Spotify Nedir ve Nasıl Çalışır?

Spotify, dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan bir çevrimiçi müzik akış hizmeti. Peki, oldukça fazla dinleyicisi olan Spotify nedir ve nasıl çalışır?

Spotify Nedir ve Nasıl Çalışır?

Spotify, kullanıcılarına çevrimiçi müzik ve podcast dinleme hizmeti sunan müzik akışı hizmetidir. Bu hizmete erişmek için Google Play, App Store veya tarayıcınız aracılığı ile indirme işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Spotify uygulamasının indirme işlemini tamamlandıktan sonra giriş ekranını açmanız gerekir. Ardından üyelik adımlarını takip etmelisiniz. Spotify üyeliğinizi tamamladıktan sonra; mobil cihaz, dizüstü bilgisayar, tablet, hoparlörler, TV’ler, araba, akıllı saatler ve akıllı ekranlar ve birçok cihazdan uygulamaya erişim sağlayabilirsiniz.

Spotify’a Giriş Nasıl Yapılır? Spotify Üyelik Nasıl Oluşturulur?

Üyelik oluşturmak için; Spotify’a giriş yapmanız gerekiyor. Spotify başlarken hesabın var mı? Oturum aç, Kaydol seçenekleri ile karşılaşıyorsunuz. Spotify’a üyelik, web sitesinden ya da uygulamadan gerçekleştiriliyor.

Spotify’a 2 şekilde üye olabilirsiniz. Şimdi bu yöntemleri inceleyelim.

1. Spotify’a Üyelik İşlemini E-posta Adresi İle Oluşturma

Kaydol’u seçin / E-posta adresinizi girin ve onaylayın / Parola belirleyin / Doğum tarihi, cinsiyet ve bir kullanıcı adı seçin.

2. Spotify’a Üyelik İşlemini Facebook İle Oluşturma

Spotify profilinize Facebook adınız ve resminizi aktarılıyor. Ardından Facebook ile kaydol veya Facebook ile Devam et seçin / Cihazınızdan Facebook’a giriş yapın / Spotify Facebook erişimine izin verin.

Spotify Üyelik Hangi Özelliklere Sahip?

Spotify uygulamasından herhangi bir kısıtlama olmadan tam şekilde faydalanmak istiyorsanız Premium paket sahibi olmalısınız.

Spotify Premium ile dinlediğiniz şarkıları indirebilir, reklamsız müzik dinleyebilir bunun yanı sıra çevrimdışı müzik dinleme modu sayesinde internetinizden harcamadan müzik dinleme imkanlarına ulaşırsınız. Premium üyelik sayesinde; yüksek kaliteli müzik dinleme, şarkılar arasında sınırsız atlama, reklamsız müzik dinleme ve internet bağlantısı olmadan müzik dinlenebiliyor.

Spotify Üyeliğimi Premium’a Nasıl Yükseltirim?

Spotify uygulamasına giriş yapıldıktan sonra hizmet, 30 güne kadar ücretsiz bir deneme paketi sunuyor. 30 gün sonrasında ise üyelik devamı için Premium paketlerinden birini satın almanız gerekmekte.

Spotify Premium Üyelik Paketleri

– Premium Bireysel Paket: Aylık 17,99 TL
– Premium Duo Paket (2 Kişilik): Aylık 23,99 TL
– Premium Öğrenci Paketi: Aylık 8,99 TL
– Premium Aile Paketi (5 Kişiye Kadar Katılım Hakkı): Aylık 29,99 TL

Spotify Çalma Listelerine Nasıl Erişilir?

Spotify’da kendi müzik listenizi oluşturup diğer dinleyiciler ile paylaşabilirsiniz. Bunun yanında dünya genelindeki tüm dinleyicilerin ve sanatçıların listelerindeki müziklere de erişip dinleme şansınız bulunmakta.

“Senin için hazırlandı”, “Haftalık Keşif”, “Daily Mix”, “Yeni Müzik Radarı” başlıkları ile ana sayfanızda ya da kitaplığınızda karşılaşabilirsiniz. Farklı isimlerdeki bu listeler, sizin müzik zevkinizi göre oluşturulur. Örneğin; beğendiğiniz şarkılar, indirdikleriniz ya da atladıklarınıza göre benzer tarzlarda şarkılardan bir liste oluşturuluyor.

Zevkinize göre şarkı bulabilmek için; Müzik Türleri & Modlar menüsünü de kullanabilirsiniz. Ara simgesini seçip müzikleri kategorize edilmiş şekilde bulabilirsiniz.

Spotify Çalma Listesi Nasıl Oluşturulur?

– Herhangi bir şarkıyı seçin.
– Şarkı açıldıktan sonra sağ üst köşede bulunan üç nokta seçin.
– Çalma Listesine Ekle / Yeni Çalma Listesi seçin.
– Yeni çalma listesi için bir isim belirleyin ve Oluştur simgesine tıklayın.

Liste oluşturma işleminiz bittikten sonra, internet bağlantınız olmadan müzik dinlemek isterseniz ilk başta dinlemek istediğiniz şarkıları açıp indirme işlemini (dilediğinizi listeyi seçin ve listenin yanındaki anahtar simgesine tıklayın) gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Spotify Podcast Nedir?

Podcast, Spotify veya iTunes üzerinden ses kayıtları sunan bir ağ teknolojisidir. Felsefe, sanat, teknoloji, spor, yaşam tarzı, haber gibi birçok konuyu içerisinde barındıran ses kayıtları podcast’leri oluşturuyor.

Podcast’leri Spotify’a giriş yaparak, üyelilk hesabınız ile dinleyebiliyorsunuz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Spotify İsim Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?” okumak için buraya tıklayın.
“Bilgisayardaki MP3 Müzikleri Spotify’a Yükleme Nasıl Yapılır” okumak için buraya tıklayın
“Spotify Kullanıcıların En Sevdiği 4 Özellik!” okumak için buraya tıklayın.
“Spotify Aile Nedir, Nasıl Kullanılır?” okumak için buraya tıklayın.
“Spotify’da Bulunmayan Müziği Listenize Nasıl Eklersiniz?” okumak için buraya tıklayın.

“Spotify Nedir ve Nasıl Çalışır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı