Spotify’da Podcast Yayını İçin İpuçları

Platformlarını ve verdiği hizmeti sürekli geliştiren Spotify, 2015’te platforma podcast yükleme/dinleme özelliği getirdi. Şimdi ise podcast hizmetini 75 ülkede, 250 milyondan fazla dinleyiciyle buluşturuyor. Hatta o kadar rağbet gördü ki 2019’un başından beri podcast dinleyicileri neredeyse ikiye katlandı. Spotify’da podcast yayını yapanlar için ipuçları ve detaylar yazımızda.

Podcast Yapacaklar İçin Spotify İpuçları

Spotify podcast yükleme işlemini öğrendikten sonra sırada halletmeniz gereken şey podcastinizin dinlenme sayısını arttırmak, dinleyicilerinizi takipçilere dönüştürmek ve yayınlarınızı yapabileceğiniz en iyi noktaya getirmektir.

Spotify’da birçok podcast türü bulunuyor. Dinleyiciler sevdikleri Spotify podcast türlerini kategoriler sayfasından görüntüleyebilir veya Spotify tarafından karşılarına getirilen podcast önerilerini keşfedebilirler. Bu podcast önerileri kullanıcıların dinleme alışkanlıklarına göre oluşturulur. Bu yüzden kitlenizi oluşturabilmek için podcastinizin kategorisini iyi belirlemeniz gerekiyor.

Bölüm açıklamaları için de aynı ilkeyi belirlemeniz gerekiyor. Açıklama kısmında kaçıncı dakika hangi konulardan bahsettiğinizi belirtirmeniz ilgili kişileri yayınınıza çeker ve dinleme sürecini dinleyiciler için kolaylaştırır. Podcastinizin açıklama kısmında erişilebilirliğinizi arttırmak için websitenizin ya da sosyal medya hesaplarınızın linklerini paylaşmanız da önerilir.

Spotify, podcast yayıncılarına dinleyicilerine dair bilgiler paylaşır. Yayınlarınızın en çok dinlenen bölümlerini öğrenebilirsiniz, hatta dinleyicilerinizin sevdikleri müzikleri bile. Herhangi bir yayınınızı insanların kaçıncı dakikaya kadar dinlediğini, yayını nerden başlattıklarını ve nerede durdurduklarını görme yetkiniz var. Bunun yanı sıra bir Spotify podcast yayıncısı olarak dinleyicilerinizin demografik ve coğrafi bilgilerine de erişebilirsiniz. Edindiğiniz verileri bir sonraki yayınınızın konusunu ve sponsorlarını belirleyerek değerlendirebilirsiniz.

Podcast, zamanlama, yazma, düzenleme ve pazarlama aşamalarıyla meşakkatli bir iştir. Bunun için eğer siz için geliyorsa bu aşamalardan bazıları ya da her biri için birilerini işe alabilirsiniz. Örneğin podcasti sunan sizken, düzenlemeyi bir editöre bırakmanız hem sizi iş yükünden kurtarır hem de kalitenizi arttırabilirsiniz. Buna ek olarak Spotify’daki birçok podcast yayıncısı gibi yılın tüm zamanı yerine sezonsal olarak yayın yapabilirsiniz. Böylece yayınlarınızı kaydetmek ve düzenlemeye ve/veya kendinize daha çok vaktiniz kalır.

Yukarıda Spotify’da podcast yayını yapanlar için ipuçları paylaştık. Peki sizin en sevdiğiniz podcast yayınları hangileri? Bir podcastte sizi en çok ne çeker? Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Dikkatinizi Çekebilir

  • Google Play Müzik ile Podcast Nasıl Dinlenir?” okumak için buraya tıklayın.
  • Spotify’a Podcast Nasıl Yüklenir ve Yayınlanır?” okumak için buraya tıklayın.
  • Podcast Yapmak İsteyenlerin İhtiyacı Olan Cihazlar!” okumak için buraya tıklayın.
  • Apple Podcast Nedir?” okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Beren Demirağ

Beren Demirağ

Merhaba, ismim Beren. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde okuyorum. Dijital pazarlama, gönüllülük yapmak ve renkli olan her şey beni heyecanlandırıyor. Ayrıca psikoloji, yabancı diziler ve görsel sanatlara büyük bir ilgim var. Okumaktan ve öğrendiklerimi meraklısına anlatmaktan zevk aldığım için burada yazıyorum. Sizi Moblobi'deki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı