda fotoğraflar çekmek için ışık ve görüntü ayarlarını da bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle kompakt makinelerde ne kadar manuel ayarlama imkanı varsa sizin için o kadar iyi olacaktır. Bir süre sonra daha profesyonel fotoğraflar çekmek isteyip fotoğraf makinenizi değiştirmek istediğinizde görüntü ayarlamalarını istediğiniz gibi yapamıyor olacaksınız.

Kompakt fotoğraf makineleri batarya konusunda da alternatifleri bulunan makinelerdir. Bazı fotoğraf makinelerinde pil kullanılırken bazılarında ise dahili batarya bulunuyor. Dahili bataryaya sahip makinelerin bataryası bittiğinde sadece yeniden şarj ederek kullanabiliyorsunuz. Ancak pil ile kullanılan makinelerde, şarj edilebilir pil kullanırsanız yeniden şarj edebilir ya da başka bir pil alarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Fotoğraf gezileri yaptığınızda bu özellik büyük avantaj sağlıyor.

Daha çok anı fotoğrafçılığı yapmak ve fotoğraf makinenizin her zaman yanınızda olmasını istiyorsanız kompakt fotoğraf makinesi tercih edebilirsiniz.

yeni baslayanlar icin fotograf makinesi tavsiyeleri moblobi

DSLR Fotoğraf Makinesini Neden Tercih Etmelisiniz?

Fotoğraf çekmeye yeni başlayan herkeste bu işin bir tutkuya dönüşmesini sağlayan makineler DSLR fotoğraf makineleridir. Değiştirilebilir lensleri ve profesyonel bir görünüme sahip olması nedeniyle fotoğraf tutkunlarının ilk tercihi bu makineler oluyor.

Yeni başlayanlar için hazır çekim modları da bulunan DSLR makinelerde manuel ayarlama yapabilme imkanı oldukça fazla oluyor. İlk başlarda hazır çekim modları ve otomatik çekimde fotoğraf çekmeyi biraz öğrendikten sonra kendi ayarlamalarınızı yapabilmenize imkan sağlıyor. Böylece daha profesyonel fotoğraf makinelerine geçiş yapmak istediğinizde hiç yabancılık çekmiyorsunuz.

DSLR fotoğraf makinelerinin lenslerini istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Nasıl fotoğraflar çekmek istediğinize karar verip ona uygun lens alma imkanına sahip oluyorsunuz. Böylece yakın ya da uzak çekim bütün fotoğraflarınızda aynı kalitede görüntüler elde edebiliyorsunuz.

Ayrıca DSLR fotoğraf makinelerin optik zoom özelliği bulunuyor. Bu sayede zoom yaptığınız fotoğraflar her zaman yüksek çözünürlüklü oluyor. Bunun için iki farklı türde lens seçeneği bulunuyor. Sabit lens ve zoom lensler.

Ne kadar zoom yapabileceğinize, lensinizin boyutu karar veriyor. Eğer fazla zoom yapmanız gereken fotoğraflar çekmek isterseniz daha büyük bir lens alıp istediğiniz kadar yakınlaştırabilirsiniz ya da sabit lens boyutunda fotoğraflar çekecekseniz istediğiniz boyuttaki sabit lensi kullanabilirsiniz.

Kaliteli fotoğraf çekip kendinizi geliştirme imkanı bulabildiğiniz DSLR makinelerin tek dezavantajı olarak büyük ve ağır olmaları söylenebilir. Ancak gövdesi büyük ve ergonomik bir tasarıma sahip olduğu için makineyi kolayca kavrayıp rahat fotoğraf çekebiliyorsunuz.

DSLR fotoğraf makinelerinin görüntü sensörü büyük oluyor. Yani megapiksel olarak düşük bile görünse çektiğiniz fotoğrafların kalitesi diğer makinelere göre daha iyi olacaktır. Böylece fotoğraf düzenleme programlarında işlem yapmak isterseniz fotoğraflarınızın kalitesinde herhangi bir kayıp olmayacaktır.

Fotoğraf çekme tutkunuzu ileri taşımak istediğinizde başka aksesuar ve ekipmanları da kullanmak isteyebiliyorsunuz. Harici monitör, tetikleyici cihaz ya da harici flaş gibi ekipmanları DSLR fotoğraf makinelerinde rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Yukarıda yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi tavsiyeleri vermeye çalıştık.

Siz de en iyi fotoğraf makinesi alternatiflerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı