Instagram Hesabınızın Ele Geçirilmesini Nasıl Önlersiniz?

Instagram, son zamanlarda en popüler sosyal medya uygulamalarından biri haline geldi. Bugünlerde Instagram‘ı yalnızca ailelerimiz, arkadaşlarımız hakkında bilgi edinmek için değil; aynı zamanda ünlü olmak, işimizi büyütmek, hatta alışveriş için bile kullanıyoruz. Hepimiz zaman zaman Instagram hesaplarına yapılan saldırıları ve hacklenme hikayelerini duymuşuzdur. Üstelik bu saldırılara her zaman ünlüler ve çok takipçili hesaplar da uğramıyorlar. Dolayısıyla tüm Instagram kullanıcıları hacklenme riski ile karşı karşıya. Peki Instagram hesaplarımızı hacklenmekten nasıl koruyabiliriz? Hesabımızı güvende tutmak için neler yapabiliriz? İşte detaylar…

Instagram Hesabınızı Hacklenmekten Nasıl Korursunuz?

1- Güçlü bir şifre seçin:

Siber saldırganların Instagram hesaplarına girmesinin en yaygın yolu elbette ki şifreleri tahmin etmektir. Dolayısıyla eğer şifreniz çok basit ve yaygın kullanılan bir şifre ise tehlike altındasınız demektir.

Instagram hesabınızı açarken size sayı, noktalama işareti ve harf kombinasyonlarından oluşan bir şifre oluşturmanızı ister. Çoğu güvenlik uzmanı bu şifrenin en az 8 karakter uzunluğunda bir şifre olması gerektiğini önerir. Dolayısıyla Instagram şifrenizi oluştururken bu uzunluğa ve yarattığınız kombinasyonun kolay ve çabuk çözülebilir olmamasına özen gösterin.

Instagram şifrenizi düzenli olarak güncellemeyi de unutmayın. Bunun için yılda en az bir veya iki kez şifrenizi mutlaka güncelleyin. Eğer oluşturduğunuz şifreleri takip etmekte veya hatırlamakta zorlanıyorsanız güvenli şifre yöneticisi araçlarını da kullanabilirsiniz.

2- İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın:

Instagram kullanıcılarına iki faktörlü kimlik doğrulaması imkanı sunuyor. Dolayısıyla bu güvenlik adımını kullanarak, hackerların hesabınızı ele geçirmesini, ardından da kullanıcı adınız ve iletişim bilgilerinizi değiştirmesini engelleyebilirsiniz. Çünkü eğer birisi hesabınıza daha önce sizin hiç giriş yapmadığınız farklı bir cihazdan giriş yaparsa; Instagram o kişiden hesaba erişebilmesi için bir kod ister. Bu kod ise sizin hesabınıza bağlı olan cep telefonu numaranıza gönderilir. Bu adımı geçemeyecek olan saldırganların ise hesabınıza girişi engellenmiş olur.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı açmak isterseniz yapmanız gereken oldukça basit. Öncelikle hesabınızdaki “Ayarlar” bölümüne girin. Ardından bu bölümün altında yer alan “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” seçeneğini seçin. Burada bulunan “Güvenlik Kodu İste” seçeneğini açın ve cep telefonu numaranızı buraya ekleyin. Ardından da doğrulayın. Dilerseniz mobil ekranınızın ekran görüntüsünü alarak bu yedek kodları da yanınızda bulundurabilirsiniz.

Peki Instagram’da e-posta hesabınızın güvenli olmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Hesabınıza şüpheli uygulamaların erişimini nasıl iptal edebilirsiniz? Instagram şifreniz nasıl olmalı, nelere dikkat etmelisiniz? Instagram’dan çıkış yapmak neden önemlidir? Peki bildirimlerinizi neden açmalısınız? Takip ettiğiniz ya da sizi takip etmek isteyen profillerde neye dikkat etmelisiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler

Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı