Siyah Beyaz Fotoğraflarınızı Nasıl Renklendirebilirsiniz?

Siyah beyaz fotoğraflar geçmişten, özellikle aile büyüklerimizden bize kalan önemli anılar. Bu fotoğraflar bugün renkli fotoğraf makineleri ile çekilseydi nasıl olurlardı diye merak ediyor olabilirsiniz. Hatta siyah beyaz fotoğrafları renklendirerek o fotoğraftaki dünyayı daha ayrıntılı görebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz. İşte siyah beyaz fotoğraflarınızı nasıl renklendirebileceğinize dair ipuçları…

Siyah beyaz fotoğraf, renkli fotoğrafa nasıl dönüştürülür?

Yıllar önce çekilmiş olan siyah beyaz bir fotoğraf renklendirmek istiyorsanız farklı masaüstü ve mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Bunlardan biri de Adobe Photoshop. Başlangıçta biraz karışık gibi görünse de ve hatta ilk fotoğrafı renklendirirken sizi biraz zorlasa da sonrasında çok daha kolaylaşacaktır. Şimdi size Adobe Photoshop kullanarak fotoğraflarınızı nasıl renklendirebilirsiniz adım adım aktaralım:

1- Resmi dijital ortama aktarın

Siyah beyaz fotoğraf renklendirmek istiyorsanız elbette ilk yapmanız gereken şey, fotoğrafınızı dijital ortama aktarmak olmalı. Tarayıcı uygulamalar aracılığı ile bunu yapabilirsiniz. Hatta iPhone’u olanlar Notes bölümündeki tarayıcıyı da kullanabilirler.

2- Resmin CMYK modunda olduğundan emin olun

Fotoğrafınızı dijital ortama aktardıktan sonra ilk yapmanız gereken şey ise fotoğrafınızın bulunduğu modu kontrol etmelisiniz. Fotoğrafınız, gri tonlama modunda olmamalıdır. Mutlaka CMYK modunda olmalıdır. Bu arada bilmeyenler için hemen paylaşalım CMYK; baskıda kullanılan ve 4 ana rengi yani siyah, mavi, kırmızı ve sarı renkleri içeren bir moddur. Bundan emin olmak için Adobe Photoshop’ta yer alan “Görüntü” seçeneğini seçin ve buradan “Mod” bölümüne girin. Fotoğrafınızın CMYK rengini kontrol edin.

Siyah beyaz fotoğraflarınızı nasıl renklendireceğinize dair diğer ipuçları haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler

Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı