NASA’ya Teşekkür Edeceğimiz 5 Teknoloji

Günlük yaşantılarımızdan aşina olduğumuz ve NASA’ya teşekkür edeceğimiz 5 teknoloji nedir birlikte bakalım.

Uzay programı çalışmalarından sorumlu NASA, geçtiğimiz yarım yüzyılda çoğu endüstride önemli atılımlarda bulundu. Ciddi yatırımlar gerektiren bu atılımlar ise pek çok teknolojik cihazı hayatlarımıza kazandırdı. Uzay hakkında bilgi almak için takipte bulunduğumuz nasa haberleri ile aslında birçok teknolojik yeniliğin öncüsünün NASA olduğunu biliyoruz. Günlük yaşantılarımızdan aşina olduğumuz ve NASA’ya teşekkür edeceğimiz 5 teknoloji nedir birlikte bakalım.

Uzay Teknolojisi Sayesinde Geliştirilen 5 Teknolojik Sistem

Güneş Enerjisi Panelleri

Güneş enerjisi panelleri, güneş ışığını absorbe ederek elektrik enerjisine dönüştürülmesine olanak sağlıyor. Dünyanın birçok yerinde sıcak su elde etmek veya ısınmak için kullanılan bu paneller aslında uzay teknolojileri çalışmalarına dayanıyor. Günümüzde birçok uzay aracında güneş enerjisi panelleri kullanılıyor. Uzay araçları için geliştirilen bu paneller artık evlerimize, iş yerlerimize kadar girmiş durumda.

GPS

GPS teknolojisi uzay araştırmalarına dayanan teknolojilerden biridir. Uzay tabanlı uydu navigasyon sistemi olan GPS, günümüzde en sık kullanılan teknolojilerin başında geliyor. Bu teknoloji sayesinde akıllı telefonlarımızdan yol tarifi alabiliyor, en hızlı rotayı görüntüleyebiliyor ve konumumuzu başkalarıyla paylaşabiliyoruz.

Hava Temizleyen Teknoloji

Hava temizleyen teknolojinin geliştirilmesinde NASA’nın büyük bir rolü bulunuyor. Çürümeyi hızlandıracak etkiye sahip olan etilen gazının nasıl önleneceğine dair çalışmalar yapan NASA, bu çalışmalar sonucu temizleyici geliştirdiler. Bu temizleyici etileni suya ve karbondioksite dönüştürüyor. Böylelikle hava filtreleme teknolojisinin atılımı bu çalışmalar sonucu ortaya çıkıyor.

nasaya tesekkur edeceginiz 5 teknoloji moblobi

MRI

MRI iç organların görüntülenmesini sağlayan cihazdır. Bu cihaz sayesinde doktorlar kişinin fizyolojisinin iç işleyişini görerek hastalıkları tespit edip tedavide bulunuyor. NASA tarafından yapılan çalışmalar sonucu geliştirilen MRI teknolojisi tıp alanında kullanılan devrim niteliğindeki teknolojilerin başında geliyor. Ay’ın bilgisayarla geliştirilmiş görüntülerini üretmek için dijital sinyal işleme cihazları geliştirilmesi, MRI teknolojisinin üretilmesinde önemli bir atılım oldu.

Sanal Gerçeklik Teknolojisi

Sanal gerçeklik teknolojisi VR, NASA mühendisleri tarafından tasarlanan teknolojilerden bir diğeri. NASA, sanal gerçeklik için gelişmiş insan arayüzleri geliştirecek atılımı ile bugünkü teknolojik yeniliklerin öncüsü oldu. Bu sanal gerçeklik teknolojisi günümüzde askeri kurumların yanı sıra eğitim, spor, tıp, eğlence, kültür-sanat gibi pek çok endüstride kullanılıyor.

Yukarıda NASA’ya teşekkür edeceğimiz 5 teknoloji nedir anlattık.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir!

  • “NASA Hakkında Bilmeniz Gerekenler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “NASA’nın Üzerinde Çalıştığı 10 Çılgın Uzay Teknolojisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “NASA’nın Milyon Dolarlık Uzay Tuvaleti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Moblobi.com

Moblobi.com

Yeni dünya insanlarına eğlenceli ve ilginç içerikler... Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Sosyal medyada @moblobi hesaplarımızdan takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı