iPhone Telefonun Performansını Artırmak İçin 8 İpucu

Kullandığımız iPhone cep telefonları gün geçtikçe yavaşlıyor. Ve birçok kişi de bu durumdan şikayetçi. Ancak bu telefonları daha hızlı ve verimli kullanmanın bazı yolları var.

Kullandığımız iPhone cep telefonları gün geçtikçe yavaşlıyor. Ve birçok kişi de bu durumdan şikayetçi. Ancak bu telefonları daha hızlı ve verimli kullanmanın bazı yolları var. Peki bu yollar neler? iPhone telefonun performansını artırmak için 8 ipucu listeledik. iPhone telefon nasıl hızlandırılır ve daha uzun süre kullanılır fikirler vereceğiz.

1-Şarj Sırasında Kılıfı Çıkartın

iPhone telefonlarınızda kullandığımız bazı kılıflar  telefonunuz şarjdayken olumsuz etkileyebilir. Bazı tarzdaki kılıflar telefonun şarj olurken aşırı derecede ısınmasına ve bu yüzden pil ömrünün azalmasına neden olabiliyor. Eğer telefonunuzun fazla  ısındığını fark ettiyseniz mutlaka şarj sırasında kılıfını çıkartın.

2-Telefonunuza Uygun En Güncel Yazılımı Kullanın

Apple şirketi iPhone telefonlara sık sık güncellemeler gönderiyor. Bu güncellemeler, telefonları daha enerji tasarruflu yapıyor ve daha birçok yeniliği telefonunuza yüklüyor. Bu gelen güncellemeleri yaparak siz de telefonunuzu daha hızlı, uzun süreli ve verimli kullanabilirsiniz.

3-Şarjınız Biterken Düşük Güç Modunu Kullanın

iPhone telefonlarda, iOS 9 ile kullanılmaya başlanan düşük güç modu, birçok kullanıcının hayatını kurtarabilecek nitelikte. Telefonunuzun bataryası yüzde 20’nin altına düştüğünde bu modu  açabilir ve telefonunuzu normalden iki kat daha fazla kullanabilirsiniz. Ayrıca güç tasarrufu modunu telefonunuzun şarjı yüzde 20’den fazla iken de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için telefonun ayarlarına giderek, düşük güç modunu aktif hale getirmeniz yeterli oluyor.

4-Uygulama Ön Belleğinizi Temizleyin

iPhone cep telefonunuzda, çoğu resim ve videoyu tekrar açtığınızda daha hızlı açılabilmesi için önbellekte tutulur. Ancak zamanla önbellekte tutulan dosya sayısı çoğaldıkça telefonunuz yavaşlar. Önbellleği temizleyerek telefonunuzu hızlandırabilirsiniz. Örneğin internette gezinmek için chrome yerine safari kullanıyorsanız ayarlar > safari kısmına giderek, geçmişi ve verileri sil kısmını işaretlediğinizde artık safarideki önbelleği silmiş olacaksınız.

5-iPhone Telefonunuzu Ara Sıra Kapatın

iPhone şarjım çabuk bitiyor ne yapmalıyım diyorsanız telefonunuzu zaman zaman kapatarak daha uzun kullanabilirsiniz. Eğer telefonunuzu uzun süre kapatmazsanız çok fazla güç harcayabilir. Cep telefonunuzu belli aralıklarla kapalı tutarak daha uzun süreli ve verimli kullanabilirsiniz. Örneğin gece yattığınızda.

6-Konum ve Arka Plan Konumunu Kapalı Tutun

Konum ve arka plan konumunun, cihazınızın pilini tüketen en önemli etkenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı onları sadece işiniz olduğunda açmalı ve işiniz bittiğinde ise hemen kapatmalısınız. Ayrıca bu konum servisleri kendileri güç tükettikleri gibi bağlı oldukları uygulamaları da aktif hale getirerek onların da pili daha hızlı harcamasına neden olabilir.

7-iPhone Telefonunuzu Aşırı Sıcak Ortamlarda Tutmayın

iPhone‘lar 18 ila 22 derece arasında en iyi performanslarını sergileyebilecek şekilde tasarlanmışlardır. Aşırı sıcak veya soğuk hava cihazınıza zarar verebilir. Bu nedenle cihazı en fazla 35 derecede muhafaza etmeniz gerekir. Aksi takdirde telefonunuzun bataryası gibi önemli parçaları zarar görebilir.

8-Telefonunuza Hard Reset Atabilirsiniz

Bu tarz uygulamalardan sonra hala telefonunuz yavaş çalışıyorsa hard reset atabilirsiniz. Hard reset ne derseniz hemen açıklayalım. Hard reset telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmenin bir yolu. Ancak en önemli uyarı olarak şunu da belirtelim ki bu işlem sonrası telefonunuzdaki her şey siliniyor. İlk aldığınız gündeki gibi oluyor. Bu nedenle b işlemi yapmadan önce mutlaka telefonunuzdaki tüm bilgileri başka bir cihaza yedekleyin. Hard reset için telefonunuzda güç ve ses tuşlarına birlikte basmanız yeterli oluyor.

Yukarıda 8 maddede iPhone telefonun performansını artırmak için neler yapabilirsiniz tavsiyeler verdik.

Siz de en son iPhone modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı