Uygulamalar İzin Almadan Veri Topluyor! - Moblobi.com
Mobil

Uygulamalar İzin Almadan Veri Topluyor!


Hepimiz kimlik bilgilerimizin korunması gerektiğini ve paylaşılmaması gerektiğini gerek duyduklarımız, gerek gördüklerimizi, gerekse yaşanılan tecrübeler ile kanıksadık sayılır. Ancak bir durum var ki gözden kaçıyor gibi. O da korumaya çalıştığımız kimlik bilgilerimizin cep telefonlarımızdaki uygulamalararacılığı ile bizden alınıyor oluşu. İşte bu tehlikeli duruma ilişkin detaylar…

Uygulamalar hangi konuda güvenlik alarmı veriyor?

Cep telefonlarımız üzerinden fikirlerimizi, hislerimizi ve vaktimizi hiç çekinmeden saniyeler içinde paylaşıyoruz. Bu durumun normalliğini de hepimiz çoktan benimsedik. Ancak bu cep kimliklerimiz yani cep telefonlarımız içindeki uygulamaların pek çoğu emniyetsiz bir koruma kilidine sahip. Uluslararası Bilgisayar Bilimleri Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre Androidplatformunda, kullanıcıların izinleri alınmaksızın bilgilerine erişen 1.325’e varan uygulama olduğu bulundu. Bu uygulamalararasında çok yakından tanıdığınız pek çok dev şirketlerin uygulamaları da yer alıyor. Bu durum ise elbette kullanıcıları oldukça tedirgin ediyor.

Cep telefonlarımıza indirdiğimiz uygulamalargünlük hayatımızda işlerimizi kolaylaştıran pek çok imkanı beraberinde getiriyor. Ancak bu uygulamaları cihazlarımıza yüklemeden önce uygulamaların kullanıcı sözleşmelerinin onaylanması gerekiyor. Aslında Androiduygulamalarındaki bu izinler cihazımızın ne kadar veriden vazgeçtiğini de gösteriyor diyebiliriz.

Örneğin bir fotoğraf uygulamasının arama uygulamaları üzerinden okunmasını istemiyorsanız, bu erişimi reddetmeniz gerekiyor. Ancak erişimi reddettiğimizde bile pek çok uygulama başka yollardan yine de veri bilgilerine ulaşabiliyor.

Peki uygulamalar bu verilere nasıl erişebiliyor? Bilgilerinize erişen uygulamalar arasında hangi uygulamalar var? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
123Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı