Uykunuzu İzleyen ve İyi Uyumanızı Sağlayan Uygulamalar!

Sizi uykunuzda izleyen ve daha iyi uyumanızı sağlayan 10 uyku uygulaması...

Pek çoğumuz günlük koşturmaca, stres ve çoğunlukla da maruz kaldığımız yapay ışık dolayısıyla iyi bir uyku çekemiyoruz. Ancak uykumuzu düzenleyen hatta bizi uykumuz sırasında izleyen pek çok uyku uygulaması mevcut. Bunlar sizin uykunuzu izleyebiliyor hatta daha iyi uyumanızı dahi sağlayabiliyor. İşte detaylar…

Yapay ışık icat edildiğinden beri verimli bir uyku için mücadele ediyoruz. Gün içinde telefonlarımız ve diğer ekranlar aracılığıyla maruz kaldığımız mavi ışık uyku sistemimizi büyük ölçüde etkiledi. Artık birçoğumuz basit bir gece- gündüz döngüsüne bağlı kalamıyoruz. Genellikle geç saatlere kadar uyanık kalıyor; gündüzleri ise sürekli uykulu geziniyoruz. Hem kullandığımız cihazlar hem de günümüz dünyasının çalışma koşulları uyku düzenimizi değiştiriyor. Modern yaşamın stresi uyku düzenimizi de etkiliyor.

Uykunuzu izleyen ve daha iyi uyumanızı sağlayan uygulamalar hangileri?

Modern yaşamın getirisi olan teknoloji her ne kadar bu duruma sebep olmuş olsa da; aynı zamanda da bu sorunun çözümü oluyor. Çünkü teknolojiden faydalanarak uykunuzu belli bir düzene sokmanız mümkün. Bunun için yararlanabileceğiniz pek çok uyku uygulaması buluyor. İşte uykunuzu takip edebileceğiniz ve daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacak 10 uyku uygulaması:

  • Sleep Cycle – Uyku Döngüsü

Sleep Cycle yani Türkçe adıyla Uyku Döngüsü uygulaması ile uyku esnasındaki hareketlerinizi, seslerinizi ve konumunuzu takip edebiliyorsunuz. Uygulama, bazı sensörleri kullanarak sizi doğru bir zamanda uyandırmayı da amaçlıyor. Aynı zamanda Sleep Cycle yani Uyku Döngüsü uygulaması aracılığıyla; günlük uyku grafiklerinizi de takip edebiliyorsunuz. Uyku yardımı özelliği de mevcut ancak bu özellikten yararlanmak için Premium üye olmanız gerekecektir.

  • Rain Rain – Yağmur Sesleri

Yağmur sesi insanı yatıştırır ve mayıştırır. Uyumaya hazırlık için müthiş bir yardımcı olabilir. Aslında Rain Rain yani Yağmur Sesleri uygulaması da bunu amaçlıyor. Uygulamada, uyumanıza yardımcı olmak için 25’ten fazla doğal ses bulunuyor. Rain Rain yani Yağmur Sesleri uygulaması aracılığıyla bu sesleri dilerseniz tüm gece dinleyebilirsiniz; dilerseniz de zamanlayıcıyı ayarlayabilirsiniz.

  • Sleepa

Sleepa uygulaması sadece Android işletim sistemi için kullanılabilir bir uygulama. 32 farklı ses ve 4 çeşit kategori içeriyor. Uygulama içerisinde yağmur, meditasyon, şehir ve doğa sesleri yer alıyor. Sleepa uygulamasında dilerseniz bu farklı sesleri birlikte karıştırarak da kişiselleştirebiliyorsunuz.

  • Apple Health – Apple Sağlık

iOS 13 sürümlü bir iPhone kullanıyorsanız zaten aslında siz bir uyku izleyiciye sahipsiniz demektir. Çünkü Apple Health yani Apple Sağlık uygulaması bu sürüme sahip telefonlarda mevcut. Uygulama, gece uyuduğunuz saati ve sabah uyandığınız saat arasında ki mevcut zamanı kaydediyor. Ancak daha fazla istatistik isterseniz Apple Health yani Apple Sağlık uygulaması haricinde başka bir uygulamaya da ihtiyaç duyabilirsiniz; bunu da not olarajk belirtelim.

  • Samsung Health – Samsung Sağlık

Samsung Health yani Samsung Sağlık uygulaması; adından da anlaşılacağı gibi bir Samsung uygulaması. Ancak diğer cihazlara da yüklenebiliyor. Samsung Health yani Samsung Sağlık, bir fitness uygulaması olma özelliğine de sahip. Ayrıca uyku takibinizi de yapabiliyor. Telefonunuzdaki etkinliklerinize göre sizin uyku düzeninizi ayarlıyor.

  • Sleep as Android

Sleep as Android uygulaması, sahip olduğunuz akıllı saatlerle konuşabilen bir uygulama. Ayıca Samsung Health ve Google Fit gibi uygulamalarla da entegre. Bu sayede etkinlikleriniz ve uykunuz bir bütün olabiliyor. Sleep as Android uygulaması, uykunuzu, horlamanızı ve hareketlerinizi de takip edebiliyor.

Peki NASA tarafından astronotlar için geliştirilmiş stres ve yorgunluğunuzu atmanızı sağlayan uygulama hangisi? Hangi uygulama akıllı saatiniz ile konuşarak sizi kendi uyku düzeninize ve sağlığınız hakkında bilgilendiriyor? Daha rahat uyumanızı sağlamak amacıyla size her gün kendi kendinize meditasyon kursu imkanı sağlayan uygulama hangisi? Hangi uygulama sizi izliyor; tükettiğiniz veya maruz haldığınız nelerin daha az uyumanızı sağladığını size bildiriyor? Daha iyi bir uyku çekmenizi sağlayan ve uykunuzu izleyen uygulamalar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı