Google Asistan Nedir ve Neler Yapabilir?

Yapay zekanın gelişmeye devam etmesiyle birlikte hayatımız her geçen gün kolaylaşıyor. iPhone telefonlarda Siri, Amazon’a ait Alexa ve Android telefonlar için Google asistan gibi yazılımlar günlük hayatta sürekli kullanılıyor. Peki Google Asistan nedir? Günlük hayatınızda hangi konularda size yardımcı olabilir? Gelin Google asistan nedir birlikte bakalım.

Google Asistan nedir?

Google Asistan en temel tanımıyla bir sanal asistan yazılımıdır. Başlangıçta Android telefonlara özel tasarlansa da günümüzde iOS cihazlarda da kullanılabilir. Google Asistan Türkçe dilini destekler. Google Asistana seslenmek için ‘’Hey Google’’ ya da ‘’Ok Google’’ komutlarını kullanabilirsiniz.

Google Asistan Neler Yapabilir?

Aramak ya da mesaj atmak istediğiniz kişiye Google Asistanla kolayca ulaşabilirsiniz.

Çok iyi bilmediğiniz bir yerdeyseniz size yardımcı olmak için haritaları kullanabilir.

İstediğiniz müziği seçip dinleyebilir ya da çalan müziği değiştirebilirsiniz.

Türkçeden başka bir dile anlık olarak çeviri yapabilir. Örneğin yabancı biriyle konuşurken cümleyi söyleyip İngilizceye çevir diyebilirsiniz.

Borsa, Döviz kuru gibi ekonomiyle alakalı bilgileri sorabilirsiniz.

Alarm ve hatırlatıcı kurabilirsiniz. İşe gideceğiniz saat, sevdiğiniz birinin doğum günü gibi tarihleri ve saatleri size hatırlatması için telefonunuzu ayarlayabilirsiniz.

Tuttuğunuz takımın güncel haberlerini ve skorlarını öğrenebilirsiniz.

O güne ait haberleri öğrenebilirsiniz. İsterseniz bu haberleri okuyabilir, isterseniz de dinleyebilirsiniz.

Gideceğiniz güzergahta bulunan trafik durumunu öğrenebilirsiniz. Bu bilgiye göre alternatif yollarla daha kolay ve hızlı ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hava durumunu öğrenebilirsiniz. Evden çıkmadan önce yağmur yağacağını bilmek dışarda ansızın yakalanmaktan çok daha iyidir.

İstediğiniz uygulamayı sesli komutla açabilirsiniz. Eliniz ıslakken ya da bir iş yapıyorken bu özellik kurtarıcı olabilir.

Diğer cihazlarınızı ve akıllı evinizi Google Asistanla kontrol edebilirsiniz.

Alışveriş listesi hazırlayabilirsiniz. Eğer unutkan biriyseniz Google asistan çok işinize yarayacaktır.

Netflix’te sevdiğiniz dizileri ve filmleri sıraya koyabilirsiniz. Google Asistan’ı hayatınıza böyle küçük dokunuşlar yapması için de kullanabilirsiniz.

Size arkadaşlık edebilir. Google, asistanımız gibi hareket edip bize şakalar yapabilir ve hatta bazı oyunları da oynayabilir. Youtube’dan komik videolar önerebilir. Peki siz Google Asistanı kullanıyor musunuz?

Siz de en iyi Google Asistanı en iyi şekilde kullanabileceğiniz Android telefonları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı