Google Veri Toplama Hizmeti Nasıl Engellenebilir?

İnternet dünyasında her yaptığımız işlem kaydediliyor. Her kapattığınız pencere, bir yerlerde açık kalıyor. Özellikle de Google servisleri ve bizim kullanımlarımız, Google’ın hakkımızda veri toplamasına yol açıyor. Peki, Google veri toplama hizmetini nasıl engelleyebiliriz? Google’ın hakkınızda veri toplamasının önüne geçebilir misiniz?

Bilmelisiniz ki kullandığınız hemen hemen tüm Google servisleri, hakkınızda veri topluyor ve bunları saklıyor. Bunlar kimileri için genel geçer veriler yani umursamıyorlar. Kimileri için ise de son derece önemli bir durum. Peki ya siz hangi taraftasınız? Sizin için de korkutucu bir durum ise işte size bu durumun nasıl engelleneceği hakkında birkaç ipucu.

Google Veri Toplama Hizmeti Nasıl Engellenebilir?

Öncelikle kullandığınız tüm Google servislerini düşünerek işe başlayın. Google Drive, Play Müzik, Google Chrome ve belki de en önemlisi Gmail ve hatta YouTube… İzlediğinizden gönderdiğinize, aradığınızdan dinlediğinize kadar her şey diyebiliriz. Dijital asistana izin verdiğiniz takdirde sesiniz kaydedilebilir. Konum ve harita geçmişlerinize bakılabilir. Arama ve izleme geçmişleriniz de siz silmediğiniz takdirde yok olmaz. Yine de tüm bunların önüne geçmeniz mümkün.

Bunun için öncelikle Google hesabı sayfanıza gitmelisiniz. Buradan sol kısımda yer alan “Veri ve Kişiselleştirme” butonuna tıklayın. Açılan sayfada “Etkinlik Kontrolleri” kısmına gelin. Hemen altında “Etkinlik Kontrollerini Yönetin” butonuna basın. Açılan ekranda “Web ve Uygulama Etkinliği, Konum Geçmişi, YouTube Geçmişi ve Reklam Kişiselleştirme” adımları bulunuyor. Bu adımlardaki seçimlerinizi, aramalarınızı ve geçmişlerinizi yönetebilirsiniz.

Bu adımları kendi gizliliğiniz adına düzenledikten sonra Google sizin adınıza veri kaydetmiyor. Bu gizlilikleri kendinize göre kişiselleştirebilir ve kontrol altına alabilirsiniz.

Bunların yanı sıra bilmelisiniz ki dijital ayak izi çok önemli bir husustur. Birçok internet kullanıcısının haberdar olmadığı dijital ayak izi konusunu mutlaka dikkate almalısınız. Dijital ayak iziniz sizin internetteki kimliğinizi oluşturmaktadır ve bu kimlik sizler hakkında çok fazla bilgi verebilir. Bu nedenle dijital ayak izinizi sık sık temizlemeli ve kontrol altına almanız gerekmektedir.

İnternet ne yazık ki her zaman göründüğü kadar masum ve eğlenceli bir hizmet değildir. Kötüye kullanım çok fazla yaygınlaşmakta. Sizin de bunlara engel olabilmek için gizlilik ayarlarınızı sıklıkla gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Dijital Ayak İzinizi Sildiniz Mi?” okumak için buraya tıklayın.
“Uygulamalar İzin Almadan Veri Topluyor!” okumak için buraya tıklayın
“Android Telefonunuzdaki Verilerinizi Korumak için 10 İpucu!” okumak için buraya tıklayın.
“Facebook Konum Bilgilerinizi mi Paylaşıyor?” okumak için buraya tıklayın.

“Google Veri Toplama Hizmeti Nasıl Engellenebilir?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı