iPhone’unuzun Arkasına Dokunarak iPhone Kısayolları Nasıl Başlatabilirsiniz?

iPhone 8 modelinden sonra gelen yeni özellik sayesinde telefonunuzun arkasına dokunarak kısayolları kullanabilirsiniz. Peki Back Tap adı verilen bu iPhone kısayolları nasıl kullanılır?

Apple’ın iPhone modelleri en çok tercih edilen akıllı telefon serilerinden birisi. iPhone 8 modelinden sonra gelen yeni bir özellik sayesinde telefonunuzun arkasına dokunarak kısayolları kullanabilirsiniz. Peki Back Tap adı verilen bu iPhone kısayolları nasıl kullanılır?

Back Tap Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Back Tap özelliği iPhone 8 ve üstü modellerde çalışan, iOS 14 ve daha güncel sürümlerle uyumlu bir özellik. Telefonunuzun arkasına iki ya da üç kez dokunduğunuzda sizin belirlediğiniz kısayollar açılıyor. İsterseniz telefonunuzun flaşını açabilir, Youtube uygulamasını başlatabilir ya da telefonunuzu sessize alabilirsiniz.

Normalde kısayolları başlatmak için kısayollar uygulamasını kullanmanız gerekiyor. iPhone 8 ve sonrası modeller için ise durum biraz daha kolaylaştırıldı.

Kısayolları ayarlamak için iPhone’unuzun arama kısmına ‘’kısayollar’’ yazıp aratabilirsiniz.

Bir diğer seçenek olarak ayarlarda erişilebilirliği açın.

Erişilebilirlik ekranından sonra dokunmayı açın.

Açılan pencereden Back Tap yazısına dokunun.

Burada karşınıza iki kere dokunduğunuzda ve üç kere dokunduğunuzda hangi kısayolların kullanılacağını belirleyebileceğiniz bir ekran çıkacaktır. Sırayla istediğinizi seçip çıkan ekrandan kısayol seçebilirsiniz.

Eğer burada herhangi bir kısayol gözükmüyorsa daha önce hiç kısayol kullanmamış olabilirsiniz. Öncelikle birkaç kısayol kullanıp buraya eklemelisiniz.

Ana ekrana dönüp kısayolların çalışıp çalışmadığını kontrol edebilir, beğenmezseniz başka bir kısayolu aynı adımları takip ederek ekleyebilirsiniz.

Back Tap özelliği size birçok kolaylık katacak. Ayarladığınız kısayollar sayesinde telefonunuzdaki işlemlerinizi çok daha pratik ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu özellikle birlikte telefonunuzun arkasına 2 ya da 3 kez dokunarak ayarları açabilir, telefonunuzun flaş ışığını kullanabilirsiniz. Bu tuşları akıllı evinize ayarlayabilir ve çok kolay şekilde evinizi yönetebilirsiniz. Eğer bir toplantıdaysanız ve sesli bir şekilde telefonunuz çalıyorsa sesini kapatabilirsiniz. Telefonunuzu gündüz karanlık modda kullanırken hava kararınca iki dokunmayla açık moda geçirebilirsiniz. iPhone kısayollarınızı ayarlayarak yapamayacağınız şey yok. Tamamen kendinize göre ayarlayıp bunlar gibi birçok kolaylık elde edebilirsiniz.

Peki siz iPhone’unuzda Back Tap özelliğini siz kullanıyor musunuz?

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı