iPhone ile Gece En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

iPhone kamerası gelimiş özelikleri ile iyi fotoğrafları çekmenize imkan sunuyor. Peki iPhone ie gece en iyi fotoğraf nasıl çekilir? İpuçları, yazımızda...

En iyi fotoğraf çeken telefon deyince birçok kişinin aklına ilk olarak iPhone gelebilir. Çünkü iPhone kameralarının özelliklerini neredeyse kusursuz fotoğraflar çekmek için geliştirilmeye devam ediyor. iPhone’unuz ile gün ışığında çektiğiniz fotoğraflar oldukça harika olabilir, peki gece olunca aynı etkiyi nasıl sağlayabilirsiniz? Gece olduğunda daha iyi iPhone fotoğrafı çekmek için yapmanız gerekenler, haberimizde…

Gece en iyi fotoğraf çekmek için 3 pratik ipucu:

1- Gece Modu Kullanın

Gece modu özelliği, çoğu telefonda olduğu gibi iPhone kamerasında da bulunur. Karanlık çöktüğünde bazı telefonlarda otomatik olarak etkinleşiyor. Şu an için gece modu özelliğini iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max destekliyor. Kameranızı açtığınızda sol üst tarafta “sarı ay” simgesini göreceksiniz. Bu simge gece modunun açık olup olmadığını ve pozlama için kaç saniye süreceğini gösteriyor.

İsterseniz pozlama süresini de ayarlayabilirsiniz. Simgeye dokunduğunuzda sahnenin altında bir kaydırıcı görünecek. Beliren kaydırıcıyı sola sürükleyerek pozlama süresini arttırabilirsiniz. Pozlama süresini arttırmanız kadraja daha çok ışık almanız anlamına gelir.

iphone gece en iyi fotograf moblobi

2- Tripod Kullanın

Son model bir iPhone cihaza sahip olsanız da olmasanız da, çektiğiniz fotoğraftan daha iyi bir sonuç almak için başta yapmanız gereken telefonunuzun sabit durması. Bunu sağlamanın en iyi yolu tripod kullanmaktan geçiyor.

Gece modu özelliğiniz yoksa, çevrenizdeki ışıkları olabildiğince akıllıca kullanmalısınız. İyi aydınlatılmış bir fotoğraf çekerken, fotoğrafın bir kısmı ışıksız görünüyorsa spot ışıklarından yardım alabilirsiniz. Ya da daha zarif bir ışık istiyorsanız, sahnenin bazı yerlerinde mum ışığını kullanabilirsiniz.

Akıllı telefon kameralarının güzel bir özelliği ise kamera üzerinden ışığı ayarlayabilme imkanının olması.. Fotoğrafı netlemek ya da ışık vermek istediğiniz kısımlarına dokunduğunuz zaman ortada çıkan “kare ve yanındaki güneş” simgesini göreceksiniz. Güneş simgesini aşağı/yukarı çekerek fotoğrafın ışık miktarını ayarlayabilirsiniz.

3- Kamera Flaşını Unutmayın

Eski ya da yeni çoğu telefonda bulunan flaş bazen hayat kurtarıcı olabilir. Kamera flaşını, kameranın sol üst köşesinde bulunan “şimşek” simgesinden açabilir, kapatabilir ya da otomatik moda alabilirsiniz. Ancak flaşı sadece portre fotoğraflarda veya başka bir ışık kaynağınız olmadığında kullanmanız daha sağlıklıdır.

En iyi fotoğrafları çekebileceğiniz iPhone modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı